Volvon vikoja

Kertokaapa nyt mitä vikoja volvoissanne on ollut.
135267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

että Volvoissa ei oo vikoja!

Äänestä

kananluut piti vaihtaa (se kyllä on ihan tavallinen vika monessa nykyautossa). Pari lamppua on tullut vaihdettua.....onhan se jo kohta viisivuotiaskin, että kai siinä iässä jo pari lamppua voi palaakin.

Ei siinä muuta vikaa sitten ole ollut, hyvä peli eikä vie paljon bensaakaan. Eipä ole ostoa tarvinnut katua.

Niin ja edellinen auto oli Vectra eikä siinäkään ollut mitään tavallisuudesta poikkeavia vikoja. Onkohan minulla käynyt tuuri kun molemmat on olleet hyviä autoja?

Ja sitä edellinen oli Mazda626, voisi sanoa et se oli kestävyyden huippua.

Alkaa tuntua siltä, että noista vioista kirjoittelevat taitavat liioitella aika pahasti.

Äänestä
  • jos tietäisit mitä mulla on ni myisit äkkiä pois
    tänne ei voi vaan näköjään kertoa totuuksia ku ne pyyhitään vex

    Äänestä

ollut mulla 7 v. ei mitään vikkaa

Äänestä

Koiranluut 30 000 km välein
etupyöränlaakerit 170 000 km välein
H7:t, parkit ja rekisterivalot 45 000 km välein
Jarrupalat 140 000 km välein
Moottoriöljy suodin 15 000 km välein
Autom.vaihteiston öljynvaihto 200 000 km välein
Lämmityslaitteen puhallin 340 000 km välein
Lohkolämmittimen tiiviste 260 000 km välein
Vesipumppu 180 000 km välein
Tukivarret 350 000 km välein
Raidetangon sisäpäät 300 000 km välein
Raidetangon ulkopäät 260 000 km välein
Autom.ilmastoinnin läpänkääntömoottori 310 000 km välein
Tuulilasinpyyhkijän sulat, sisäilmasuodin, moottorin ilmasuodin, löpösuodin kerran vuodessa (=60 000 km)
Diesel-Ardicin korjausta joka toinen vuosi.
Joukko muuta pikkukiusaa, jota ei nyt tule mieleen

Takuuaikana vesipumppu, kampiakselin takastefa, ovilukko kahteen kertaan, koiranluut, takaluukun pumput, Ardicin vesipumppu ym. tarvikkeita

Äänestä
  • S60 43tkm. Ei mainittavia vikoja - laatu kohdallaan ;-)

    Äänestä

940 GL vuosimalli-95,ajettu 175tkm.ei minkäänlaisia vikoja mitä nyt normaalit,jarrupalat ja pakoputki.kyllä on hyvä auto!

Äänestä

sytytyksessä ollut hieman ongelmia joskus,kosteus kuulemma syypää ja sitten jarrulevyt täristivät edessä,olivat menneet kieroon.

Äänestä

740 -89 muuten hyvä, mutta kaikki osat missä lukee BOSCH on vaihdettu kertaalleen (ajettu vain 220000) kallein osa oli "ilmamassamäärä..."
Volvolla 600 € ja Motonetissäkin noin 300, kolme relettä ja pirun vaikea löytää oikea vika, laturi ja jotain muuta pientä.

Äänestä

Nyt kahdeksan vuotta 88.lla 240.sellä.
Vikoja? Ei ole ollut mitään vikoja. Kuluvia osia olen vaihtanut jonkin verran mutta en sanoisi niitä vioiksi.

Volvon ongelma lienee se, ettei ole mitään ongelmia. Uudemmista vogeista ei ole kokemusta mutta hankin niitä sitten kun tästä luovun eli sitten kun niitä vikoja alkaa tulla.

Äänestä

Niin karrohan oman autosi viat,ja merkki.

Äänestä

-sähkö vikoja (ajotietokoneessa)
-polttimot rikki (ajotietokone sekaisin)
-hansikas lokero nitisee
-katto nitisee
-vaihdelaatikko hajos
-sähkö ikkunat ei välilä toimi kunnolla

volvo v-70 2.4T (2000) 101000km ajettu
onhan auto muuten ihan hyvä mutta kun se on huollossa joka toinen viikko niin käy vähän vituttaa.

Äänestä

Jotenki vaikuttaa, että eri käyttäjillä on erinlaisia vikoja ja toisen autossa enemmän vikoja kuin toisen ja joku yksilö on ihan paska.
Esim. minä olen ajanut omalla volvolla (V40 1.8 vm.2001)60tkm ja ei ole mitään vikoja ollut..
ei edes yhtään lamppua ole tarvinnut vaihtaa, tosin huollossa on voitu vaihtaa tietämättäni.
Juuri nämä erinlaiset yksilöt jakaa myös mielipiteitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljon lisää kirjoitti:

Kertokaapa nyt mitä vikoja volvoissanne on ollut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu