Varattuna kaipailijat miten tämä menee? Kun nyt varattuna kaipailet jotain niin, jos sitten saisit hänet niin hänenkö kanssaan ollessa sitten taas kaipailisitte jotain uutta tyyppiä? Voiko teihin ikinä oikeasti luottaa vai onko aina joku uusi kiikarissa?
Tätä oon miettiny
HaluisinTietää
18526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kahden ihmisen väliin ei mahdu muita jos siinä ei ole tilaa.
Riippuu miten suhde hoidetaan. Ja siihen tarvitaan molempia, ei se oo yhen homma.
joskus se oikea toivonmukaan osuu. silloin ei muita tarvitse.
Aika moni taitaa kuitenkin roikkua suhteessa johon mahtuu muita väliin?
On heitä, jotka ovat läheisriippuvaisia onnen etsijöitä ja on heitä, jotka vasta toisen tavattuaan tietävät mitä haluavat ja mitä ovat tietämättään etsineetkin. Emme me synny valmiiseen elämään ja se kumppani, joka sillä yhdellä hetkellä oli juuri se oikea, voi ollakin joku päivä se vähemmän oikea.
Sinä olet kyllä viisas.
On myös niitä jotka ovat nuorempana tehneet väärän valinnan.
Ja on kasvettu erilleen.
Voi olla myös muita ongelmia mitkä eivät ole koskaan muuttuneet parempaan. Kuten esim: puolison alkoholismi.
Jos on voimakas rakkaus suhde , ei siihen kyllä muita sillon mahdu..
En ole koskaan aiemmin tälleen kaipaillut ketään. Hiljattain tapasin tän yhden miehen ja nyt tuntuu että tekisin aika paljon jos hänet saisin. Koskaan ei ole tällaista tunnetta tullut kenestäkään. Mitään keskusteluja ja katsetta kummempaa ei tapahtunut. Elämä on ironiaa, kaikki palaset muka omassa elämässä paikallaan ja kohtasin hänet nyt. Ehkä meidän aika on joskus. Toivottavasti hän ajattelee mua joskus.
Itse en kyllä usko, että sisimmässäsi, jos mietit niin kaikki palaset eivät ole kohdallaan, jos toinen tuntuu hyvin vahvasti.
On häikkää, mahtui siihen väliin. Siksi kirjoitinkin muka. Aika näyttää onko kaipaamani Muay varten.
Ei voi tietää elämää kovin pitkälle eteenpäin. En tiedä, että onko koko suhteen alkaminen muutekaan kiinni siitä, että kuinka paljon kaipaa, vaan siitä, että jos joku ihminen on tarkoitettu jonkun toisen elämään joksikin tietyksi ajaksi, niin se vaan menee niin omalla painollaan, ja välttämättä asiassa ei auta edes se, että kuinka paljon jotain ikävöi. Itse koen, että ikäväkin voi olla tarkoitettu jollekkin sydämeen juuri sen vuoksi, koska se joka on meidän yläpuolella taivaassa, antaa meille kutsumuksen kaikkeen, työhön, rakkauteen ja elämään. Se kutsumus on aina ihmisen sydämessä. Eli se mitä ihminen sydämestään haluaa tehdä, on hänen kutsumus, ja sitä kohden tulisi kulkea. Kuitenkin suhteeseen lähtee aina enemmän tai vähemmän pitkän aikavälin suunnitelmilla. Miksei voi ottaa riskiä? Mielestäni on tärkeää olla onnellinen suhteessa ja antaa siihen muillekin mahdollisuus. Tuskinpa ainakaan heti kumpikaan alkaisi kaivata jotain toista. Voihan olla, että se toinen alkaakin kaipailla jotain toista, ja se ei ole aina itsestä riippuvaista. Jos näin käy, niin ei sille silloin voi mitään. On kuitenkin täysin mahdollista, että toinen suhde voi hyvin olla vaikka ikuinen.
MIÄ EN AINASKAA PEHTÄIS TOISTA
Suurin este minulle onse, jos toisella osapuolella on huono itsetunto. En lähtökohtaisesti pystyisi olemaan sellaisen ihmisen kanssa suhteessa, joka ei luota itseensä vaan ajattelee olevansa korvattavissa koska tahansa.
No, tämäkin on kaksipiippuinen juttu, jossa ääripäät aina huonoja myös sellainen, joka kuvittelee olevansa täysin korvaamaton. Harvat on kummankaan noista kaltaisia.
Eli kerran varas aina varas? Tuolla logiikalla kaikki pienimmänkin "virheliikkeen" tehneet ovat aina ja ikuisesti epäilyksenalaisia. Vankilatuomioiden pituudesta kiistelyn voinee jättää kokonaan ja muuttaa kaikki tuomiot suoraan elinkautisiksi, koska eihän kukaan koskaan kumminkaan paranna tapojaan. Että viattomat ummikot saavat sitten nukkua yönsä rauhassa.
Molen kymmeniä kertoja kuullut sanottavan, että parisuhde on tahdon asia. Vaikka siis kaipailisikin jotain muuta, voi olla tekemättä aloitetta asian suhteen ja vaikka toinen tekisi aloitteen voi olla vastaamatta myöntävästi.
Lähes joka ikisen parisuhteessa olevan ihmisen kohdalle tulee ihastuksia. Asian ratkaisee, miten niihin reagoi.
Sitten myös on monella varsinkin miehellä, on ajatus irtoseksistä ilman sitoumuksia. Eli ollaan tyytyväisiä parisuhteeseen sinänsä, mutta halutaan muualta seksiä ilman sitoumuksia.
Niin tai sitten ei olla tyytyväisiä suhteeseen, mutta haetaan seksiä mualta. Naiset ehkä ennemmin hakee koko pakettia ja lähtee menemään.
Parisuhde ei myöskään pelkästään ole tahdon asia. Vaikka tahtoa olisi tonneittain niin ei se kuule välttämättä riitä. Olet varmaan sinkku, sillä suhde itseensä on kyllä tahdon asia ja oma suhtautuminen muihin.
Ymmärsit väärin. Jos toisella puolella ei ole tahtoa, on parisuhteen koossapitäminen vaikeaa.
Jos kuitenkaan toinen ei juo, tai harrasta henkistä tai fyysistä väkivaltaa, vaan molemmat toimii suurin piirtein yhteistyössä, on pitkä parisuhde kiinni lähinnä tahdosta.
Jokainen parisuhde meinaa väljähtyy ja jokaisessa ihmisessä on jotain mikä ärsyttää kovastikin.
Hyvin se menee. Nauttia saa vaikka varattu onkin. Se mitä taas teemme asialle on meidän varattujen oma asia. Itsehän riskin otat jos varattua alat.....jne.