Sveitsi??

Stube

Jos tuosta Zermatista ei meinaa löytyä tietoa niin olisiko keneelläkää mielessä paikkaa Sveitsissä miihin kannattaisi mennä kesällä. Hienot maisemat ja paljon hikking reittejä.
Jos olisi joku paikka missä oleet käyneet ja haluaisitte suositella nii kertokaa ihmeessä.

6

1403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jesus

      Menkää Interlakeniin!

      Mielestäni maailman yksi hienoimmista paikoista. Alppien "olkapäillä" Luzernin lähellä. Ihana sekä kesällä, että talvella.

      Hiihtokeskukseksi suosittelen Verbieriä tai Davosia.

    • ihastunut

      on aivan upea paikka. Siellä on upeat patikointireitit ja kesälläkin pääsee jäätiköllekin hiihtämään. Tietoja ja kuvia löytyy
      http://www.wengen-muerren.ch/
      Itse ollaan menossa uudestaan kun vain rahaa vähän säästellään...

      • Stube

        Wengen-Mürrenia oli itsekkin ajatellut näyttää mukavalta ja se mitä haluan paikalta etttä se on ns. vuoristokylä eikä mikään kaupunki. miten muuten Wengen-Mürrenin hinta taso?


      • ihastunut
        Stube kirjoitti:

        Wengen-Mürrenia oli itsekkin ajatellut näyttää mukavalta ja se mitä haluan paikalta etttä se on ns. vuoristokylä eikä mikään kaupunki. miten muuten Wengen-Mürrenin hinta taso?

        on kyllä aika huima. Niin kuin kyllä Sveitsissä lähes joka puolella. Siellä on upea reitti myös jäätikölle (junalla vuoren lävitse), joka muuten on korkeimmalla Euroopassa mihin pääsee ilman, että täytyy vuorikiipeillä. Ilma on siellä tosi ohutta (3571 m). Tässä linkki Jungfraubahnille
        http://www.jungfraubahn.ch/
        Tuolla ylhäällä kuulemma sveitsiläisetkin käyvät vain muutaman kerran eläessään... Meidätkin vietiin kun ollaan parhaita kavereita, muuten ei kaikkia sinne viedä (vaikka maksaisivatkin itse) koska viejänkin on maksettava junamaksunsa. Interlakenhan on tosi lähellä paikkaa, joten voisi olla hienoa olla osa ajasta Interlakenissa ja muutama yö esim. Wengenissä...


    • jaakko

      Laaja kysymys. Ensinnäkin Zermatt on hyvä paikka niin kesä- kuin talvimatkailuun. Kesällä olen itse ollut ja tehnyt upeita patikkareissuja ympäröiville vuorille. Kaupunki on siisti, vain sähköautot sallittu. Jos teitä on useampi kuin yksi suosittelen lomaosaketta (Ferienwohnung, chalet), joita löytyy paljon eri hintaisia osoitteessa www.zermatt.ch. Halvempaa kuin suomalaisessa hiihtokeskuksessa ja halvimmatkin ovat siisteja ja hyvin varustettuja.

      Toki muita vähemmän turistisia paikkoja löytyy. Valintaan vaikuttaa paljon myös miten menet Sveitsiin. Lentokoneella? Junalla? Autolla?

      Muutamia: Bernin alpeilla Wengen, Mürren (jotka siis eri kyliä), Grindelwald, Kandersteg, Lenk. Keski-Sveitsissä esim. Engelberg, Braunwald, Andermatt. Etelässä ja lännessä Zermattin lisäksi esim. Saas-Fee, Arolla, Zinal, Lötschental. Idässä Davos, Arosa, Pontresina, Soglio.

      Näitä ainakin voi suositella alpeilla patikointia ajatellen.

    • lyyli

      Itse ostimme Swiss-pass -lipun ja reissasimme sillä. Junat kulkee tosiaan kellontarkasti ja on ilmastoituja. Tosin autoiltiin myös. Emmentalissa on näytösjuustola, jossa voi katsella miten emmentalia tehdään. Ruokakin oli hyvää.
      Junalla menimme Zermattiin, jossa voi mainiosti patikoida. Lapsista Kleine Matterhornin jääluola oli yksi reissun parhaita juttuja.
      Jungfraun seutu on myös ehdoton, jo yllä mainitut Wengen, Grindelwald jne. Wengenin alla laaksossa Lauterbrunnenista "eteenpäin" on näkemisen arvoinen Trummelbach, kallion sisälle tiensä syönyt vesiputous, joka tulee jäätiköltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      32
      3335
    2. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2535
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      69
      2498
    4. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      84
      2064
    5. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      1448
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1398
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      378
      1026
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      34
      813
    9. TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation

      Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje
      Maailman menoa
      28
      808
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      740
    Aihe