Aborttilain muutos ja puoluekanta

Toistuvasti täällä saa lukea väitteen, että aborttilakimme on feministien ja kommareiden syytä. Jopa perusteettomasti ja naurettavuuksin asti eräs väittää, että koko laki on yhden vasemmistoministerin aikaansaama. Kuitenkin tiedämme, että siihen tarvittiin komiteamietintö, tutkimuksia ja asiantuntijalaustoja, ministeriön kanta ja eduskunnan enemmistön kannatus.

Näin vuonna 1970:
"Laki raskauden keskeyttämisestä eli aborttilaki aiheutti kiivaan väittelyn, mutta lopulta se hyväksyttiin äänin 113-56. Vastustajista oli 37 keskustapuolueesta, 14 kokoomuksesta, 4 ruotsalaisesta kansanpuolueesta ja yksi liberaaleista. Laki tuli voimaan 1.6.1970.

(Mitä, missä, milloin 1971) "


Tässä on viime muutoskäsittelyn äänestyksen puoluejakauma.

http://im.mtv.fi/image/425490/landscape16_9/1024/576/fa88c617cb0a11d8e497266b2fe5b48c/pp/1608388.jpg

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/muutos-aborttilakiin-sai-lahes-taystyrmayksen/1904248

Jos kerran muut kuin vasemmisto (ja feministit, keitä he sitten ovatkaan) ovat nykyisin täysin muuta mieltä kuin ennen, miksi ihmeessä lainmuutosehdotus sai täystyrmäyksen? Jopa persut olivat poissa, ilmeisen tarkoituksella näin puolueen sisällä mielipidehajaannusta aiheuttavan äänestyksen vuoksi (en ole varma).

4

104

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiat.asiana

      Faktoilla vain ei ole merkitystä palstan pää-äänille. Heillä on ihan oma maailma. Se on ihan sama, mitä meille sanoo. He pitävät silmät tiukasti kiinni.

      Kovasti messutaan siitä, että aborttilain tulkintoja pitää muuttaa, mutta mitään ei kyetä asian eteeen tekemään. Avutonta.

    • miksivastata

      "Se on ihan sama, mitä meille sanoo."

      No se on kyllä huomattu :D
      Faktoilla vain ei ole merkitystä palstan pää-äänille. Heillä on ihan oma maailma. Se on ihan sama, mitä heille sanoo. He pitävät silmät tiukasti kiinni.

      Kovasti messutaan siitä, että aborttilain pitäisi olla täysvapaa (tai sen jopa kuvitellaan olevan), mutta mitään ei kyetä asian eteeen tekemään. Avutonta.

      • Tällaiset kommentit on arvottomia, jotka on vain toisten kommenttien toistoa ja apinointia. Jos ei ole esittää mitään vasta-argumenttia, niin miksi toistella toisen puheita ilman omaa asiaa? Vähä-älyistä.


      • huomattuon
        tieteilijä kirjoitti:

        Tällaiset kommentit on arvottomia, jotka on vain toisten kommenttien toistoa ja apinointia. Jos ei ole esittää mitään vasta-argumenttia, niin miksi toistella toisen puheita ilman omaa asiaa? Vähä-älyistä.

        Sulle arvokasta onkin vaan "väärää" mieltä olevien henkilöön käyvä mahdollisimman törkynen haukkuminen, valhepropagandan levitys ym. palstan täyttö aiheen ohittavilla vähä-älyisillä lätinöillä.

        "miksi toistella toisen puheita ilman omaa asiaa? "

        Montakohan kertaa sekin pitäs toistella? :D Juurihan tääkin taas jossain todettiin..
        Onhan se kiusallista kun ne omat törkyt peilautuukin kaikkein osuvimmin vaan sinne omaan nilkkaan...joten miksi nähdä edes vaivaa varsinkaan sunkaltasen "keskustelijoiden" kanssa mihinkään muuhun kun niiden tarvittavilta osin muunteluun?
        Sitä saa mitä tilaa ;) millon opit tän noiden ainaisten marttyrikyynelien sijaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1187
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      284
      1041
    3. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      296
      880
    4. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      869
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      761
    6. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      191
      639
    7. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      59
      555
    8. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      526
    9. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      66
      459
    10. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      59
      457
    Aihe