Mulla on 196 cc halkomakone joka toimii pienellä kaasulla hyvin,mutta jos laittaa täydet kierrokset niin kone paukkuu ,olen tutkinut kaasarin,venttiilit vaihtanut tulpat ja bensan. Kaasarin alla on jokin vipu joka vispaa jos siitä pitää kiinni niin heittää paukkumasta, olisiko jollain tietoa mikä koneessa on vialla? Kiitos jo etukäteen.
halkomakone
4
1428
Vastaukset
- kjhkjhkjhkh
Onko se ilmajäähdytteinen? Briggs & Stratton? Voisi olla kuormitussäätimen jousi poikki tai kuoleentunut. Se on siis kaasaria kuormituksen mukaan säätävä vipu joka ottaa käyttövoimansa jäähdytyspuhaltimen ilmavirrasta, ja sen huono toiminta aiheuttaa juuri em. oireita. Sen ei pitäisi vispata ihan valtoimenaan, vaikka ehjäkään jousi ei kummoinen jousivoimaltaan ole.
- assari67
Kone on ilmajäähytteinen kiinanihme , tankinalla näkyvät jouset näyttäisivät olevan kunnossa,onko se kuormitussäätimen jousi yksi niistä jotka näkyvät siinä? Kone on toiminut noin vuosi sitten kunnolla.
- kjhkjhbjkh
No se säätimen jousi on luonnollisesti se jonka toinen pää on kiinni säätimessä. Se säädin on yleensä sellainen melamainen varsi jonka melapää on puhaltimen ilmavirrassa, jossakin kohtaa välissä akselointi ja kaasaripäässä vetojousi. Ilmeisesti kone ei ole sitten Briggs, mutta Briggs- kokemusten perusteella noiden jousien toiminta on todella hämärän rajamailta, Briggsissä ehjätkin jouset ovat täysin löysällä eikä niiden luulisi vaikuttavan mihinkään mutta niin vain vaikuttavat.
Noista kiinalaisista ei sitten vielä sen päälle tiedä mistä "kinesiumista" jouset on edes tehty, tai miten lämpökäsitelty, on saattanut sen yhden kerran kuumennuttuaan tarpeeksi menettää jousikarkaisunsa ja löystyä.
Itse vaihtaisin ehkäpä varmuuden vuoksi jouset uusiin.
Koneen merkki voisi auttaa auttamishaluisia googlettelemaan kuvahaulla jousien oikeaa järjestystä ja varaosien saatavuutta.
Onko se kenties tämä Timco?
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/timco-hls12tg-polttomoottorilla-toimiva-halkomakone-klapikone-halkaisukone - assari67
Tässä ei näytä olevan sellaista mekanismia kuin ruohonleikkurissa,tuo vipu jossa on toi jousi kiinni näyttää menevän öljykammioon Niinkuin Honda aggregaatissa,mikähän merkitys sillä on. En löydä mitään merkintöjä tästä moottorista,jokin kiinalainen kopio varmaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231863
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001650Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511225Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?491108Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50876Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38797