kiveskiertymä vai eturauhasen tulehdus

jelppiä

Eli siis muutama päivä sitten istuin kylmällä ilmalla kylmällä penkillä ohkasilla housuilla, ja samana iltana muutaman tunnin kuluttua tunsin vasemmassa kiveksessäni tai no oikeastaan kivespussissa pientä kipua ainostaan silloin jos nousin ylös tms että kivekset liikkui mutta ei mitenkään sellaista elämää häiritsevää kipua.

Tämä ns "kosketusarkuus" katosi kun olin suihkussa ja nukkumaanmentyä luulin tämän kadonneen kokonaan. Seuraava aamuna oli samanlaista ei mitenkään häiritseväää kipua ja sitten taas hävisi ja kolmantena päivänä taas sama juttu.

Alavatsa tuli kolmannella päivällä eli siis tänään hieman oudon tuntuseksi, ns painetta sielä ja olen ulostanut useamman kerran päivässä.

Nyt kun katsoin vasenta kivestä se on noussut aikalailla samalle tasolle ellei jopa ylemmäs kuin oikea kives mutta en tiedä sitten onko tämä vain kuvitelmaa vaiko totta. Ikää löytyy se 18.

5

732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eturauhasen tulehdus oireilee jatkuvasti ainakin akuutti vaiheessa. Tyypilliset oireet ovat jatkuva jomottava kipu alapäässä, poltteleva tunne peräaukon alueella, kivesten turpoaminen ja arkuus niitä koskettaessa, virtsaamisen vaikeudet jne. Kroonistuessaan kipu voi olla aaltoilevaa eli on voimakkaita kivuliaita päiviä ja toisaalta myös helpompia päiviä kivun suhteen.
      Kipua voi helpottaa istumalla lämpimässä vedessä esim amme tai suht iso pesuvati tms, myös pitkään saunominen voi lievittää kipua. Jos kipu jatkuu on syytä hakeutua lääkäriin.

      • Luilosairas

        oireileeko kiveskiertymä tämän kiertymisen jälkeen?


    • varmaan oireilee hyvinkin usein. Toinen syy miksi siellä saattaa olla kipuilua on se, että olet joskus loukannut alapäätäsi jollain tavalla (esim kaatumalla polkupyörällä tms) ja nyt se antaa siitä merkkejä. Kolmas syy saattaa olla liian tiukat kalsarit/housut ja jos istut paljon, se voi oireilla juuri tuolla tavalla joko jatkuvasti tai ajoittain.

      • Luulosairass

        No entä onko vielä normaalia että vasen kives on ei nyt paljoa mutta hieman kuitenkin pienempi kuin oikea


    • Kivesten koko vaihtelee jonkun verran. Eli on suht normaalia jos toinen on hiukan isompi kuin toinen. Jos kipu jatkuu useita päiviä peräkkäin on syytä tarkistuttaa ne lääkärillä kaiken varalta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      73
      2823
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2348
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2208
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      8
      2115
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1544
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1449
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1237
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1100
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1087
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1044
    Aihe