Apua tic oireisiin?

Eli oon 23 vuotias mies ja sairastan tourettea ja ocd:ta. Tic oireet mulla on aina ollut pahoja mutta nyt ovat parin kuukauden ajan olleet niin pahoja että en saa yöllä edes nukuttua kunnolla..oisko kellään mitään neuvoja miten ticsejä saisi edes lievitettyä?
1378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Yritän nukkua joka yö vähintään 7 tuntia, syön mahdollisimman terveellisesti ja liikun paljon. Nikotiini auttaa tic oireisiin, en kuitenkaan suosittele hankkimaan sitä tupakoimalla. Mielekäs työ ja harrastukset pitää elämän säännöllisenä, ja mikäli stressiä tai unettomuutta tulee alkoholia ei pidä ottaa tippaakaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Touretikko kirjoitti:

Eli oon 23 vuotias mies ja sairastan tourettea ja ocd:ta. Tic oireet mulla on aina ollut pahoja mutta nyt ovat parin kuukauden ajan olleet niin pahoja että en saa yöllä edes nukuttua kunnolla..oisko kellään mitään neuvoja miten ticsejä saisi edes lievitettyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu