Mistä tunnistaa tuholaisen?

Kaktukset

Sain kaktuksen lahjaksi, kyljessä lukee että on echinocactus. Kuuluuko tuohon lajiin sellainen vaalea karva piikkien juuressa ja kasvin yläosassa (jossa sitä on runsaasti) ettei vain ole villakilpikirva? Siksi kyselen, ettei leviä muihin huonekasveihin jos on :D

7

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KaktusPete

      Echinocactus ei ole mikään tietty laji, vaan suku kaktuksia. Kun teet kuvahaun suosikkihakukoneellasi, niin voit joko täsmentää lajin nimen jotta voit saada täältä kyllä/ei vastauksen, tai sitten katselet itse kuvista onko lajissasi sitä karvaa vai ei.

    • poltinkarva

      Uudet kasvit voi suihkuttaa Raidilla. Ensi kasvi pois ruukusta ja sitten koko kasvi väljään muovipussiin ja Raidia sisään ja pussin suu tiukasti kiinni. Pitää välttää suihkuttamasta itse kasvia. Pehmeälehtisiä kasveja ei pidä käsitellä Raidilla.

      • KaktusPete

        Raidin käyttäminen jos on tuholaisongelma voi olla tosi kätevä ja toimiva ratkaisu, ja kasville parempi kuin rääkätä saippuavesillä (tämä riippuu tosin hieman lajista). Sanoisin kyllä, että uuden kasvin suihkuttelussa ei ole mitään järkeä: Kun hankkii kasvin, niin silloin tarkastus onko epäilystä tuholaisista. Jos on, niin ei kannata välttämättä hankkia. Jos on puhdas yksikö, tai jotain "helppoja" tuholaisia, niin normaalit uuden kasvin operaatiot riittävät hyvin. Kasvista kaikki entiset mullat pois (samalla juurten tarkistus) ja suihkun kautta uuteen purkkiin. Ylimääräinen suihkuttelu muulla kuin vedellä on aina juurikin sitä, ylimääräistä rasitusta. Mutta toki, yleensä yksilö kuin yksilö pienet pyretroidisumut kestää.


    • poltinkarva

      KaktusPete, noin yleisesti, miten tarkistaa esim. onko juurissa jotain tuholaisia? Tai miten tarkistaa, on omenapuun taimen juuripaakussa Espanjan siruetanan munia?

      • KaktusPete

        Ei ole etanoista suurempaa kokemusta, kun sisäkasvatukseen olen rajoitettu. Tosin yhden tyhmän saniaiskokeiluhankinnan takia sain kaksi syksyistä iltaa "metsästää" moisia. Tulos: löysin molemmat (taskulampun valossa yöllä :-) ) jotka olivat liftanneet kasvattamolta saniaisen kyydissä. Opetus: ei varmaan olisi tullut jos olisin pidättäytynyt ostamasta pelastamis/kokeilu kasvia, jossa siis selvästi näki tuhojälkiä. En usko että voit paljon muuta puutarhakasveille tehdä, kuin tarkistaa uusien kasvien kunnon hankittaessa ja pitää kasvuolosuhteet oikeina. Eli siis kasville hyvänä ja tuholaisille mahdollisimman vihamielisenä. Jos budjetti riittää, niin voithan uittaa juuripallukan jossain systeemisessä myrkyssä samalla. Antaa sitten suojaa joksikin aikaa.

        Sisäkasveja hankittaessa mullan ja juurten tarkistus hoituu itselläni siten, että rihmastojuurityyppiset tarkistan huolella hankittaessa (siis näkyvän osan) ja otan mullan pois heti kotona niin hyvin kuin mahdollista. Samalla revin osan juurista pois ja auon juuripallon kunnolla. Saatan pestä juuret samalla, jolloin lähtee hyvin lisää multaa. Maanpäällisen osan pesen melkein poikkeuksetta aina. Puujuuriset kuten fiikukset, on yleensä todella helppo pestä kauttaaltaan ja ottaa tosiaan ihan kaikki entinen multa pois. Lisäksi tämäntyyppiset kasvit suorastaan vaativat juuritrimmailua ruukkukasvatuksessa, kasvaakseen hyvin pitkässä juoksussa.

        Mutta lyhyesti vastauksena kysymykseesi: jos mullassa on jotain ei toivottua ja kaikkea multaa ei saa pois, niin voi olla aika hankalaa saada ongelmia kuriin. Puhumattakaan jos se on bakteeri tai vastaava.


    • Anonyymi

      Jaa, etteikö multaa saisi juurista pois? Kyllä se meikäläiseltä on onnistunut. Suihkulla vaan vettä hyvällä paineella juuriin ja samalla sormin tai pehmeällä harjalla hinkaten, niin kyllä lähtee. Jos siinä ohuempia juuriakin lähtee, niin ei haittaa mitään, hyvin juurtuu uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      23
      8165
    2. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      68
      7249
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      27
      4689
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      232
      3834
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3093
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2796
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      109
      2743
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      15
      2561
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      45
      2441
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      2423
    Aihe