Katoin juuri uuden Auto-bild lehden.

Jossa oli uuden Tipon ensikoeajo, ei juurikaan mitään pahaa sanottavaa.
Jopa hiljaiseksi kehuttiin. Ajettavana oli HB malli, ei farmari.
24420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Joo, ja minä luin pari viikkoa sitten TM:sta myös Tipon koeajon (120 hv 1.4 T-Jet lounge HB). Positiiivisen kuvan sain jutusta. Moitittavaakin löytyi, mutta ehkä enemmän kehuja.. Kehuja sai aktiivinen turvallisuus eli ääritilannekäytös ja jarrut. Myös tiloja, jousitusta, moottorin iloista luonnetta sekä hiljaisuutta kehuttiin. Ohjaus sai hieman moitetta suoraan ajettaessa mutta mutkatiellä ajoa kehuttiin. Törmäystestissä Tipo sai vain perusvarustelulla 3 tähteä ja paremmin varusteltuna 4 tähteä viidestä. Mutta kehuja sai tuo em. aktiivinen turvallisuus ja mainittiin myös että testikriteerit ovat hiljattain tiukentuneet. Korin törmäysturvallisuus sinällään sai hyvät pisteet ja aikaisemmalla kriteerillä olisi kyllä tullut täydet 5 tähteä. Kannattanee valita lisävarusteeksi safety pack, ei taida olla kalliskaan.. Myös kulutusta hieman moitittiin, mutta tuossa koeajoautossahan oli kyllä melko kookkaat renkaat 225/45 R 17. Ainakin perusvarusteisessa POP varustetasossa on huomattavasti pienemmät renkaat. Viitattiin saman kokoluokan vertailutestin autoihin (TM 10/16) ja niihin nähden kulutus hieman korkea. Katsoin tuon lehden vertailutestin ja siinä suurikulutuksisin oli Renault Megane. Tipon kulutus näytti olevan muutaman desin suurempi Meganeen nähden. Tosin nuo renkaat oli koeajo - Tipossa leveät. Perusmallin 95 hv:n moottorilla Tipon ilmoitettu kulutus on 3 dl pienempi kuin 120 hv:n version.
Itse kyllä saatan ostaa seuraavaksi autoksi Tipon. Farmari edullisemmalla POP -varustetasolla 95 tai 120 hv bensakoneella (koeajo ratkaisee kumpiko miellyttää enemmän ). Lisävarusteeksi ehkä safety pack, parkkitutka ja metalliväri. Hinta jää edelleen mielestäni melko edulliseksi.

Äänestä
  • Mistä jarruja kehuttiin? Oliko automaattinen jarrujen ilmaus vai se ikivanha, joka vaatii kuikkimista auton alla?

    Äänestä

  • Jarrutusmatka erinomaisen lyhyt.

    Äänestä

Me Tojo miehet nauretaan näille Fiatin tipuille, makaronit korruptio Italiassa väsänneet.

Äänestä
  • Oikeinkirjoitus ei taida olla vahvinta alaasi.

    Äänestä

  • Ei keskeneräistä työtä pidä arvostella. Amisviiksellä on vielä koulu kesken. Tai koulun kesäloma. Siksi amisviiksellä onkin aikaa provoilla netissä. Ja kiire. Pian on pakko lähteä kesämökille, jossa netti ei toimi.

    Tämä amisviiksien provoiluaalto ilmenee joka vuosi koulujen lomien alkaessa.

    Äänestä

  • Äikkäope kirjoitti:

    Oikeinkirjoitus ei taida olla vahvinta alaasi.

    Täällä amiksella on hidas netti ja mainosta tuppaa tuhottomasti. 4G ei ehdi välittää kirjaimia oikein ellei kirjoida oikein hidastellen.

    Äänestä

Naura vaan. Kaverini ei naura, heillä Toyota Verso multitronic -vaihteistolla. Tullut todella kalliiksi, nytkin taas jokin 1200 € " päivitys" vaihteistoon ja muitakin vikoja ollut muutaman vuoden aikana. Tosin Toyolla ikääkin jo reilut 10 vuotta, mutta silti. Kakkosautona heillä oli joskus paljon vanhempi Fiat Marea joka maksoi vaan noin 500 € ja toimi kuulemma tosi hyvin, paremmin kuin Toyota. Ennen Toyotaa heillä oli tila-auto Kia Carens V6 bensiinikoneella. Se myös tuli hurjan kalliiksi kun maksoi käytettynä paljon ja konevikaisena eivät vaihdossa paljoa saaneet. Ajoivat sillä muutaman vuoden, mutta luopuivat siitä kun kansi meni koneesta ja korjaus olisi maksanut useita tuhansia.

Äänestä

Jos minä olisin vankkumaton tojomies en viittis edes käydä Fiat-palstalla.
Tipo voitti euroopassa arvostetun palkinnon jossa päihitti ns. hyviä merkkejä, mm. uuden Astran.

Äänestä
  • Että hyviä merkkejä ja puhut jostain ooppelista?:)) oli varmaan siis vitsi.

    Äänestä

  • Miten Tipon polttoainesuodatin vaihdetaan? Autojen vartailuun pitää kuulua huollon huolettomuus.

    Äänestä

  • En tiedä mutta.. TM -lehdessä arveltiin että huollot helppoja perinteisen tekniikan ansiosta.

    Äänestä

  • No, hyvä sitten. Edes yksi malli ja merkki hieman väemmän asiakasvihamielinen.

    Äänestä

  • 3eo6 kirjoitti:

    Miten Tipon polttoainesuodatin vaihdetaan? Autojen vartailuun pitää kuulua huollon huolettomuus.

    Ainoastaan jo mallilla jo hiukan ikää ja kojelautanäkymät siten kyllä mitään uusinta uutta.

    Äänestä

Autonvaihto ei kyllä vielä ajankohtainen. Bravollani on vähän ajettu, toimii hienosti ja on mielestäni todella mageen näköinen. Mutta ehkä tulevaisuudessa.. kelpaa kyllä hyvin pidetty vähän käytettykin, kuten tämä oli ostettaessa. Tällä hetkellä kiinnostaa Tipo tai 500X.

Äänestä

Uusi tipo on kasattu turkissa. Eli ei ole italiaa nähnykkään.

Äänestä

Me audimiehet nauramme toyotamiehille. Fiat miehiä emme jaksa noteerata ollenkaan.

Äänestä

Eipä kannata Audistin kellekää nauraa. On niitä murheenkryynejä Audeissakin. Tienposkesta hinuri useinkin hakenut. Työkaverin A6 2.4 V6 bensiini, olikohan vm. 05. Edellisellä omistajalla 100 tkm jakoketju poikki ja 5000 € remontti. Vain yksi esimerkki. Eikö tuon hintaluokan auton pitäis kauemmin kestää? Ennemmin ostaisin vaikka Alfa Giulian tai uutuusmaasturi Stevion kuin minkään Audin. Ja tiedoksi että esimerkiksi Fiatilla oli 1970 -luvulla (euroopan suurin autonvalmistaja tuolloin), luxusmallejakin tuotannossa, toisin kuin Audilla. Ja onhan Fiat vanhempi automerkki kuin Audi.

Äänestä

oliko Toyota jumbo, kaksoisjumbo vai ei kelpuutettu vertaailuun?

Äänestä

toppahousu-toyotaa ja autisti-audeja saa aina nauraa tien päällä, ovatpa useat volvoilijatkin täysiä törppöjä liikenteessä. Nuo edellä mainitut romut niputan samaan läjään. Ennemmin ajaisin italialaisella merkillä kuin noilla suomen myydyimmillä reuhkoilla, varsinaisia koti-isän kiihottajia. "Sporttinen" audi, feel so good
Harakiri toyota, feel so good
Miehekäs volvo, feel so gay
Harmaa skoda, merkityksetön elämäsi on umpikujassa.

Äänestä

Viat viat ja vielä kerran viat

Äänestä

Tipo on hyvä, Iltalehdestä tämä: "Kojetaulun pelkistetyt ratkaisut eivät hankaloita käytettävyyttä. "

Äänestä

Pelkistetysti sanottuna, auton nimi on Fiat ja se ei silti tee itse autoa huonoksi.
Olen ajanut Punto 75 SX autoa uudesta -98 vuodesta lähtien , ikinä ei ole tielle jättänyt jos ei yhtä rengasrikkoa oteta huomioon hotellin pihalla. ihan kohta on 200.000 mittarissa.
Tosin auto on huollettu tarkasti Deltassa. Ja massattu uutena.
Vaihtaa tai myydä ei kannata koska saan siitä korkeintaan tonnin vaikka se on erittäin siistissä kunnossa.
Saatte te Mersun, Tojotan tai Audinkin suht nopeesti romiskoksi jos sitä ei hoida.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kgkkggk kirjoitti:

Jossa oli uuden Tipon ensikoeajo, ei juurikaan mitään pahaa sanottavaa.
Jopa hiljaiseksi kehuttiin. Ajettavana oli HB malli, ei farmari.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu