Vattenfallilta tuli tarjous määräaikaisesta sähkösopimuksesta:
Perussähkö 24kk- tarjous:
perusmaksu 2,60 e/kk
päiväenergia 4,67 snt/kWh
yöenergia 3,67 snt/kWh
( valinnainen vaihto-oikeus 48 euroa kertamaksuna)
Jos en valitse tuota niin sopimukseni jatkuu kestosopimuksena:
perusmaksu 3,98
päiväenergia 6,39
yöenergia 5,39
Tällä hetkellä minulla on voimassa määräaikainen sopimus:
perusmaksu 3,02
päiväenergia 5,20
yöenergia 4,20
Eli tästä voisi hyvinkin helposti tällainen maallikko kuin minä vetää johtopäätöksen, että kannattaa tarttua tuohon Vattenfallin tarjoamaan määräaikaiseen sopimukseen.
Vai voisiko sähkön hinta laskea kahden vuoden aikana NIIN merkittävästi, että voisin hävitä.
Määräaikainen vai kestosopimus Vattenfallilta?
12
1328
Vastaukset
- felmu
järkyttäviä hintoja! Ei kai tollasia hintoja kukaan maksa?
- 230V
Helen 24kk soppari
- 1,50€/kk
- 3,99snt/kWh- vielävirtaasähkö
Kilpailuttaminen on kukkarolle tarpeen http://tinyurl.com/y86hgcum , onhan niitä muitakin rahantarpeita elämässä.
- Karseethinnat
Järkyttäviä hintoja Vattenfallilla! Heleniltä saa 12kk määräaikaisen hintaan perusmaksu 0,00 ja 3,77 snt/kWh. Fortumilla perusmaksu 0,00 ja 3,76 snt/kWh, määräaikainen 31.5.2019 asti. Kannattaa kilpailuttaa, nuo tarjoukset löytyvät kilpailuttaja.fi - sivulta.
- Satu92xx
Niin, mutta ties mitä hiilivoimaa tai muilla fossiilissa tuotettua Fortumilla ja Helenillä. Suosin itse kotimaisia toimijoita jotka myyvät uusiutuvilla tuotettua sähköä.
- Jarmo1973
Molemmat 100% uusiutuvalla energialla tuotettua sähköä ja molemmat myös kotimaisia toimijoita...
- Tepic1991
Fortumilla muuten vielä 100% vesivoimalla tuotettua sähköä
- dippadaadappadii
Tepic1991 kirjoitti:
Fortumilla muuten vielä 100% vesivoimalla tuotettua sähköä
Tuo nyt on samanlainen huuhaa-juttu kuin jos vesilaitos kertoisi, että kotitalouksien vesi pumpataan vesivoimalla tuotetulla sähköllä ja yritysten vesi ydinvoimalla tuotetulla sähköllä.
- kilpailutus_kannattaa
Tuolla voi kilpailuttaa:
https://www.vaihtovirta.fi/etusivu.html
http://www.vaihdavirtaa.net/public/index.php/company/compare - Alpo121
Loisteelta 24kk;
perusmaksu 1€/kk
päivä 4,2snt / kWh
yö 3,1 kWh - Vattenfallin
Laskutus jätättää useita kuukausia
Aika kalliilta vaikuttaa varsinkin tuo päiväenergian hinta.
Tosin viesti on kirjoitettu Toukokuussa joten tilanne on saattanut muuttua.
Minä sain Elokuussa Heleniltä tarjouksen kuukausimaksu 0.00 euroa ja kwh-hinta 3,99
Kannattaa käydä vertailemassa Energiamarkkinaviraston sähkönhinta.fi sivustolla.
http://www.sahkonhinta.fi/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521757
- 621692
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101248- 611061
- 491024
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41775Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118637Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86630Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566