Keskuslukko ei toimi!!!

VW Transporter -02:n kauko-ohjattu keskuslukko ei pelaa, ei reagoi kumpaankaan kauko-ohjaimeen. Sulake on ehjä sekä molempien kauko-ohjaimien patterit on ok.

Mistähän vikaa alkais kaivamaan?
Missä keskuslukon "ohjainboksi" sijaitsee vai onko sellaista tässä mallissa?

kiitän etukäteen asiallisista vastauksista.
44134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mene autoon laita avaimet paikoilleen ja virtapäälle paina lukitusnappia, ovien pitäisi mennä lukkoon ja avautua samantien. näin ohjelmoit sen udestaan.

Äänestä
  • Ai auttanut, mykkä mikä mykkä

    Äänestä

Jos avaimesi on ns. taittuvaa mallia eli avaimen kirkas metalliosa taittuu mötikän kylkeen, on vika 99%:sti avaimen lähetinosassa. Niitä menee VAG:n autoissa melko taajaan ja varsinkin pakkasilla. Ei auta muu, kun mennä ostamaan uusi lähetinosa (puolikas siitä mötikästä). Tyyppivika ja VW:llä tuntevat asian. Jos olet puhemiehiä tai naisia, saat sen takuuna, vaikka virallinen takuu olisi ohi.

Äänestä

Noissa transporttereissa on joissakin ollut vikana, että kun ovia tarpeeksi monta kertaa on avannut, niin meneepi sähköjohdot saranan läheisyydestä poikki...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjelppiä kirjoitti:

VW Transporter -02:n kauko-ohjattu keskuslukko ei pelaa, ei reagoi kumpaankaan kauko-ohjaimeen. Sulake on ehjä sekä molempien kauko-ohjaimien patterit on ok.

Mistähän vikaa alkais kaivamaan?
Missä keskuslukon "ohjainboksi" sijaitsee vai onko sellaista tässä mallissa?

kiitän etukäteen asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu