Vinkkejä Vietnamiin meneville

Vietnamiinko_

Olemme suunnitelleet tekevämme häämatkan Etelä-Vietnamiin. Kovasti olen koittanut löytää tietoja säästä sekä eri harrastemahdollisuuksista mutta osakseen tieto on hieman ristiriitaista. Ajattelin jospa täältä löytyisi joku joka on käynyt Vietnamissa ja osaisi hieman kertoa siitä jotakin kohteena.

Millainen ajankohta on matkustaa lokakuu-marraskuussa Vietnamiin, onko lämpöistä? Kuinka paljon sateita odotettavissa, jos noihin aikoihin matkustaisi? Onko fiksumpaa ottaa lennot ja hotellit erikseen vai saako pakettimatkan edullisemmin? Meillä olisi kyllä halua vaihtaa hotellia sekä paikkaa välissä maansisällä. Onko tämä kovin hankalaa? Olisin kiitollinen jos joku Vietnamissa käynyt viitsisi vastata. :) Luonnonpuistot, snorklaus sekä historia kiinnostavat meitä kovasti.

5

1317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uudelleen1

      Moi, Olemme olleet kolme kertaa Vietnamissa. Kaikki olleet yhdistelmämatkoja matkatoimiston kautta. Pari kertaa Saigon-Hoi An ja kerran Saigon-Nha trang.
      Aluksi Saigon tuntui todella kaaottiselta miljoonine mopoineen.
      Mutta nopeasti tottuu liikenteeseen ja muuhunkin menoon, Kävimme eläintarhassa ja sotamuseossa sekä kantosiipialuksella Vung Taunissa. Paljon varmaan muutakin katseltavaa mutta aika paljon kierreltiin vain kaupunkia,
      Taksi halpaa eikä tullut pettymyksiä hinnan suhteen. Samoi ruoka halpaa . Reppureissaajien kadulla hyviä ruokapaikkoja.
      Hoi Aniin noin tunnin lento .Samoin Nha Trangiin.
      Hoi An vanha alkuperäinen kaupunki ja mielettömästi räätäleitä ym liikkeitä, Rauhallinen idyllinen kaupunki,ei kuitenkaan liian.
      Nha Trangissa upea ranta ja paljon vilkkaampi ja suuremoi kaupunki, Jos bilettääkin vähän haluaa se onnistuu.
      Lentokoneet todella hyviä. Saigonissa paljon matkatoimistoja kadun varrella jos haluaa sitä kautta lentolippuja. Itsellä ei sillai kokemusta kun matkatoimisto hoiti kaiken.
      Mutta ei kuulemma kalliita lentoja.
      Sää oli Helmikuussa todella hyvä.Joskus pientä sadetta mutta lämpöä taatusti riittävästi.
      Marras-Joulukuussa sateet todennäköisempiä.
      Olemme myös katselleet lentoja jos aivan omatoimimatkan tekisi, Ehkä reissu tulisi jonkunverran halvemmaksi jos välilaskujen kautta ottaisi,
      paljon varmaan jäi kertomatta mutta jos tulee kysyttävää autan mielelläni jos osaan,

    • Vietnamiinko_

      Kiitos sinulle vastauksestasi, tuosta oli kyllä hyötyä. Joo olemme aiemmin tehneet pakettimatkoja ja nyt haluaisimme nimenomaan tehdä tuon omatoimimatkan, ehkä sitä pitää mennä vain renolla asenteella eteenpäin niin kyllä asiat järjestyy. Hyvä kuitenkin tietää noita mainitsemiasi paikkoja jospa niihin sitten ottaisi suunnan. Olimme viime vuonna Thaimaassa, joten mopot eivät yllätä varmasti. Vietnami vain kiehtoisi nyt enemmän. Tylsää mennä aina samaan kohteeseen, joten Vietnami on oiva valinta. Vähän vain mietityttää nuo sää, että millaisia ovat lokakuussa jolloin oli tarkoitus lähteä. :)

    • Distric1

      1. Luonnonpuistot, snorklaus, historia: Con Dao
      2. Snorklaus, rantalöhöily: Phu Quoc

      Molempiin lentäen Saigonista, vajaa tunti.

      Lokakuussa etelässä sadekausi alkaa jo loppua, lämpöä riittää varmasti. Paikan vaihtaminen ja hotellien buukkaus helppoa, aina löytyy tilaa.

      Jos historia oikeasti kiinnostaa niin sitten tuo Con Dao on paras valinta.

    • Vietnamiinko_

      Kiitos sinullekin vastauksestasi. Tuo Con Dao kyllä kuulostaa hyvältä, :)

    • kietomatkaaja

      Ollemme olleet pari kertaa omatoimisella Etelä-Vietnamin kiertomatkalla. Vietman on yhtä helppo maa matkustaa omatoimisesti kuin Thaimaa. Vietnamista löytyy paljon hyviä matkatoimistoja jotka järjestävät retkiä, edulliseen hintaan.

      Viime vuonna matkasimme Laosista Saigoniin, josta bussilla Mui neen viettämään rantalomaa. Muinesta meillä oli varattu kolmen päivän Easy Rider- moottoripyörämatkan Da latin kautta Nha Trangiin. Meillä oli asiantuntevat oppaat jotka toimivat samalla meidän kuljettajina ja näyttivät meille monta kiinnostavaa kohdetta, joihin emme muuten olisi osanneet mennä. Meidän ei tarvinnut muuta kuin istua kyydissä ja nauttia unohtumattomista maisemista ja ihmetellä temppeleitä, vesiputouksia, tutustua kahvinviljelyyn, useisiin tehtaisiin ym. ym.

      Olemme tehneet myös muutama vuosi sitten kolmen päivän Etelä-Vietnamin kiertomatkan joka päättyi Phnom Penhiin. Matkan ostimme netistä samoin kuin viime vuoden moottoripyörä matkan sekä siirtymäkuljetukset Saigonista Mui neen.

      On tullut myös matkattua Hanoista käsin Sapaan ja Halong Baylle, nämäkin matkan ovat järjestyneet paikallisten matkatoimistojen kautta, etukäteen netistä tilaamalla ja sähköpostia käyttämällä. Kaikki on aina sujunut hyvin ja matkat olleet odotusten mukaisia.

      https://www.thesinhtourist.vn/busschedule

      http://vietnamoriginaleasyrider.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1378
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe