Ihme vouhotusta ja kutsua nyt poliitikkoja torille keskustelemaan...emmääkest.
Kirjastonjohtajavouhkaus
Pätemisentarvekova
6346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jotkut luulee että asiat päätetään torikokouksissa. Kas kun ei Esson parlamentissa
Asiat esitettiin Essossa , Päättäjät istuivat Lapinjoen TB huoltiksella ,
Nih, kuka on kusettanut ja ketä. Vielä yrittävät korkeimman kautta, laki on läki, ainakin toistaiseksi. Kultapossukerhossa on uusia porsaita.
Tunnen myötähäpeää.
Asiassa ovat mielestäni oikeassa. Koulutusta ja kokemusta pitää arvostaa, sekä säädösten mukaan mennä.
Epäilen kyllä, että vaakakupissa painaa jotain mitä ei kerrota. Onkohan henkilökemiat kunnossa päätökseen muutoksen tehneen ja nyt valitsematta jääneen henkilön välillä? Näitä ei lue papereissa, mutta yleensä painavat päätöksissä paljon.
Perussuomalaisten esitys, että molemmat kirjastot olisivat jatkaneet omillaan olisi ollut aikanaan hyvä. Ei olisi ollut pakko valita yhtä kirjasto-kalifia ollenkaan, vaan molemmat tahoillaan ja olisivat vain vastanneet omalta osaltaan tekemisistään kuntaan. Muutosta ei aina kannata tehdä vain muutoksen takia. Usein tulee toimivasta asiasta sekundaa, kun väkisin asetellaan uutta toimintamallia.
Persuille peukku periksiantamattomuudesta, mutta lampaan perse tavasta asian hoidossa julkisesti huutamalla. Pelkkä asian ilmoittaminen julkisuuteen olisi riittänyt. Selkeä tekstinen ja rauhallinen ulostulo olisi toiminut, mutta nyt vedettiin kölin ali nimillä monta päättäjää ja puolueita niiden mukana. Ymmärrän, että oli varmaan tunteet pelissä, mutta yleensä politiikka menee siinä vaiheessa vituilleen, kun tunteet vie vallan ja huuto alkaa.
Ei tarvi teidän ihmetellä miksi teitä ei haluta päästää päättäviin elimiin käsiksi vaan teidät sivuutetaan teknisillä vaaliliitoilla ja keskinäisellä sopimisella muiden puolueiden toimesta.
Niin se metsä vastaa kuin sinne huutaa!
NÄIN JUURI. KÄYTÖSTAVAT!