Kuulostaako aspergerilta?

aspergeriko

Sain asperger-nettitestistä pisteet 133 "sinulla on todennäköisesti asperger". (http://xestia.net/testit/asperger.php)

"Stimmailen" paljon käsilläni, mutta osaan olla tekemättä sitä ihmisten ilmoilla tai sitten esim. naputan sormea reittä vasten tai teen muuta vähemmän outoa. Minulla ei ole ollenkaan kavereita, olen todella ujo. En tykkää tuntemattomien seurasta, koska se saa minut ahdistumaan. Ajattelutapani on erilainen kuin muilla (olen aina yhdistänyt sen vain tavallista korkeampaan älykkyysosamäärään, joka on mensan nettitestin mukaan 133), katson siis maailmaa ns. ulkopuolisen silmin ja siten näen kaiken avarammin kuin suurin osa.

Tuntuu, että kaikki sosiaaliset taitoni ovat vahvasti opittuja, eivätkä tule millään tavalla luonnostaan. Ymmärsin esimerkiksi vasta 12-vuotiaana, milloin tulee sanoa kiitos ja anteeksi ja miksi niin tehdään. Kuitenkin ymmärrän todella hyvin sarkasmia, ja käytänkin sitä paljon huumorissa. Ymmärrän myöskin ihmisten vitsejä. Toisaalta taas tuntuu, että ihmiset eivät ymmärrä minun huumoriani, sillä se on vähä "monimutkaisempi" kuin yleensä. Pidän siis ihmisten huumoria monesti vähän yksinkertaisena, mikä on ilmeisesti aika epäaspergermaista (?).

Pidän tieteistä ja käytin noin kolme vuotta elämästäni lähes kaiken vapaa-ajan katsoen dokumentteja. Olen hyvin filosofinen, ja sainkin mbti-persoonallisuustestistä tuloksen INTP (https://www.16personalities.com/fi/intp-persoonallisuus). Tykkään kirjallisuudesta ja olen aina saanut kuulla olevani hyvä kirjoittaja. Lapsena koulukaverini pitivät minua näsäviisaana. Onneksi sanoivat sen ääneen, niin lopetin turhat viisastelut (en ole koskaan ottanut itseeni kritiikistä).

Olin myös koulukiusattu ja olen sairastanut syömishäiriötä, Kuitenkin, minuun tutustuessa minua pidetään usein ihan normaalina ihmisenä, vaikkakin sosiaalisilta taidoiltani aika onnettomana (mutta se on mennyt ujouden piikkiin). Mitäs mieltä olette? Olisiko syytä tarkastuttaa asperger?

5

232

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Breda

      Tiedät itsekin, että tuo kuulostaa aspergerilta. Se, olisiko syytä tarkistuttaa, riippuu tietysti eniten sinun omasta kannastasi.

    • eRAKKOh

      onko assit yleensä yksinäisiä vai onko olemassa sosiaalisia as-ihmisiä? monet viihtyvät parhaiten yksin ilmeisesti, mutta onko tarve sosiaaliseen kanssakäymiseen muuten? t. erakko

      • aspergeriko

        Eräässä dokumentissa ainakin sanottiin, että aspergereitä on niin ekstroverttejä kuin introverttejäkin. Normaaliväestössä jakauma on noin 80% ekstroverttejä ja 20% introverttejä, aspergereiden keskuudessa ilmeisesti 50% - 50%. Kuitenkin ekstroverriaspergeritkin jäävät usein yksin, mikä on heille tietysti kuormittavampaa kuin itroverttiasseille, sillä introvertit eivät kaipaa niin paljoa ihmisseuraa.


      • aspergeriko
        aspergeriko kirjoitti:

        Eräässä dokumentissa ainakin sanottiin, että aspergereitä on niin ekstroverttejä kuin introverttejäkin. Normaaliväestössä jakauma on noin 80% ekstroverttejä ja 20% introverttejä, aspergereiden keskuudessa ilmeisesti 50% - 50%. Kuitenkin ekstroverriaspergeritkin jäävät usein yksin, mikä on heille tietysti kuormittavampaa kuin itroverttiasseille, sillä introvertit eivät kaipaa niin paljoa ihmisseuraa.

        Tulipas kirjoitusvirheitä. :D


    • Aspergerinfo

      Elelen koirani kanssa metsän keskellä, en juurikaan kaipaa ihmiskontakteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2542
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1842
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1250
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1028
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      986
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      874
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      101
      862
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      791
    Aihe