Tere
Onko kenelläkään tietoa, mikä vika voisi xantiassa olla kun etupään jousitus lakkasi yllättäen toimimasta. Auton saa kyllä nostettua ylös samoin laskettua ihan alas. Vaan itse ajoasento ei toimi. Auto jää joko ylös tai alas ja etupään jousitus on tosi kova. Eli ajaminen ei oikein meinaa onnistua kun auton etupää pomppii niin, että paikat lähtee hampaista. Takapää kyllä toimii normisti. Oma ajatus viasta oli tietenkin etupallo vika ja vaihdoin ne molemmat, vaan siitä ei ollut mitään apua. Eli onko hydrauliikassa joku osa joka vaikuttaa vaan etupäähän???
Tiedosta kiitollinen
Citroen xantian etupään jousitus ei toimi
10
477
Vastaukset
- c5hdi
Korkeuden säätimen muovinen klipsu hypännyt pois paikaltaan edessä. Tue auto tunkilla ja mieluummin kiinteällä tuella ja ryömi alle napsauttamaan paikalleen. Varmista pysyvyys nippusiteellä. Tuo osa vaikuttaa siis auton korkeuteen ja kun sitä käpistelee niin ilman tukia auto voi pudota alas päälle alla ollessa.
- Autonallamakaillut
Heip.
Tarkoitatko sitä säädintä mistä käsipelissä säädetään auton korkeus vai joku muu? - Autonallamakaillut
No löytyihän se muovihärpäke, vaikka olikin melko ahtaassa kolossa. Kiitos asiantuntialle. Nyt on ajo vieläkin pehmeämpää uusien etupallojen ansiosta..
- Xanktio
Ihme ja kumma, Suomi24:stä sai joku asiallisen vastauksen. Mutta vastaisen varalta kannattaa rekisteröityä Sitruunapatonki.fi -palstalle, siellä löytää todennäköisemmin apua murrosikäisten viisastelu sijaan.
- Hyvää_muistellen
Tuo pieni välitanko on muuten sen verran halpa, että jos siinä on ongelmia, niin kannattaa ostaa samantien uusi. Samalla, kun on siellä auton alla, kannattaa hieman voidella sitä säätöventtiilin akselia, ja herkistellä se liikkumaan kevyemmin.
- vivutondacia
Mahoton tekele ranskan kansalta, maailmalle?
- lieneeparhaimpiajaa
Citikan jousitus on oikeasti aikavarma ja halpa verrattuna moniin muihin,esim:vaikka vertaa mersun ilmapusseja niin citikka on ihan muissa sfääreissä kustannuksellaan ja ajoominaisuudet on tosi hyvät.
Lukijoille tiedoksi etten omista citikkaa mutta tiedän että se on hyvä auto ajaa jos on tuo kaasualusta tai mikä se on virallisesti nimeltään. - Haikeaa
Xantia oli viimeinen aito taikamatto. C5:t ovat olleet malli mallilta kovemmalla alustalla. Toki, onhan niissäkin loistava jousitus, kun vertaa niitä moniin pintakoviin täryttimiin.
Entä takapää?
- Helppo_homma
Rakenne on samanlainen, ja tuo pieni muoviklipsu paremmin näkysällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1372425Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3461880- 401557
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311383Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281310Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104850Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752