Kävi hauska juttu, kun näytönohjaimen, joka uutena ostettu yritykseemme vajaa kolme vuotta, sitten hajosi ja takuuta oli vielä viikko jäljellä,
vein myyntiliikkeeseen, joka totesi, ettei ole takuuaikaa enää, koska tietokoneliike, jolta ostin, ostanut näytönohjaimen yli kolme vuotta, sitten maahantuojalta ja tietokoneliikkellä ei ole enää takuuta, joten minä en saa osaa takuukorjaukseen enää.
Selittelyä, että eihän tässä lue mistään takuusta edes, (joka lukee asus nettisivuilla ja myyntitekstissä liikkeen sivuilla), sanoi myös, että takuuehdot ei päde komponentteihin samallalailla.
Eli luvataan takuu ja perutaan, kun pitäisi vaihtaa.
Onkohan ihan laillista toimintaa?
Kellekkään muulle käynyt vastaavaa?
Näytönohjain ei takuuseen vaikka takuuaikaa
7
2081
Vastaukset
- fvsefafc
Jos tuotteesta on myyntikuitti, missä myös takuuaika ilmoitettu, tuote koodeineen, niin siinä ei silloin jälleenmyyjän selittelyt auta. Mutta jos edellä mainittua ei ole, niin heikoilla olet.
Joo, jos löytyy kirjallista tositetta kaupanteosta ja takuuaika niin se lasketaan myyntihetkestä jos ei tarkempaa dataa ole.
Sen lisäksi takuu ei lopu siihen. Semmoinen ohje olisi, että riippumatta takuuajoista niin 2v myyntihetkestä, myyjä on vastuussa. Ja 2-4v myyntihetkestä ei myöskään saisi heti laueta korjauskelvottomaksi. Korjauskulut olisi siis asiakkaan maksettava mutta jos on täysin rikki niin myyjä voi tarjota uutta korvaavaa tuotetta jossa vaikka hinnasta hyvitetty 50%.M-Kar kirjoitti:
Joo, jos löytyy kirjallista tositetta kaupanteosta ja takuuaika niin se lasketaan myyntihetkestä jos ei tarkempaa dataa ole.
Sen lisäksi takuu ei lopu siihen. Semmoinen ohje olisi, että riippumatta takuuajoista niin 2v myyntihetkestä, myyjä on vastuussa. Ja 2-4v myyntihetkestä ei myöskään saisi heti laueta korjauskelvottomaksi. Korjauskulut olisi siis asiakkaan maksettava mutta jos on täysin rikki niin myyjä voi tarjota uutta korvaavaa tuotetta jossa vaikka hinnasta hyvitetty 50%.Virhevastuu on kuluttajansuojaa ja ei siis koske tapausta.
- Bersel
Jos sinulla on kuitti tallessa, niin takuu on ja pysyy vaikka liike sanoisi mitä. Lisäksi tuo aikaraja ei ole noin tarkka. Vaikka takuu olisi mennytkin juuri umpeen, myyjä on silti ymmärtääkseni vähintään osittain vastuussa. Jotenkin niin se menee, että jos ostaa tuotteen jolla on vaikka kolmen vuoden takuu, asiakkaalla on oikeus olettaa että se kestää vähintään kohtuullisen ajan sen jälkeenkin. Takuuajan jälkeen ei välttämättä saa kaikkia rahojaan takaisin, mutta jonkinlaisen hyvityksen pitäisi saada. Ota välittömästi yhteyttä kuluttaja-asiamieheen.
Ei kaikissa tilanteissa. Jos myyjäliike lopettaa toimintansa niin asiakas joutuu itse selvittelemään maahantuojan ja valmistajan kanssa.
Kuluttajansuojalaissa kun on niitä oikeustoimihenkilöitä kuten kuluttaja ja yritys ja jos yritys lakkaa olemasta niin nuo katoaa sit myös.
- DBQZkETd
Yrityksillä ei ole yksityishenkilön tapaan kuluttajansuojaa. Takuuaika on se mitä kuittiin on kirjoitettu ja sitä joutuu sekä myyjä että ostaja noudattamaan.
Hyvä tapa tosin vaatii ettei ala räyhäämään vaan toteaa että siirtää asian lakimiesten neuvoteltavaksi. - Aenima1121
Alkoi asiat sujumaan, kun laittoi asukselle viestiä, erikoista vääntämistä vain, kun laskulla laitettu ja ostopäivät näkyy siitä.
Asukselle kiitos, soitti heti mukava mies ja ihmetteli samaa, että miten ei mene muka.
Kiitos vastauksista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1494019Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso153809Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai643031Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani123012Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1472585- 632433
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282153"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1121528- 291497
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es651360