Helmikuussa 2017 olisi Haapaveden asukasluku vain 7108 henkilöä. Toisessa lähteessä helmikuun asukasluvuksi ilmoitetaan 7098 asukasta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Suomen_kunnista_väkiluvun_mukaan
ja täältä löytyy virallisesti
http://pxnet2.stat.fi/PXWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__vrm__vamuu/001_vamuu_tau_107.px/table/tableViewLayout1/?rxid=82ce39f0-3202-4b33-bfcd-3ece427997ad
noin viielläkymmenellä on tultu tammikuun alusta helmikuuhun alas. ikähän lie nyt tilanne?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Suomen_kunnista_väkiluvun_mukaan
ja täältä löytyy virallisesti
http://pxnet2.stat.fi/PXWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__vrm__vamuu/001_vamuu_tau_107.px/table/tableViewLayout1/?rxid=82ce39f0-3202-4b33-bfcd-3ece427997ad
noin viielläkymmenellä on tultu tammikuun alusta helmikuuhun alas. ikähän lie nyt tilanne?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Haapaveden kaupungin sivuilla asukasluvuksi on ilmoitettu 7167 ja
virallinen väestölaskenta vuoden 2016 lopussa kertoo, että asukkaita on ollut 7108.
Onkohan kaupungin sivuilla muutakin paikkansapitämätöntä?
Mitä tehdään kun 7000 asukkaan luku alittuu?
Kuka tai ketkä on syypäitä tähän?
epäviihtyisyys henkinen ahtaus palveluitten puute ja liian syrjäinen sijainti työntävät väkeä
oikeesti positiivisenpiin paikkoihin ja niitä riittää jokaiselle makunsa mukaan
lähellä ja vähä kauempana
OHO onpa tippunu taas
onpa kauhia pujotus alakuvuonna . kuka on hoopolassa ulosheittäjän virassa? tosi tehokas tyyppi. palakitaan varmasti
Syy: Sinun kaltaiset kielteistä p.askaa kirjoittavat oudot työn vieruksujat trollaajat. Joku onnellinen vielä uskoo näitä juttuja. Kokeile vaikka hypätä nuoraan niin sekään ei valittajilta onnistu,pelottaa...ettei kukaan pelasta.
Odottakaapas kun syksyllä tänne kirjoittautuneet opiskelijat nyt tämän kuun alussa poistuvat "meidän kirjoilta" montako asukasta vähennystä sitte saadaan. Se yks Valion johtaja kehui muutama vuosi sitten miten jäähalli varmisti hänen tulonsa tänne , mutta kun muualta tarjoutui parempi (miten parempi?) lähti eikä meidän jäähalli hidastanut lähtöä.
No kuka täällä lesta pesäkkeessä ylipäätään haluaa asua
Vai oliskon syy sittenkin se toinen :D
Tässä tilastokeskuksen laskelma Haapaveden asukasluvusta vuonna 2016. Sen mukaan väkiluku oli 7098 asukasta. Helmikuun loppuun mennessä olisi siten asukasluku noussut kymmenellä.
näinkö matalalla mennään jo ? huomaa sen kaikesta vaikkei tilastoja ossais lukia.
varmaan usiampi ulosheittäjä palakattu ?
Olipa dyyt mikä tahansa. huonolta näyttää. ei ole kaukana 7000 rajan alitus.
Kyllä se sieltä laskee kun kaupunki taas nostaa vuokriaan, eivätkä saa ylihintaisia vuokria karkuun juoksevien tilalle korvaavia mamuja näihin peruskorjausta vaativiin luksusasuntoihinsa. Katsos kun oli Tino persujen etunenässä kaatamassa lisää rahaa pakolaisille (eikö niiden kuluiksi ole jo luvattu reilua miljardi) ja samaan aikaan leikkaamassa kaikista köyhimmiltä, tiäksä, ELÄKELÄISILTÄ ensimmäistä kertaa suomen historiassa niin tilanne on nyt tämä. Kaupungin asuntoihin on varaa enää valtion kustantamilla mamuilla, eikä Haapavedellä ole enää köyhillä ja etenkään KÖYHIMMILLÄ varaa asua kun kaupungin paskalaatikosta pitää maksaa viittäsataa kuussa. Täältä on pakko muuttaa OULUUN tai Oulun tapaan jollekin PIENEMMÄLLE paikkakunnalle mistä kaksion tai saunallisen yksiön saa ~400 eurolla, jälkimmäisen jopa pienemmällä rahalla. Ja miten tämä on mahdollista? No kun täällä Haapaveden keskustassa on oikein varaa pitää taloja puolityhjinä kun idiootit maksavat niiden tyhjienkin asuntojen vuokrat! Vuokrat niin korkealla ja asuntojen hinnat niin alhaalla, että viidessä vuodessa maksaa tällaisen kaksion omaksi vuokraamisen sijaan! Ei tämä nyt HELVETTI voi näin mennä . . MISSÄÄN MUUALLA KUIN HAAPAVEDELLÄ!