... yhteydet pätkii, palvelu surkeaa tampereen konttorissa ainakin!!!
Kaiken huippu: Tein laajakaistasopimuksen.
Ensin ei tullut laskut, sitten jouluksi tuli kolmelta kuukaudelta laajakaistalasku, sen lisäksi vanha nettikuukausilasku ja olipahan vielä veloitettu nettiminuuteista puhelinlaskussakin yli 50e, hei haloo!
No... Minäpä soittamaan palvelunumeroon, eikä tietenkään jonotusaikaa kykene odottamaan yli puolta tuntia. Työn vuoksi en päässyt konttorissa käymään enkä jonottelemaan tuntitolkulla. Viikonloppuisin henkilökohtaista asiakaspalvelua ei ole ko. asiassa. No maksoin sitten kaiken oikean ja ylimääräiset jätin maksamatta ja viestiin laitoin vielä että lasku väärin ottakaa yhteyttä! Sitten tuli uusi lasku että on vielä maksamatta, ei muuta kuin maksamaan....
No onneksi huomiseksi sain palkattoman vapaapäivän kaikelta työkiireeltä, jotta pääsen kertomaan heille kuinka tyytyväinen todellakin olen.... saas nähdä.
(pitää varmaan ottaa pari rauhoittavaa, ettei repeä kokonaan kiukusta paikanpäällä)
... aika varmaan vaihtaa, kunhan ehtii.
Joten mitäs netti ja puhelinliittymiä suosittelette surkean elisan sijalle???
Kaiken huippu: Tein laajakaistasopimuksen.
Ensin ei tullut laskut, sitten jouluksi tuli kolmelta kuukaudelta laajakaistalasku, sen lisäksi vanha nettikuukausilasku ja olipahan vielä veloitettu nettiminuuteista puhelinlaskussakin yli 50e, hei haloo!
No... Minäpä soittamaan palvelunumeroon, eikä tietenkään jonotusaikaa kykene odottamaan yli puolta tuntia. Työn vuoksi en päässyt konttorissa käymään enkä jonottelemaan tuntitolkulla. Viikonloppuisin henkilökohtaista asiakaspalvelua ei ole ko. asiassa. No maksoin sitten kaiken oikean ja ylimääräiset jätin maksamatta ja viestiin laitoin vielä että lasku väärin ottakaa yhteyttä! Sitten tuli uusi lasku että on vielä maksamatta, ei muuta kuin maksamaan....
No onneksi huomiseksi sain palkattoman vapaapäivän kaikelta työkiireeltä, jotta pääsen kertomaan heille kuinka tyytyväinen todellakin olen.... saas nähdä.
(pitää varmaan ottaa pari rauhoittavaa, ettei repeä kokonaan kiukusta paikanpäällä)
... aika varmaan vaihtaa, kunhan ehtii.
Joten mitäs netti ja puhelinliittymiä suosittelette surkean elisan sijalle???
Vastaukset 18
Vanhimmat
uusimmassa laskussa on hinta pompsahtanut 76e/kk vaikka sopimuksessa on alta 40e! Yhteys nousi 100,0 Mbps mutta niin näköjään kuukausilaskukin vaikka elisa mainosti niin että nopeudet kasvaa hinnat ei, hooohhhooohhoijaa, emävale!
Eli asut kaiketi siis Tampereella? Ota yhteys vaikka sitten Tampereen Puhelimeen, myyvät dna-laajakaistaa. Ainakin täällä etelänpänä tuo dna-laajakaista toimii hyvin. Jos kännykkä pätkii myös niin voit samasta paikasta ottaa myös dna-kännyliittymän jos elisaan et ole tyytyväinen. Itselläni on sekä että, elisa & dna, ja molemmat pelittää itselläni hyvin.
Tampereen puhelin on nykyään elisa....
Netti on pätkinyt, mutta känny pelannut, paitsi...
Lapsilla on saldorajat niin tuntuu ettei niiden laskutuskaudessa ole mitään järkeä, sillä toisella aukesi uusi "puhelinsaldo" 2 vkoa aikaisemmin kuin toisella, ihmetyttää tämäkin.
Laskusta se ei ole kiinni, koska koko perheen kännylasku on yhdellä laskulla.
Kertokaahan nyt onko muillakin tällaisia ongelmia elisan kanssa, jotka vain "hiljaa nielee itsekseen", vai onko nyt jostain syystä meidän perheessä jokin ihme elisan tietokonevirhe tai muuta sellaista?
Tampereen puhelinta josta tuli sittemmin Soon ja sen jälkeen Elisa. Vaan tarkoitin Finnetin Tampereen puhelinta. Et ole kai tiennyt että viime vuonna Finnet perusti Tampereelle uudestaan Tampereen puhelimen?
http://www.tampereenpuhelin.fi
Käypä tuolta katsomassa, on ihan eri yhtiö kuin se nykyisin elisan hallussa oleva.
En ole ehtinyt seuraamaan. Kun kotipuhelin oli sekä radiolinja...
Kiitos linkistä ja vihjeestä, täytyy tutustua!!!
Soneralla oikeasti homma toimii. Tosin yksitäisiä vahinkoja joskus tulee. Nää kaiken maailman pikkupuljut on vasta opettelemassa palvelua eikä niiden kelkkaan kannata hypätä.
Kokemus puhuu...
Ja taisi edellisen kirjoittajan viestissä puhua osakkeenomistajan tai S:n edustajan ääni?? Siltä se selvästi vaikutti.
Finnet on aivan yhtä hyvä kuin muutkin. Hyviä kokemuksia myös Elisasta. Mitä Soneraan tulee itselläni on todella huonoja kokemuksia Sonerasta. Palvelut ja yhteydet tökki kuin siat toisiaan pimeässä. Puhumattakaan siitä että fyrkat valuu Ruotsiin ja ruotsalaiset jallittaa minkä ehtii. Lisäksi en voi ikinä unohtaa sitä minkä Sonera meni tekemään Saksassa (osti ilmaa), ja sitä minkä se meni tekemään Suomessa (teleurkinta). Tuollaistako pitäis sitten suosia?
Finnet ei mielestäni häviä laadussa yhtään muille. Pikemmin päinvastoin. Nimi ei taas takaa laatua ja vaikka tuo eräs jaksaa hehkutaa Soneraa ja sen laatua jokapuolella, niin Sonera ei ole yhtään muiden yläpuolella. Ei hinnoissa eikä laadussa ja siksi onkin ylihinnoiteltu suhteessa laatuun.
t: eräs joka kokeillut läpi kaikki suuremmat ja vähän pienemmätkin operaattorit.
...heitti pihalle pilvin pimein työntekijöitään samalla, kun luvataan uusille asiakkaille lahjuksia jos minkälaisia. En hyväksy, en. Satsaisivat mieluummin asiakaspalveluun ja muistamaan lahjuksin ennemmin vanhoja hyviä asiakkaita, että pysyisivät edelleenkin sellaisina.
Ja vielä lisää....
Yritäpä lähettää sähköpostia asiakaspalautteena:
http://www.elisa.fi/elisa/index.cfm
Vastauksena on:
Ota yhteyttä
Kiitos yhteydenotostasi!
Viestisi on lähetetty Elisaan.
Vastausaikamme on pidentynyt asiakaspalvelumme tilapäisen ruuhkautumisen takia. Pahoittelemme viivästystä.
Juu tuo on juuri sitä Elisan hyvää? asiakaspalvelua. Nettiyhteyteni oli poikki viikon, meinasi pinna kiristyä tämän yhtiön kanssa. Nythän tämä toimii, mutta olen vaatinut hyvitystä laskuuni, ei ole kuulunut pihaustakaan vielä. Mutta jätäpä lasku maksamatta, joko sitten palvelua löytyisi ja nopeasti.
Vaihda, nyt heti dna:n laajakaistaan!
Laskuista, ja Oma dna-tunnuksista ei tietoakaan, mutta saa surffailla täysin ilmaiseksi.
.. jos palveluntarjoajalla ei jokin pelaa ! :)
eli laskutus ymmärtääkseni .. :)
onneks olkoon !! toivottavasti ei tuu takautuvasti
:D
Niin ja kuukauden päästä tulee viesti, että asiakaspalvelu on ruuhkautunut ja viestit on poistettu, ota yhteyttä uudelleen, mikäli asiasi on vielä ajankohtainen.. Näin on tapahtunut jo kahdesti..
Elokuussa otin täällä stadissa Elisan Kotiportti-liittymän, yhteys ei pelannut, lähetin mm sähköpostia Elisan ADSL-"tukeen", johon sain
lokakuussa vastauksen, " Teillä ei ole Elisan kanssa tehtyjä liittymäsopimuksia", olisiko jonkun muun kanssa .
Samaan aikaan sain laskun, jonka tietenkin maksoin. Joulukuussa tuli kirje, Tervetuloa Elisan asiakkaaksi, mukana oli aktivointitunnukset jne.
Jotenkin tuntuu että voisin vaatia Elisalta 4kk maksut takaisin.
Elisa siis toimii yhtä hyvin kaikkialla ! Aluksi luulin huonojen yhteyksien syyksi hämäläisyyttäni, mutta kyllä se vika oli ja on Elisassa.
Mullakin pätki ja pätki netti. Väittivät ettei heidän päässään mitään vikaa ole "kaikki toimii". Kiltisti koitin etsiä vikaa omasta koneestani, turhaan. Menin jopa niin pitkälle, että annoin komennon format c:. Silloin oli Elisan Premium. Eipä auttanut, koneessani mitään vikaa ollut. Sama pätkintä vain jatkui ja jatkui. Kunnes sain tarpeekseni Elisan p*skan jauhannasta. Liittymä vaihtoon (ja kallis sellainen).
Nyt alla on 8/1 saunis, edullinen ja nopea. Ei ole pätkinyt, mitä nyt on muutama huoltokatko ollut.
Hei, tuntuu todella tutulle.
Minä olin pikkasen vajaa kolme vuotta Elisan asiakas, enpä ole enää. Minullakin paloi päreet ja muutin Soneran Adsl:ään.
Kännykkäliittymä minulla on ollut Soneralla jo aikojen alusta, ja olen heidän palveluunsa ollut tyytyväinen.
Minä omalta puolestani suosittelen Soneraa. Minun kaikki tietämäni lähipiiristä ovat lopettaneet Elisan asiakkuuden jos yleensä ikinä heidän halpaansa ovat menneetkään.
Tsemiä taistoon, pitäkäämme puoliamme!
mulla on ainakin toiminut ihan hyvin kaikki elisan kans.eka laskukin tuli vasta neljän kk:n kuluttua ja tietoturvapalvelut oli ilmaisia eka kaks kk:tta.nopeus oli nostettu ilman että edes tahdoin mutta hinta oli laskenut.älkää valittako turhaan pikku asioista