Olen menossa kesätöihin vammaisten hoitokotiin, jossa monilla on ilmeisesti epilepsia. Tiedän, että saan perehdytyksen paikassa, mutta olen pohtinut näin etukäteen joitakin asioita... Sattuuko täällä olemaan vammaistenhoitajia paikalla?
Onko niin, että potilaat siirretään pyörätuolista sänkyyn, jos kohtaus tulee? Mikä ylipäänsä on paras paikka olla jos on kohtaus ja onko liikuttaminen mahdollista? En ole koskaan nähnyt kohtausta, joten siksi vähän jännittää miten tilanteessa pitää tai kannattaa toimia.
Jos vaikka ei-vammainenkin saa kohtauksen istuessaan tuolilla, niin tippuuko maahan? Miten usein menee vaikka luita poikki tai vastaavaa? Anteeksi jos kyselen tyhmiä...
Vaikeasti vammaisen epilepsiakohtaus.
Hannamaija1
2
126
Vastaukset
- Teuvoharakka
Turha täältä on kysellä
- vainpoissaolo
Jokainen vammainen ja jokainen epilepsiaa sairastava on erilainen. Saat vakituiselta henkilökunnalta ohjeet. Usein on vain paras seurata vieressä, ettei kohtaus kestä liian kauan. Tietysti aina on varmistettava, ettei kohtauksen saanut satuta itseään.
Luota siihen, että sinut opastetaan työhösi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954