Mietin sitä, kun alkoholin käytöstä puhutaan aina niin negatiiviseen sävyyn, niin mitä kun mulla on kaksisuuntainen mielialahäiriö ja musta vaan tuntuu siltä että mun ois joskus juotava, niin ....................en tiiä. En mä pidä itteeni alkoholistina, mutta joskus mun vaan on parempi juoda. Niin olenko mä sitten alkoholisti vai onko se vaan mun oire?
alko ja minä
2
168
Vastaukset
- qtqtqt
Se tunne voi olla monellakin, että "olis juotava". Se tarve on nimeltään "pään nollaaminen". Sen aikana ja sen jälkeen ahdistus voi hetkeksi helpottaa. Vain hetkeksi.
Useimmat lääkkeet ja alkoholi ei sovi yhteen. - pibop
Mulla maniassa riistäytyy alkon käyttö ihan käsistä, kuvittelen olevani kuolematon bilekuningas voin juoda ja valvoa vaikka viis päivää ja suuruusharhoissa kuvitella vaikka mitä. Huvittavinta on se. että olen normaalielämässä semiraitis eli menee 1-2 annosta kuukaudessa. Kaksisuuntaisen yhteydessä runsas alkon käyttö liittyy siis sairauden oireisiin ja toisaalta monet bipot väärinkäyttää päihteitä hoitaakseen pahaa oloaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1609031- 664804
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1494582Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene234002Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423560Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353553Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383448- 483183
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422911- 492694