Miten sanoa työkaverille huonosta siivosjäljestä?

10VuottaSiivoojana

Työskentelen tällä hetkellä eräässä Helsingiläisessä siivousyrityksessä rakennustyömaiden loppusiivoojana. Itse olen tehnyt loppusiivouksia melkein 10 vuotta. Työkaverit vaihtuu usein, kun kaikenmaailman välivuoden viettäjät ja opiskelijat tulevat kesätöihin.

Nyt minulle on tullut työkavereiksi siivousalasta täysin kokemattomia nuoria ihmisiä kesätöihin. Olen opastanut heidät hyvin tarkkaan, kuinka näitä hommia tulee tehdä.

Minulla on tapana tarkastaa uusien työntekijöiden työnjälki. Jos työnjälki on hyvää ja siistiä, huokaisen aina helpoituksesta. Mutta nyt minulle on osunut pari sellaista kesätyttöä, jotka siivoavat jatkuvasti huonosti. Olen perehdyttänyt nämä ihmiset miten näitä töitä tehdään ja olen useasti huomauttanut huonosta siivousjäljestä. Mutta siltikään siivosjälki ei ole tarpeeksi siistiä. Jouduin jatkuvasti korjaamaan näiden tyttöjen työnjälkeä. Ja se syö työaikaa hirveästi. Esim. kun käsken imuroimaan jonkun huoneen, ne imuroivat vaan ns. näkyvät alueet ja jättävät nurkat ym. "vaikeat" paikat tekemättä. Kun huonosti tehtyjä alueita on useita, työmaa alkaa leviämään käsiin.

Kaiken lisäksi, kun vilkaisen välillä mitä tytöt tekevät, he näpräävät usein kännykkäänsä. Lisäksi tauoilla lähdetään liian aikaisin. Ja taukojen jälkeen jäädään tietenkin tupakalle, mikä syö taas jälleen kerran työaikaa. Työmaa ei edisty yhtään kun kaikki aika menee kännykän räpläämiseen , tauoilla istumiseen ja tupakan polttamiseen. Joskus tuntuu, että työmaa tulisi nopeammin valmiiksi, jos tälläiset huonolla työasenteella oleville nuorille annettaisiin vaan potkut ja tekisin työmaan itse alusta loppuun.

Ärsyttää vaan niin paljon, kun itse olen ihan tosissani lähtenyt siivousalalle, niin sitten tulee ihmisiä jotka vaan tulevat hengailemaan töihin. Omakin maine tässä menee. Ja eihän kukaan ota toista kertaa töihin sellaista siivousyritystä, joka käy vaan sotkemassa rakennustyömaalla.

4

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aamu_toi_ilta_vei

      Se että tytöt polttavat kertoo aika paljon. Nykyään kun vain hyvin pieni porukka nuorista tupakoi. Se reippaampi osa yleensä ei. Olet saanut kavereiksi ongelmaa. ilmeisesti tutut kimppakaverukset on palkattu samaan hommaan. En tiedä millaiset pölynimurit rakennusalalla on käytössä. Periaatteessa nurkkien ja seinänvierustojen imurointi onnistuu erinomaisesti kun letkuttaa pelkällä putkella reunat ja kulmat. Se on jopa kivaa puuhaa. suhisee aika lailla niin, että kuulosuojaimet pitää olla. Suulake on silloin otettava pois putken päästä kun letkutetaan reunoja ja kulmia. Kokeile sitä että laitat nuoret naiset eri paikkoihin hommiin. Eivät voi siloin tempuilla keskenänsä. Jos kunto on huono niin kaikki homma on raskasta. Kysymys kuuluukin millä periaatteella siivousfirma kesätyöntekijät valitsee, Onko tekijöistä pulaa ?

    • kkklkjhgf

      Ei tupakoinnilla ja ahkeruudella ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
      Laiska se on raitiskin laiska.
      Imurilla ei saa imuroida reunoja ja kulmia ilman suulaketta. Kolhiintumisvaara ja sattaa lähteä sälöjä.
      Sinänsä hyvä laittaa kaverukset eri työkohteisiin, jos työaika menee pelkäksi seurusteluksi.
      Voivat kyllä alkaa käyttämään puhelinta yhteydenpitoon.
      Jos nyt sattuisivat joskus tekemään jonkin asian nopeasti ja hyvin, niin runsas kehuminen voisi lisätä työintoa.

      • kaikkeakokeillut

        Kyllä ne nurkat ja lattialistojen päälliset on pakko inuroida ilman suulaketta. Rakennustyömailla kun se pöly on melkoisen paksua. Jos lattialistat pyyhkii ilman imurointia niin nurkkiin jää isot kasat pölyä.


    • Barbara_ja_Jennifer

      Sinulla on kaksi nuorta apuria. Olkoot nimet vaikkapa Barbara ja Jennifer. Kokeilepa antaa omat vastuut heille. Barbaralle annat vastuun imuroida ne nurkat. Jenniferille annat vastuun imuroida näkyvät alueet. Siinä on se oivallus että "syyllinen" jää kiinni. Eivät voi mennä toistensa selän taakse piiloon. Pelkäävät kissanaisen kostoa. He joutuvat kaksistaan pakkotilanteeseen. Sopimaan keskenänsä, että työt tehdään yhdessä ja hyvin. Sillä tavoin teet heistä supertiimin. Ja hyvin tehdystä työstä kuluu aina pieni kiitos. https://www.youtube.com/watch?v=1jgE-lrfZ3k

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3032
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2651
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2604
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      105
      2304
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      50
      2136
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1903
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1418
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1248
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe