Paikkakunnallani alkaa kohta puolin taekwondon alkeis/peruskurssi. Sinne tekisi mieleni. Mutta. Minä olen tyttö ja (jo?) 22-vee. Eli olenko väärää sukupuolta ja liian vanha aloittamaan mitään tuollaista? Minkä ikäistä ja minkä sukupuolen omaavia ihmisiä noilla alkeiskurssilla pyörii? Ei sillä että olisin kaikista ujoin ihminen, mutta jos kaikki muut olisivat yläaste-ikäisiä poikia, tumtuisi siinä olo varmaan vanhalta mummolta? =)
Kyllähän varmaan kuka tahansa voi noin kuntoilumielessä aloittaa minkä tahansa lajin, mutta minä olen 12 vuotta kilpaurheillut, ja kova palo kilpailemiseen on edelleen. Pärjäsinköhän minä siellä?
Taekwondon alkeiskurssi
5
933
Vastaukset
- Keijo
> Minä olen tyttö ja (jo?) 22-vee.
22 ei ole lainkaan paha ikä aloittaa kamppailulajiharrastus, minä itse aloitin kolmikymppisenä.
TKD kursseilla tosin todennäköisesti olisit kurssisi vanhemmasta päästä, joskaan et kuitenkaan vanhin.
> Eli olenko väärää sukupuolta ja liian vanha
> aloittamaan mitään tuollaista?
Et. TKD-kursseilla tyttöjä/naisiakin riittää, joskaan ei ehkä aivan niin paljon kuin poikia.
> Pärjäsinköhän minä siellä?
Kertomasi perusteella en näe mitään syytä, mikset pärjäisi. Kokeile, sillähän se selviää. - anni
Itse aloitin taekwondon 21-vuotiaana. Alkeiskurssin päättyessä olin kurssin vanhin by far. Eli kurssilla aloitti kyllä useita 20-30-vuotiaita, mutta kukaan ei jatkanut loppuun asti. Eli siellä keikun teinipoikien kanssa ;)
Noh.. Ei se niin mukavaa ollut. Homma tuli huomattavasti mielekkäämmäksi kun pääsin pois siltä alkeiskurssilta. Ikäjakauma normalisoitui välittömästi. Oma seurani on varsin pieni, ja jokaisella alkeiskurssilla on vain muutama yli 20-vuotias aloittelija. Mutta sieltä kun pääsee eteenpäin, niin kaikki hyvin :)
Et siis ole millään tapaa liian vanha tai väärää sukupuolta. Rohkeasti joukkoon vaan. On mahdollista, että alkeiskurssilla on lähinnä teinipoikia (ja sinä ;)), mutta älä anna asian vaivata. Anna mennä vaan. Et missään nimessä ole väärää sukupuolta! Vaikkakin kun itse oli peruskerssilla, oli aloittajista huomattava osa poikia. Mutta nyt kun reilua vuotta myöhemmin katselee harjoituksissa ympärilleen, niin ne pojat ovatkin tippuneet pois porukasta. Ne jotka ovat lajia jatkaneet, eivät ylene vyöarvoissa samoin kuin tytöt (eivät ole tarpeeksi kiinnostuneita tekniikasta ja teoriasta, murskaus ja potkiminen kyllä kiinnostaa), vaikka onhan tässäkin kyllä poikkeuksia.
Iästäsi voin sanoa, että peruskurssini vanhin oli 72 vuotias mieshenkilö, joka jatkaa lajia edelleen. Saatat olla hiukan (4-2vuotta) vanhempi, kuin suurin osa muista aloittajista, mutta sitten kun pääset värivöille, on harjoituksissa jo muitakin ikäisiäsi.
Kyllä voit kilpailuissa menestyä, jos harjoittelet tarpeeksi. Uskon sinun jo tuolla kokemuksella tietävän kilpailemisen vaativan harjoittelua :)
TKdssä kilpaillaan ottelemisessa, liikesarjoissa, voima- ja erikoistekniikka murskauksessa. Itse harrastan ITF TaekWon-Doa, joten en WTFn asioista niinkään paljon tiedä. Uskoisin kuitenkin näiden tässä mainittujen olevan suunnilleen samoin molemmissa.- Micco
Mukaan vaan harrastamaan. Meillä on alkeisryhmässä 20 tyyppiä. Puolet alle 14 vuotiaita ja puolet yli. Vanhimmat (itseni mukaanlukien vähän päälle 30). Miehiä ja naisia on yhtä paljon. Ei muuta kuin tsemppiä.
- Pikku Myy
Käy sieki täällä osotteessa: www.potku.net
Sieltä läydät lisää tietoo taekwondosta ja missä sitä harrastetaan, varusteista ym...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192715Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701121Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2151119- 401035
- 61001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38951- 36926
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36837