Kun laittaa virrat päälle niin moottorin merkkivalo palaa ja tulee teksti "coolant temp" eikä auto starttaa. Silloin kun ei herjaa tätä niin auto käynnistyy normaalisti.
Kokeiltu vaihtaa uusi jäähdytysnesteen lämpötila-anturi sekä akku, mutta ei auttanut mitenkään. Edellinen omistaja kertoi että on vikaa on ollut myös imuilman lämpöanturissa jota en ole uusinut. Voisiko vika olla imuilman lämpöanturissa ja aiheuttaa "coolant temp" ja moottorin merkkivalon?
Olen saanut "coolant temp" viestin pois toisinaan kun olen laittanut auton ilmastoinnin päälle vähäksi aikaa, mutta nyt sekään ei enää auta eli en saa coolant temperature ilmoitusta pois eikä auto tämän vuoksi enää käynnisty lainkaan.
Seuraavat toimenpiteet suoritettu:
-j-nesteen lämpö-anturi vaihdettu
-j-nesteen määrä tarkistettu (puolessa välissä)
-akku vaihdettu
Herjaa edelleen jäähdytysnesteen korkeaa lämpötilaa. Onko kyse sähköviasta tai auttaisiko jos ottaisi koko j-nesteen lämpöanturin pois vai herjaako sen jälkeen "car securitya"?
Stilo herjaa coolant temperaturea. Mikä avuksi?
5
324
Vastaukset
- Paalimestari
Viat viat. Paaliin ja sassiin.
- folkkari
Mahtaa olla vääriä anturoita vaihdeltu, onko anturoita lähempänä syyläriä myös?
- Feindflug1991
Ne vaihtoivat anturin huollossa. Missähän kohtaa tämä coolant temperature sensori mahtaa sijaita Fiat Stilossa?
- mussoliini
Kato syylärin kyljestä tai alavesiletkusta jos löytyy, lisä anturoita
- johto-tai.liitinvika
Olisikohan lämpötila-anturin ja tietokoneen välillä jossain liittimessä huono kosketus tai johto menossa poikki? Jos lämpötila-anturin toimintaperiaate on sellainen että kun lämpö nousee ylikuumaksi, virtapiiri tavallaan katkeaa. Nyt jos on huono kosketus tai johto poikki niin virtapiiri on sen takia poikki ja auton tietokone luulee moottorin ylikuumentuneen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1745242- 2024158
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1423745Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat703087Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia533020- 1482015
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441767Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.431539Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?661462Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271331