tojo ave10

mittatäysi

Onko muilla samanlaisia kokemuksia ave 1.6 kytkimen moottorin alaväänön kansa, olen ajanut reilusti toistasataatuhatta km. Aina samanlaista hakemista liikkeele lähtö kuin kenguru pensalla, kytkin on kiinni auki mallia. ajokoemusta monella merkillä yli 40v.

8

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ontuttua

      No kyllähän sille saa antaa reippaasti ruutua. Tyytymätön skumppaa koneen.

    • Enkaipaaniitäaikoja

      Tuollaisia kaikki koneet oli ennen. Piti vinguttaa kierroksia ja luistattaa kykää jotta pääsi liikkeeseen. Myös hybridit nostaa kierrokset huomattavan korkealle kun moottori lähtee käymään.

      Nyt kun useimmat lähsiautotehtaat ovat siirtyneet väännökkäisiin pikkuturboihin, ajaminen on niin erilaista. Lähtevät eleettömästi ja vaivattomasti matalilla kierroksilla.

    • turboonmukavampi

      Huonovääntöinen, pieni kone ja painava kori. Ei ole kivaa ajella, mutta tojotistille tämä on arkipäivää. Turbot ovat paljon mutkattomampia ajettavia, jos se on käynnissä, niin aina on vääntöä.

    • surkea

      Singerit kannattaa ottaa automaattina!

    • voi_hyvänen_aika

      Uusia Toyota-malleja ja käsitteitä?:
      “Ave10“ - vähän niinkuin Mazda6! Missähän noita on myyty?
      "kytkimen moottorin alaväänön kansa" - tuo vaatii jo enemmän pohdiskelua, että aukeasi edes ylioppilastutkinnon suorittaneelle!
      "ajokoemusta monella merkillä yli 40v." - pitkä kokemus ajamisesta, mutta kirjallinen ilmaisu samaa tasoa kuin ala-asteen 3-luokkalaisella.

      • asiantuntijoita.riittää

        Ei se yli 40 v ajokokemus auta mitään eikä kerro yhtään mitään nykyautojen tuntemuksesta. Silmälääkärillä käynti saattaisi auttaa ainakin ajamisessa jo enemmän.


    • SkodaRS

      Tilastot kertovat missä päin maata asuvat fiksuimmat ja rikkaimmat ihmiset. Autokanta kertoo totuuden. Vie ehdottomasti ja pikaisesti se ruostepesäsi paalaukseen ja osta itsellesi AUTO.

      Näin auto-Suomi on nyt jakautunut – Yle: Uusmaalaisten uudet Skodat, maakuntien lähes romuikäiset Toyotat.
      Toyota Avensis vuosimallia 1998 on yleisin auto maakunnassa, kun esimerkiksi Uudellamaalla ykkösenä on uudenkarhea Skoda Octavia, kertoo Yleisradio.
      Ylen mukaan Pohjois-Karjalan teiden ”kaikkein kirkkaimpana tähtenä, RUOSTEISIMPANA, on maakunnan yleisin henkilöauto, Avensis vuosimallia 1998”.

      Etelä-Suomessa autokantaa leimaavat puolestaan työsuhdeautojen paljous ja ihmisten korkeampi tulotaso. Trafin loppuvuoden tilastoissa Uudenmaan yleisin auto on nyt Skoda Octavia vuosimallia 2015.

    • ViimeinenToyotani

      Ei ehtinyt ruostia kun kone hajosi. Takuukorjaus ja myyntiin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      120
      4120
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3425
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      2057
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1501
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1412
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      232
      1078
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      785
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      736
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      726
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      705
    Aihe