Helsinkiä hallitsee keisarin miehet, Mannerhein ja

Abrahamm

Alesanteri toisen patsas, ei itsenäisyytemme antajana Leniniä !?
(Oikeistomme piti viimeiseenasti Keisarin ja Kerenskin vallasta ja siksi ne ei arvosta Leninin antamaa itsenäisyyttä minään !?)

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä Leninille on Helsingissä useitakin muistolaattoja, vaikka hän ei sitä itsenäisyyttä antanutkaan. Joutui vain tunnustuksen antamaan Brest-Litowskin sopimuksen pakottamana.

      Toki Leninille saa kiitosta antaa myötämielisyydestä, koska muilta bolsevikeilta ei myötämieltä löytynyt ja valkoiset venäläiset olivat vielä pahempia.
      Avaajan aatetoverit olisivat saaneet Leninin patsaankin sinne AY-verokeinottelijain palatsin eteen Hakaniemeen pystytettyä, sen nyrkit pystyssä olevan ns. Ystävyys-patsaan tilalle.

      Kyllä Aleksanteri II:n ansiot Suomen ja suomalaisten hyväksi olivat niin kiistattoman ratkaisevat, että SE patsas maan arvokkaimmalla paikalla on oikein.
      Sitäpaitsi patsas oli myös vastalause Nikolai toista kohtaan, eli Suomen ahdistajaa vastaan.
      Ja Mannerheimin patsas senkun kiusaa vasureihin, vihreisiin ja sossuihin piiloutuneita stalinisteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      16
      2320
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      168
      2249
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1818
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      149
      1789
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      479
      1399
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1215
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      55
      1011
    8. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      423
      942
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      921
    10. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      237
      881
    Aihe