Millainen modeemi käyttöön? (valokuitu)

nneitokainen

Tyhmänä täällä kyselen kun olen muuttamassa uuteen asuntoon. Taloyhtiössä on Anvian valokuitulaajakaista. Anvian sivuilla lukee esimerkkinä kolme laitetta, jotka ovat sopivia modeemiksi: TP-Link TD-W8961ND, TL-WR842ND ja Cisco EPC3825. Ja näistä tuo TP-LINK TL-WR842ND olisi sopiva kuitutalouteen. Onko tämä vain Anvian suositus, vai eikö muka muut modeemit käy? (btw löysin motonetistä tuon modeemin alessa 20 euroa, eli noinkin "halpa" modeemi siis on ok?)

Onko teillä ehdottaa muita modeemeja, joita saisi ostettua helposti esim. Gigantista, Powerista tai Verkkokaupasta? Sen tiedän, että modeemin tyyppi pitäisi olla VDSL (tosin en tiedä mitä eroa sillä on ADSL:ään). Niin ja tiedän, että osa modeemeista toimii sekä 2,4 ja 5 GHz -taajuuksilla, niin mietin, että onko sillä kuinka merkitystä minun perus netin käyttöön? Sen kyllä tiedän, että nykyisessä taloudessa (jossa ex-avopuoliso hoitanut nettiasiat) minun läppärillä ei toimi tuo nopeamman taajuuden netti, eli periaatteessa turha, mutta taas telkkarissa toimisi eli kannattaisi varmaan olla?

Niin ja uuden asunnon vuokraan kuuluu siis 10 gigan netti, ja mietin sitäkin, että onko tuo nopeus riittävä normikäytössä, eli siis kannettavan nettiin ja telkkariin netflixin katseluun yms?

2

2816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ympäristö odottaa rikospuhelut tietoa puheohjaus tietoa. Turvakoodit Op ota käteen Palola ryhmä mikään ei toimi oikein Kujala saattaa vain.
      Nivala.
      Töhrintä,modeemi tulee eteinen jajoille väärin asennus-
      Sormi tuote mtynti vaihdot apteekki, hoitaja 112 ajo käynnit on vastuutonta ei ole kirjastoa ei kohta mitään, on paratiisi karaoke ohjelmat.
      Keskusta tilanne on vaikea Ylivieska

      • Anonyymi

        Korkki kiinni tai oletko taas piikittäny heroiinia sen verran on sekopäiset jutut!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 93
      1494
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1344
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1267
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1168
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1145
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      945
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      807
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      751
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      744
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      715
    Aihe