Katetriablaatio lapselle, mitä kautta sisään?

Rytmärit

10-vuotias lapseni on lähiviikkoina menossa katetriablaatioon. Kyselen nyt teiltä, joiden lapselle tai joille lapsena on kys. toimenpide tehty, mitä kautta instrumentit laitetaan, nivusista, kainalosta..?

5

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marskutiini

      Tuon ikäisenä nivusesta tehtiin.Tosinsiitä on niin kauan, että moni homma tehdään tänä päivänä eritavalla ja helpommin.Riippuu varmaan suonista.

      • Rytmärit

        Kiitos tiedosta! Onkos sulle itsellesi tehty, ja milloin? Jos saan olla utelias. :)
        Minkälaisia rajoituksia oli toimenpiteen jälkeen? Sairaalan sivulla mainittiin, että 1-2 viikkoa vältettävä ponnistelua ja "kippurassa istumista" ( mitä ikinä tarkoittaakaan). Ja jos on jotain muuta huomioitavaa, mitä netti ei kerro, niin otan kiitollisena kaiken tiedon vastaan. :)

        Sitä tässä yritän pähkäillä, että estyykö toimenpide, mikäli kyseisellä ihoalueella on esim. tulehdusta.


      • marskutiini

        70-luvulla olin eka kerran tuossa.Silloin oltiin viikko sairaalassa, nivunen tikattuna.Viimeksi kuusi vuotta sitten, painopussi nivusessa muutamia tunteja yö sairaalassa ja sit kotiin.Olikohan juuri tuo viikko, että piti varoa nivusta.Parani hyvin ja nopeasti.Voi olke, etteivät tee jos on tulehdusta ihossa.Kannattaa kysyä sairaalasta suoraan.Hyvin se menee, osaavat kyllä asiansa.Tsemppiä kummallekkin☺


    • 17vtyttö

      Minulle tehtiin katetriablaatio vuosi sitten, kun oli 16-vuotias. Itselleni tehtiin nivusen kautta(olin itsekin vielä lasten puolella), joten uskon, että sinunkin lapsellekin!
      Rajoitukset riippuu tapauksesta, mutta itselläni oli liikuntakielto viikon ajan ja saunaan menoa piti välttää pari päivää. Muuta ei oikestaan ollut ainakaan omalla kohdallani.

      Kerron mielelläni lisää, jos kiinnostaa!

    • Rytmärit

      No niin, toimenpide tehtiin sovitusti pari viikkoa sitten. Lapsi oli yhden yön osastolla, ja seuraavana aamupäivänä kotiutui. Viallinen johtorata löytyi "tyypillisestä paikasta" - ei oikein selvinnyt mikä se paikka on, muuta kuin "sieltä vasemmasta reunasta" :D ja saatiin lämmittämällä tehtyä toimintakyvyttömäksi. Terveet johtoradat säästyivät, ja nyt meillä alkaa uuden opettelu, kun ollaan ensimmäistä kertaa tilanteessa jossa lapsella ei ole mitään säännöllistä lääkitystä. :) Syntymästään saakka on saanut estolääkityksenä joko Propralia tai Sotacoria, Nyt vielä menee muutaman viikon ajan tuo asa hyytymien estoon.

      Mutta hirvittävän simppelin oloinen toimenpide (toki en itse siellä katetrointilabrassa asti ollut!) etenkin,kun lapsi on kotiutumisesta saakka elänyt ihan kuin muutkin lapset, mennyt ja juossut, eikä kuulemma ole ollut minkäänlaisia tuntemuksia (jos ei oteta huomioon sitä pientä mustelmaa nivusen alueella ;)) Saunominen ja uinti toki oli kielletty seuraavan 3 vrk:n aikana. Eipä sillä että täällä olisi uintikelejä edes ollutkaan.

      Kaiken kaikkiaan hyvä reissu, lopputulos kuten pitikin, kaikki sujui odotettua paremmin, vaikka vielä jouduimme asioimaan vanhalla lastenklinikalla. Ymmärrän nyt hyvin, miksi se uusi lastensairaala rakennetaan!! Henkilökunta lastenklinikalla oli silti ihanaa ja asiantuntevaa, ja vanhempien huoneessa pääsi vaihtamaan kuulumisia parin samanlaisen lapsen vanhemman kanssa. Hyvä reissu, kannatti tehdä!

      Ja kiitos teille vastanneille. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      110
      3449
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      36
      2061
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      147
      2003
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      104
      1961
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      121
      1773
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1679
    7. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      85
      1607
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      288
      1452
    9. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      123
      1371
    10. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1220
    Aihe