Rahapaja monetan

uudet rahastukset: http://www.rahapajamoneta.fi/fi/422/t_256

--------------------------------------------------------
"Kokoelman avaa Suomen rahahistorian suurin hopeinen käyttöraha, 2 markkaa. Kyseessä on ainoa 2 markan raha, joka Suomessa on koskaan julkaistu. Saat tämän merkittävän, 1800-luvulta peräisin olevan hopealyönnin tutustumishintaan 45 euroa"
--------------------------------------------------------
Voi ihme ja kumma kun tuon 2 markan kolikon hinta on noin 8 euroa. Lisäksi mainokseen ei ole osattu laittaa edes kuvaa aidosta 2 Markkasesta, vaan suurella numismaattisella ammattitaidolla ja huonolla kuvankäsittelyllä koetettu rakennella suurin piirtein rahan näköinen tekele. (Aidossa 2 Markkasessa on 2 kohokuviona, ei kaiverrettuna sekä lukee markkaa ei markka).

Lisäksi ei taaskaan monetamaiseen tyyliin ole ilmoitettu, mitä nämä muut tähän "Supersarjaan" kuuluvat kolikot ovat, paljonko niitä sarjaan kuuluu ja mitä ne maksavat.

Muistakaapa katsoa 08.02 TV 1:tä klo 21:00 Spotlight ohjelma. Jossa käsitellään tätä monetan harjoittamaa ?aitoa? rahan myyntiä.

9

4389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juristi

      Tämä täyttää selvästikin törkeän petoksen tunnusmerkit.
      Myyntihinta ylittää moninkertaisesti todellisen keräilyarvon.
      Rahapaj Moneta hyödyntää markkinoinissaan häikäilemättömästi "viranoimais-asemaansa". Laissa on muutama rivi sanottu tahallisesta erehdyttämisestä, pahimmassa tapauksessa törkeästä jatketusta petoksesta kun tuppaa saamaan vapausrangaistuksen, sakoilla ei niitä asioita hoideta.

      • K.Olikko

        Olen luopunut ko. firman asiakkuudesta nyt, kun kusetus sieltä vain kiihtyy. Tarjosivat mm. Monacon ensimmäistä kultaeuroa n. 1900 eurolla, kun sen luotettavalta taholta saa 850 eurolla. Mitä sun mielestä kannattaa tehdä? Saako ostokset myytyä takaisin, koska petoshan tässä on kyseessä, Liityin ns. kultaeurojen kerääjäksi v. 2002 ja nyt viisi vuotta myöhemmin tarjotaan samalta vuodelta olevaa rahaa yli tuplahinnan...Anna mielipiteesi. Kiitos.


    • Keräilijä

      kun näyttää olevan ihan aidon näköinen raha tuossa linkissä.
      Mistä noita hopearahoja muka saa noinpaljon halvemmalla kuin sanoit?

      • Spekulantti

        Kolmas kerta, ja nyt näyttää olevan oikea raha kuvattuna, olisiko käyneet ostamassa lantin kirpputorilta 10 eurolla?
        Rahan markkina-arvo tuon kuntoisena on 10 euron paikkeilla, ja moneta tarjoaa sitä 45 euroon kappale - tämä on mielestäni petos.


      • Spekulantti kirjoitti:

        Kolmas kerta, ja nyt näyttää olevan oikea raha kuvattuna, olisiko käyneet ostamassa lantin kirpputorilta 10 eurolla?
        Rahan markkina-arvo tuon kuntoisena on 10 euron paikkeilla, ja moneta tarjoaa sitä 45 euroon kappale - tämä on mielestäni petos.

        nuo Amerikan "hopeadollarit": http://www.rahapajamoneta.fi/fi/424/t_43

        Mainostetaan HOPEA DOLLARINA tarjoushintaan 29 euroa HALF DOLLARIA jota esim. ebaystä saa huudettua alle 5 dollarin hintaan (postikuluineen suomeen noin 6 euroa).
        Selvennetään vielä niille jotka eivät tiedä Dollarin ja Half dollarin eroa, eli Half dollar on puoli dollaria.
        Sama kun myisi 50 centin kolikkoa eurona.

        Tuossa vielä linkki mistä löytyy noita "ainutlaatuisia historiallisia rahoja" : http://search.ebay.com/George-Washington-1982_Coins_W0QQfromZC3QQfsooZ1QQfsopZ1QQsacatZ11116


    • asiakaspalvelu

      Olen ollut Rahapaja Monetan asiakkaana jo vuodesta 2002. Keräilyyni sisältyy juhlarahat ja rahasarjat. Pyydän jokaista negatiivisesti kommentoivaa ottamaan yhteyttä heidän asiakaspalveluun. Oli asia mikä tahansa, sieltä saa asiantuntevaa apua. Itselläni ei ole mitään ongelmaa yrityksen suhteen. Tiedän mihin kannattaa rahat sijoittaa. Hyvää joulua kaikille!

      • ongelmaa

        kun/jos haluat maksaa törkeetä ylihintaa monetalle. itse lopetin monetan asiakkaana vuonna 2004 kun huomasin että muualta saa hopea kolikot paljon halvenmalla. näin olen säästänyt lähes puolet monetan hintaa verrattuna. mutta jos sinulla on paljonkin ylimääräistä rahaa, niin voin myydä sinulle niitä monetan hinnalla. montakos kymmentä ostat heti, niin saat ne jo jouluksi kotii.


      • TÖRKEÄÄÄÄÄ
        ongelmaa kirjoitti:

        kun/jos haluat maksaa törkeetä ylihintaa monetalle. itse lopetin monetan asiakkaana vuonna 2004 kun huomasin että muualta saa hopea kolikot paljon halvenmalla. näin olen säästänyt lähes puolet monetan hintaa verrattuna. mutta jos sinulla on paljonkin ylimääräistä rahaa, niin voin myydä sinulle niitä monetan hinnalla. montakos kymmentä ostat heti, niin saat ne jo jouluksi kotii.

        mitaleita tuli ostettua, onneksi vain muutama eikä koko sarjaa, kukaan ei osta näitä eivätkä itse varsinkaan vaikka lupaa, 3vuosi nyt menossa takasmyynnissä MITEN VOI SUOMESSA OLLA NÄIN TÖRKEÄ FIRMA!!!


      • TÖRKEÄÄÄÄÄ kirjoitti:

        mitaleita tuli ostettua, onneksi vain muutama eikä koko sarjaa, kukaan ei osta näitä eivätkä itse varsinkaan vaikka lupaa, 3vuosi nyt menossa takasmyynnissä MITEN VOI SUOMESSA OLLA NÄIN TÖRKEÄ FIRMA!!!

        kusetuksiaan kenenkään siihen puuttumatta. Tuossa taas hyvä esimerkki miten roskapaja kusettaa: http://i10.photobucket.com/albums/a115/cevy/sekalaista/monetaataas.jpg
        Tuon jäljitelmäpuulaatikon hinta on noin 5 euroa, ja nuo piloille kiilloitetut, erittäin yleiset lantit ovat hinnaltaan 10-15 euroa. Tuleepahan melkoinen kate moiselle roskalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      22
      4458
    2. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      96
      3061
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      199
      2889
    4. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      52
      2532
    5. 68
      1216
    6. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      65
      1046
    7. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      23
      881
    8. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      47
      817
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      44
      763
    10. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      108
      754
    Aihe