EM valinnat ok mut EYOF ei mitään järkeä Otto sivuun
U18 Valinnat
Lottoarpa
451437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Koutsaaminen on paljon muutakin kuin valintojen tekemistä. Ootko sinä niitä kenen mielestä vain varmat mitalistit kisoihin?
Vähän isompi ois voinut em joukkue olla
Minusta valinnat ovat aika hyvin linjassa.
EM-kisoihin on valittu ne, jotka ovat olleet pistesijoilla/mitalimatseissa kevään Eurooppa-Cupeissa.
Olympiafestivaalit ovat kakkostapahtuma (huom. olympiakomitean tukema sellainen) ja sinne lähetettäville on riittänyt se, että on voitettu yksittäisiä otteluita kevään Euro-Cupeissa.
Valinnat ovat siis hyvin linjassa.
Sen on eri asia, onko linja oikea. Minusta EM-kisoihin valmis on ainoastaan Turpal. Tasaista tekemistä, useita seiskasijoja ja kruununa yksi mitali EJU-kisoista.. Muilla EM-valituilla ei tasaisuudesta ole tietoakaan. Hyviä välähdyksiä kyllä. Se riittäköön.
Olympiapäivät ovat hieno tapahtuma. Onnitteluni kaikille valituille. Jos ei muuta niin se on hyvä palkintomatka sinnikkäästä treenaamisesta.
3 edustajaa EM-kisaan?
Tädit ja sedät päättää Valo(korruptio)talon neuvotteluhuoneissa siitä kuka nuori saa urheilla ja miten.
Kun oma lapseni on tuossa iässä toivon, että on valinnut sen toisen lajinsa ykköslajiseen, ei judon.
Kannattaisi ehkä tietää asioista vähän. Olympiafestivaalit ja sen judokilpailut ovat tasoltaan heikommat kuin EM-kisat. Ne ovat kakkoskisat, niinkuin aikaisemmassa kommentissani totesin.
Jos halutaan lähettää iso joukkue johonkin, niin se kisa on juuri Olympiapäivät. Minusta se on urheilullisesti ja myös taloudellisesti hyvää pelinlukua Otolta ja muulta valmennusjohdolta.
Tuleeko tuolla joukkueella menestystä sieltäkään jää nähtäväksi. Mukava kokemus varmasti.
Tiedättekö, onko EM-kisoihin menossa kuinka paljon suomalaisia liiton joukkueen ulkopuolelta omalla kustannuksellaan?
"Tuleeko tuolla joukkueella menestystä sieltäkään"
Menestystä kenelle tai mille? Tässä oli varmaan kirjoitusvirhe kun jäi sellainen kuva että menestys tulee jollekulle muulle kuin urheilijoille itselleen. Ei kai nuoret voi olla jonkun muun mitalinnälän välikappaleita?
"Tuleeko tuolle joukkueelle menestystä sieltäkään", kuulostaisi paremmalta.
Judoliitolle ovat Olympiafestivaalit olleet aina ykköskisat, johtuen riippuvuudesta Olympiakomitean tuesta. EM-kisoihin on menty satunnaisesti EYOF-vuosina omalla tai liiton rahalla tai sitten ei ole saanut mennä ollenkaan.
Niinpä. Judoliitolle kyllä. Muille oikeille judomaille EI. Ihan oikeassa olet
Niin, sitten maksaa molemmat matkat itse, jos edes valitaan joukkueeseen.
Uinnissa ja yu joukkueet valitsee liitto näyttöjen perusteella, mutta ei maksa kuluista mitään vaan seura/vanhemmat EM ja EYOF ja MM ei lähetä ketään!
Tervemenoa!
Muistaakseni tähän ikuiseen vääntöön on esitetty hyväratkaisu...
Ei olisi ikusta vääntöä jos judoliitto julkaisisi valintakriteerit Em-kisoihin. Kauden alussa valintakriteerit liiton sivuille ja sieltä näkyy jos täyttää kriteerit niin olet sisällä jos et niin ulkona. Nyt mennään hyvä veli systeemillä.
Onko valintalistoilla sinun mielestäsi joku sellainen joka ei sinne kuulu? Jos on niin miksi?. Puuttuuko valintalistoilta joku jonka pitäisi olla listoilla. Jos puuttuu, niin kuka ja miksi?
Ihan selkeä linja ja kriteeristö näissä valinnoissa minun mielestäni on nyt ja on ollut aikaisemminkin.
Kerro lisää tästä hyvä veli systeemistä.
U21 valinnoissa näyttäis vanhat meriitit tuovan EM paikan
http://www.judoliitto.fi/uutiset/ensimmaiset-valinnat-alle-21-vuotiaiden-em-kisoihin/
Minusta uusillakin meriiteillä on edustuspaikka suurella osalla selvä.
Henri Hannula 7. pietarissa
Aku Laakkonen 5. coimbrassa ja 5. pietarissa
Emilia Kanerva 5. pietarissa ja 3. kaunasissa
Oskari Mäkisen näytöt ovat huonoimmat. Oskari otteli kuitenkin viisi ottelua kaunasissa. Voitti niistä 3 ja hävisi kaksi.
Minusta nämä valinnat ovat aika hyvin perusteltavissa.
Miten niin vanhat meriitit tuovat edustuspaikan?
Osku on valittu olympiaryhmään, eikä ole vielä koskaan kisannut arvokisoissa ulkomailla. Tottakai sitä koulitaan tulevaisuutta varten.
Mihin olympiaryhmään? Laitatko vähän lisätietoa? Judoliiton aikuisten ryhmistä tai olympiakomitean tukiurjeilijalistoilta ei löytynyt. Voi olla tietysti että en osannut hakea?
Tässä linkki uutiseen: http://www.judoliitto.fi/uutiset/olympiakomitealta-tukea-tokio-projektille/
Hienoa! Kiitos tiedosta.
Oskarin meriitit ei riitä mutta kyllähän Oskarin pitää päästä. Oskari harjoittelee Olympilaisiin. EM-kisat ovat reenikisat Oskarille.
Teen lehtijuttua nuorten judosta ja pyytäisin jutun taustoittamiseen apua. Olen kiinnostunut EM-kilpailuihin lähtevistä judokoista ja heidän taustoistaan.
Ketkä suomalaiset ovat lähdössä U18 ja U21 EM-kilpailuihin Suomen judoliiton edustajina? Ketkä ovat lähdössä edustusjoukkueen tai maajoukkueen ulkopuolisina? Ketkä ovat lähdössä jonkun muun maan edustajina? Kiitos etukäteen!
Niinkö. Minä puolestani olen Nigerialainen prinssi ja pyydän apua perinnönlunastamisasioissa. Voisikohan joku auttaa :)
Hoovee......
Suomen Judoliitto lähettää arvokilpailuihin ennalta ilmoitettuja kriteerejä noudattaen, liiton valitsemia urheilijoita. Liiton valintojen ulkopuolelta ei voi osallistua.
Täällä sivustolla ajetaan voimakkaasti mallia jossa kuka tahansa suomalainen judoka voisi "ilmoittautua" arvokisoihin jos kyseiseen painoluokkaan ei valintakriteerejä täyttävää judokaa löydy. Halu saada julkisuutta kyseenalaisin keinoin ja täyttää valmentajan/isän/kannattajien egoa on se ajava voima.
EM liitto edellyttää menestymisen mahdollisuutta ei ainoastaan osallistumisen iloa.
EYOF valittu oikeastaan kaikki jotka jollain tavalla voi osallistua.
Suomalaisessa urheilussa muissakin lajeissa näkyy sama ilmiö. Tavallisiin kisoihin ei haluta osallistua, mutta mediaseksikkäät arvokisat kyllä kelpaisivat vaikka taso ei riitä.
Maan vaihto on yleensä vasta aikuisten puolella ja liittyy siihen ongelmaan että arvokisoissa yhtä maata saa tyypillisesti edustaa vain yksi urheilija. Jos on joku toinen parempi, pitää hakea paikka jostain muusta maasta.
Ajatusmalli siitä, että liitto "lähettää" kilpailuihin urheilijoita "edustamaan", jotta he voivat "tuoda menestystä" edustamalleen maalle on pesiytynyt niin syvälle, etteivät monet edes ymmärrä kyseenalaistaa sitä.
Alun perin liitot on perustettu sitä varten, että urheilijat voivat urheilla ja yksilöt voivat selvittää kilpailuissa keskenään, kuka on kulloinkin paras – ei sitä varten, että penkkiurheilijat ja byrokraatit voivat "lähettää" omasta mielestään riittävän hyviä urheilijoita kilpailuihin ja sitten katsoa kuinka "meidän urheilijat" menestyvät. Jälkimmäinen lähestymistapa oli toki suosittu erityisesti erityisesti Itä-Euroopan kommunistimaissa, mutta modernissa urheilumaailmassa urheilijoiden valikoituminen kilpailuihin on löytänyt uusia yksilökeskeisempiä tapoja.
Olen samaa mieltä siitä, ettei urheilijan kannata osallistua kilpailuihin, joissa ei ole realistisesti edes yhden otteluvoiton mahdollisuutta. Lajissa, jossa liitto ei tue urheilijoita taloudellisesti, tämän asian punnitseminen on ensisijaisesti urheilijan oma asia, ei liiton eikä penkkiurheilijoiden.
Hansoku on esittänyt mallin kilpailijoiden karsimisesta. Tämän mallin voi kiistää vain vetoamalla Breznevin aikaisen urheilupolitiikan argumentteihin.
:DDDDDDDDDDDD
"Vuonna 1984 sijoittuu dystopiaan, Oseania-nimiseen valtioon, jossa myyttinen diktaattori nimeltä Isoveli valvoo kansalaisten kaikkia liikkeitä. Päähenkilö Winston Smith on virkamies Totuusministeriössä, joka väärentää historiaa vallanpitäjien haluamaksi."
Hansoku on esittänyt hyvän mallin kilpailijoiden karsimisesta. Nyt sen kuuluisa "joku" pikaisesti töihin, niin saadaan ajan tasalla oleva ranking-lista hansokun mallilla totetutettua.
Esimerkiksi MM-kisat on hieno paikka aloittaa kansainvälinen kilpaura tosissaan. U21 MM- kisat ovat vasta lokakuussa, U18 ja miesten ja naisten MM-kisat ovat elokuussa.
Hyvin ehtii hioa itsensä huippukuntoon. Vapise maailma. Suomi tulee isolla joukkueella.
"Vapise maailma. Suomi tulee isolla joukkueella."
Osallistuuko Suomi judon MM-kisan joukkuekisaan? Muussa tapauksessa tulossa on vain suomalaisia urheilijoita, ei Suomi.
Hansokun kaverit ei ymmärrä kokonaisuutta.
Joka on?
Hifbixnigm taidat olla Valon miehiä kun ymmärrät kokonaisuuden.
Tässä sen lobbauksen merkityksen näkee. Suomen 4. paras judoka painoluokassaan pääsee kisoihin, mutta monta painoluokkansa Suomen parasta jää rannalle.
Korkealle on vedetty EM-kilpailujen rima. No ei viime vuonnakaan älytty omiin kisoihin laittaa läheskään täyttä joukkuetta.
Ruotsista kolme poikaa EM-kisoihin. Kriteerit samansuuntaiset kuin meilläkin. Korkealla on rima sielläkin vai onko se rima niin korkealla?
Suomalainen judo vaan on matalalla tasolla. Siksi näyttää että rima on korkealla.
Se nyt on vaan niin että vaikkei meitin poika voita ketään niin kyllä se pitäis laittaa EM-kisoihin. Syän märkänis ja naapurit ois kateellisia kun sieltä faceen laittais kuvaa
Kansallisten liittojen ja liittovalmennuksen tehtävä on valmentaa, ei rajoittaa osallistumista sen enempää EJU-cuppeihin kun EM-kisoihinkaan tai muuten päättää, kuka on judossa hyvä. Kilpailuja järjestetään sitä varten.
EM-kisassa on tarkoitus löytää Euroopan parhaat, joten oikea tapa valita EM-kilpailijat olisi karsia osallistujat EJU-Cupeissa kerätyillä pisteillä, kansallisuuksista välittämättä. Näin ranskalaisia saattaisi olla jossain sarjoissa kymmeniä ja suomalaisia ei välttämättä koko kisassa yhtään, mutta EM-tittelistä olisi kisaamassa oikeat kilpailijat.
Hieman erilailla mennään maailmalla. Jos on uskominen Judolehden viimeisillä sivulla olevaa uutista niin Isossa-Britanniassa täytyy kaikkien maajoukkueeseen pyrkivien muuttaa harjoittelemaan valmennuskeskukseen Walsaliin.
Onko meidän sovittava että maajoukkue asuu ja harjoittelee Tamperella.
Hyvä idea. Kunhan sitten Judoliitto maksaa kaikki asiaan liittyvät kulut. Nykysysteemillä ei voi vaatia, koska ei makseta mitään. Maksaja päättää!
Jos johonkin perustetaan valmennuskeskus niin helsinkiin
"Alun perin liitot on perustettu sitä varten, että urheilijat voivat urheilla ja yksilöt voivat selvittää kilpailuissa keskenään, kuka on kulloinkin paras – ei sitä varten, että penkkiurheilijat ja byrokraatit voivat "lähettää" omasta mielestään riittävän hyviä urheilijoita kilpailuihin ja sitten katsoa kuinka "meidän urheilijat" menestyvät. "
Olikohan se niin että TULin porukat ei aikoinaan päässeet edustamaan Suomea-
"...edustamaan Suomea"
Mitä h****ttiä tämä edustaminen on? Liittyykö jotenkin siihen että joku menee jonnekkin kisaamaan? Edustaako Valtteri Bottas Suomea? Tietääkseni edustaa Mercedes-tallia eikä Suomen Autourheilun kansallinen keskusliitto Valtterin tekemisiin puutu.
Nationalismi on tervettä monessakin asiassa, mutta ei urheilussa.
ps. TUL tästä keskustelusta puuttuikin, vielä lisää sosialismia urheiluun...
Jotenkin koko tästä keskustelusta tulee mieleen Elmo, Kainalniemi ja Suomi!
Täällä on sellaisia joiden mielestä oman maan edustaminen urheilukilpailuissa on yltiöpäistä nationalismia. Pitäisi edustaa vain itseään. Jos näin toimittaisiin yleisesti missä tahansa asiassa, oltaisiin pahassa pulassa.
Kerro joku syy, miksi urheilijan pitäisi edustaa maataan eikä esimerkiksi itseään tai sponsoriaan? Minulle tulee mieleen vain yksi: jos urheilijat eivät edusta maataan, Olympiakomitea jää ilman valtion rahoja ja millä sitten pikkupomot mällää? http://yle.fi/urheilu/3-9640248