... ratikan rakentaminen Turkuun. Nyt se on jossain lisäselvityksessä suberbussei vastaan. Äänestävät sitten ratikan puolesta syksyllä, kun ratikka on todettu parhaaksi vaihtoehdoksi joukkoliikenteeseen.
Varautukaa jo siihen, että ensi keväänä viimeistään päätetään. Reilu vuoden kuluttua rakennetaan jo Tampereen tapaan ratikkaa.
Varautukaa jo siihen, että ensi keväänä viimeistään päätetään. Reilu vuoden kuluttua rakennetaan jo Tampereen tapaan ratikkaa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä tätäkin saadaan vielä pitkitettyä. Päätös tulee ehkä 2019 ja rakentamaan voidaan päästä ehkä jo 2021.
Toivottavasti saavat syksyllä lopullisen päätöksen ja ratikka haudataan sinne minne kuuluukiin, menneisyyteen. Sen museoratikkavaunun voi johonkin laittaa, siihen video pyörimään ja hirveä meteli niin halukkaat voi muistella lapsuuttaan.
Ime munaa.
Turussako muka saataisiin aikaan päätös?
Ja vieläpä kaupungin kannalta positiivinen päätös?
Turku on jo käytännössä menetetty tapaus. Kyllä Turun historia näissä päätöksenteoissa on hyvin tunnettu.
Pääasia ettei tule kaupungin kannalta negatiivista päätöstä ja jouduta maksamaan jostain vanhanaikaisesta ratikasta. Onneksi olivat aikaisemmatkin päättäjät viisaita ja poistivat sen käytöstä.
Lisää Turkulaisia suurprojekteja!
Turun ratapihalle tulossa Suomen suurin elämys- ja tapahtumakeskus – mukana myös Saku Koivu ja Supercell-miehet
http://www.turkulainen.fi/artikkeli/527457-turun-ratapihalle-tulossa-suomen-suurin-elamys-ja-tapahtumakeskus-mukana-myos-saku
Kuulostaako tutulta...? Turku haluaa ratapihalle monitoimiareenan – Tällainen olisi Turun "Kansi ja Areena"
http://www.tamperelainen.fi/artikkeli/527503-kuulostaako-tutulta-turku-haluaa-ratapihalle-monitoimiareenan-tallainen-olisi-turun
Onhan tuo huomattavasti suurempi ja kunnianhimoisempi projekti kuin P-Mäen hiljainen tanhuliiteri.
Viereen olisi tulossa korkea moderni tornihotelli.
https://images.cdn.yle.fi/image/upload//w_1200,h_1200,f_auto,fl_lossy,q_auto/13-3-9650691.jpg
Linkki uudestaan.
https://goo.gl/EKPtes
Vähän saman tapainen on jo toteutettu Pieksämäellä.
http://www.joroinenmusicfestival.fi/wp-content/uploads/2017/03/veturitalli.jpg
http://www.pieksamaki.fi/wp-content/uploads/Joulutori12122015020panoraama2.jpg
http://www.pieksamaki.fi/wp-content/uploads/IMG_2416-740x460.jpg
http://www.lansi-savo.fi/sites/default/files/images/news_item/havainne1.jpg
Turkuun on tulossa suuri elämys- ja tapahtumakeskus!
Ei mikään kirpputori!