No tietysti Runkohan on aivan eri, mutta miten on tuon koneen kanssa on niissä suuria eroja ja onko kone samanlailla poikittain???
K1100 ja K1200 erot?
8
304
Vastaukset
- Jutustelija1
Kyllä nyt on ihan eri pyörät kyseessä. Toinen on Neuvosto ajan vehje ja toinen edustaa enemmän tätä vuosituhatta. Eli älä hyvä mies kuvittele että noita kannattaa vakavissaan harkita toistensa vaihtoehtoina.
Jos luet vaikka jotain Biken testejä niin se mikä oli hyvää tasoa tuon 1100 aikana niin on kelvotonta tuon 1200 pyörän ollessa testissä.
Molemmat edustaa hyvää BMW:tä omalta ajaltaan, mutta aika on eri.- Jutustelija1
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuossa vielä suorat linkit niihin juttuihin joissa on kuvia prätkistä Blogissa:
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-from-suzuki-gsx-r-1000-03.html
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-of-kawasaki-zx-9r-01.html - Nokiantekijä
Lähinnä sitä onko noissa moottoreissa mitään samaa(en vertaa kumman ostaisin) ilmeisesti k100 ja k1100 on melko samoja tekeleitä ja putkirunkoisia!, mutta k1200 taitaa olla alurunko jota käytetään tänäkinpäivänä?
Onko vieläkin K BMW moottorin asento kuten se oli K100 aikaan?
Neuvosto tai ei mutta siihen aikaan K100 taisi olla edistyksellinen peli kun oli ruiskut ja kaikki ja tietysti verrattuna boksereihin, jotka oli aikaan ennen Neuvostoliittoa:)
Ilmeisesti koosatku oli pommin kestävä moottori, mutta mitä mahtaa olla nyky Bmw:n koneet, ilmeisesti maine on jossain vaiheessa hieman kärsinyt?.
Uskon Matti että tiedät pyöristä, kun täällä vastailet ja luet juttuja, mutta luulen kaikkien tietäväsi blogisi, älä ota ihteesi tästä:) jatka keskusteluja, kun osaat tehdä sen hyvässä hengessä - RSomistaja
Sehän meni niin, että K100 sai alumiinirungon ja muuttui K1200 RS:ksi.
Se oli tuotannossa vuoteen 2004. Moottori on nimenomaan pitkittäin ja sylinterit vasemmalla sivulla.
Vuonna 2005 tuli uusi malli K1200 S. Siinä on ihan toinen , poikittainen nelosmoottori.
Tuohon alumiinirunkoon liittyy hauska juttu: runko ei ole saksalaista suunnittelua eikä valua. Se on Bimotan suunnittelema ja Italiassa tehty. - Nokiantekijä
Okei, hieno juttu tietoa löytyy;)
- Nokiantekijä
Nokiantekijä kirjoitti:
Okei, hieno juttu tietoa löytyy;)
Vielä täytyi lisätä tämä,eli ei nyt sitten ollutkaan ihan neuvosto vehje, tai neuvosto vehkeestä vielä 2000-luvulle, no tämä oli heitto älä suutu Matti:)
Siitä kun nyt puhutaan siis tuosta K100 moottorista tai paremmin K1100 moottorista, joka hieman edistyksellisempi, niin kuinka paljon on eroa tuohon K1200 -04 koneeseen, muutakuin kuution nostoa? - Mongooli
RSomistaja kirjoitti:
Sehän meni niin, että K100 sai alumiinirungon ja muuttui K1200 RS:ksi.
Se oli tuotannossa vuoteen 2004. Moottori on nimenomaan pitkittäin ja sylinterit vasemmalla sivulla.
Vuonna 2005 tuli uusi malli K1200 S. Siinä on ihan toinen , poikittainen nelosmoottori.
Tuohon alumiinirunkoon liittyy hauska juttu: runko ei ole saksalaista suunnittelua eikä valua. Se on Bimotan suunnittelema ja Italiassa tehty.Mutta oliko runko sama 1997 ja 2004, kun moottori vaihtui, etupää on ainakin eri..
- BmwEmw
Mongooli kirjoitti:
Mutta oliko runko sama 1997 ja 2004, kun moottori vaihtui, etupää on ainakin eri..
Runko näyttäisi eri tyyppisellä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4928593Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205872Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2824877Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584645Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s724179Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901718
- 991292
- 47899