Hahhah. Sitä ei todellakaan tarvi päästää sisään, eikä sen kanssa tarvi mitään keskustella. Ystävällinen kehoitus poistumaan riittää. Toki useimmat heistä ovat jääräpäisiä ja pyrkivät pitkittämään olemistaan ovenraossa, jotta jotain huomaisivat.
Pelkäättekö lupatarkastajaa?
Veke
91910
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Täytyy kyllä kysyä, että, mikä saa arvon herran lupatarkastajan ryhtymään näin epätoivoiseen ja halveksittuun ammattiin. Ei se raha voi olla, verottajahan vie lisätuloista aina puolet. Onko siis joku muu syy, ehkä luonnekysymys...
On ylellä kyllä piirun verran parempaa ohjelmaa, kuin pelleporukoiden ja nelosen katsojia kosiskelevan huuhaaviihteen kyllästämät ohjelmat, joista ei aina selviä onk ne sovittuja juttuja vai ei, niihin ei tiedä uskoa. Eikä niistä ole kyllä mitään hyötuy'ä katsella.
Mutta lupaa en maksa! Saa tarkastajat aivan rauhassa kiertää. Ja kyllähän niitä usein piipahteleekin. Jos television toimintaa pitää jollain tavalla rahoittaa, täytyy olla muu keino.
Kutsun kahville ja pullalle. Ei ole telkkaria kun mies vei mennessään, luvan siirsin hänen nimiin. Outoa oli ilman tellua mutta nyt nautin illoista lukien, ompelemisen ja iltalenkin parissa. Suosittelen!
Elämään tulee kummasti sisältöä kun luopuu
televisiosta.
Voi alkaa tuijotella sitä toista ruutua, joka on PC:n perässä ...
Pelkään tarkastajaa niin paljon, että mulla on ollut paskat housussa yhtäjaksoisesti viimeset 5 vuotta!
Vaipat tulee kalliimmiksi kun lupamaksu!! Ja peräpukamat alkaa vuotaa verta....
koska meillä ei avata ovea kenellekään ellei etukäteen ilmoiteta tulosta. Kaverit ovat oppineet pirauttamaan kännykkään ulko-ovella ollessaan ja pääsevät sisään, kun ilmoittavat. Emme avaa ovea kenellekään, joka ei ilmoita etukäteen olevansa tulossa visiitille. On niitäkin kavereita ollut, jotka ovat aikansa rimputelleet ovikelloa ja myöhemmin ihmetelleet, miksei kukaan avannut. Sitten kerromme meidän tavat ja nyt ei ongelmia olekaan ollut.
Meillä ei kuitenkaan kavereita tai muita vieraita ramppaa koko ajan, että yleensä se ovikellon pirauttaja on joko se surullisenkuuluisa lupatarkastaja tai sitten joku naapuri tai ovelta-ovelle-myyjä..
Asun rivitalon pääty asunnossa. Meillä tv-tarkastaja kävi kurkkimassa ikkunan takana ja koputteli ikkunaan. saako noin tehdä? Mitä lie sillä hetkellä olis täällä tekemessä. No, näki telkkarin ikkunasta ja tuli kirje kotiin että sata euroa kahen vuoden tv- lupamaksu.
Mitäköhän keksis..