Nyt viikonloppu taas ohi ,eli pahimmasta kiusauksesta on päästy hetkeksi. Onkos monikin tammikuun jäljiltä meinannut lisäkseni kokonaan alkottomaksi ruveta?
Tästä olisi nimittäin hyvä aloittaa raittius. En ole aikaisemmin ollut näin pitkää jaksoa(yli 2kk) ilman kaljaa. Pelottaa ettei homma pysy hanskassa,kun tuo kesäkin tulee kohta, terassit, aurinko...
Tästä olisi nimittäin hyvä aloittaa raittius. En ole aikaisemmin ollut näin pitkää jaksoa(yli 2kk) ilman kaljaa. Pelottaa ettei homma pysy hanskassa,kun tuo kesäkin tulee kohta, terassit, aurinko...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulla kyllä jo tiistai.Mutta tein päätöksen olla raittiina viimevuoden tammikuussa.Nyt alkaa pikkuhiljaa tuntumaan että elämä voittaa.Ei ole enää halua yrittää ennenaikaista kuolemaa.Yksin en olisi selvinyt näin pitkälle mutta AA:n avulla päivä kerrallaan.
Nyt kun ei enää ole krapula sunnuntaita niin menee näköjään päivätkin sekaisin :D
Olet oikeassa, että päivä kerrallaan on vaan mentävä. Minua vain v...ttaa,kun tuo himo ei meinaa millään laantua.
Olen vain niin kärsimätön,että haluan kaiken nyt ja heti.
Pitää katsella helmikuu miten menee, mutta ei tämä raittiina olo nyt niin ylivoimaista ole, vaikka viikonloppuisin liemi mielessä käykin.
Kevät ja kesä saattaa olla vaikeaa aikaa pysyä raittiina, mutta se on sen ajan murhe.
t. Tuurijuoppo
Tästä jatkoa yritetään. Oli kyllä hyvä kokemus tuo tipaton, huomasi että tissuttelu ei ole välttämätöntä ja senkin että riippuvuutta oli tullut. Toivottavasti nyt ei tule tekemättömyyden ongelmaa, pistin tuossa tammikuussa hoitamattomat asiat järjestykseen ja nyt voi olla, että iltasin on aikaa, täältä on mimittäin piiitkä matka harrastuksiin.
Moi taas!
Vähän ottaa päähän, kun helmikuun puolivälissä on häätilaisuus, jossa tarjolla alkoholia, eli pidä siinä sitten teeskentelemällä hauskaa kuivinsuin yäk.
Nämä tilaisuudet toimii nykyisin hyvinä houkuttimina alkoholiin taipuvalle ja antaa ihmettelyä tutuille, jos ei alkoholi maistu ja jos ottaa, niin kierre alkaa helposti näistä.
Eihän kaikista tilaisuuksista voi aina poiskaan olla, mutta ilo ilman viinaa on teeskentelyä, mutta juopolle kohtalokasta. En tiedä, mutta välillä tuntuu, että viinaa on nykyisin, joka kissanristäisissä tarjolla.
No kertokaa raittiit nyt, miten pitää aidosti hauskaa selvinpäin, vai onko tämä asennekysymys?
Vinkkinä noihin sosiaalisiin tilanteisiin, joihin alkoholitarjoiu kuuluu, niin voi kieltäytyä alkoholista ja pyytää alkoholittoman juoman, jolla skoolata.
Tällaisessa tilanteessa mielestäni on oikeutettua livauttaa vaikka pikku valhe, jos joku ihmettelee viinasta kieltäytymistäsi. Voi kertoa olevansa vaikka lääkekuurilla, jonka yhteydessä alkoholi on ehdottomasti kielletty.
Säväyksen tekee tietysti, jos kertoo olevansa alkoholisti ja sen vuoksi ei voi nauttia alkoholia. Mielenkiintoista seurata reaktiota.
Kerran eräs henkilö pyysi minua tavatessamme kaljalle ja sanoin em jutun suoraan. Hän häkeltyi niin, että minun oikeastaan kävi häntä sääliksi.
uudenlaista elämää opettelevia,vanhat tavat täytyy päivittää ja muutenkin sinnitellä helvetisti.mulla ei asia onnistuis ilman tukea.tuossa ylempänä siitä mainittiinkin.