Hämmästykseni oli suuri, kun kaupunginvaltuuston kokouksen videoinnista näin erään valtuutettu Lepolan, Kok tulleen kokoukseen kuin uimarannalle pukeutuneena, aurinkopaita päällä ja shortsit jalassa. Taisi olla vielä varvassandaalitkin jalassa. Onko tämä valtuutetun ja kokouksen arvokkuutta osoittavaa vai tilaisuutta todella halventavaa pukeutumista., kysyn vaan. Taisipa sama henkilö vielä tullut valituksi valtuuston varapuheenjohtajaksi. Kovin alas ollaan Loviisassa vajottu, kun tällaista esiintyy johtohenkilöiden taholta.
Rantapallo- vai valtuustokokous
kuinlatoonkonsanaan
45653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
En nähnyt lähetystä, mutta jos tuo on totta niin tosi mautonta. Ei ole kotoa opetettu tavoille.
Kyllä hillopurkkiporukka voi käyttäytyä oman, Lovisalaisen tapakulttuurin ja hyviä tapoja koskevan käsityksensä ja tapojen mukaisesti. Ei muita tarvitse huomioida jos on jäsenenä korkeakulttuuriin kuuluvassa rappari ja rotaariporukassa.
Puuttuu että vielä pierekelee valtuustossa toisinajattelijoille antaen oman, todelisen osaamispanoksensa asioiden käsittelyyn ja lainsäädännön pykälille.
Lovian korkeista arvoista ja kyltyyristä kultyyristä kerrottiin hespurgelilla, että merkittävä virkamies, joka trokasi viinaa oli ihan hyvä kamraatti, ja siksi Lovisalaisittain syytön ja väärin tuomittu. Lovisa pieni kaupunki sisäpiirissä tiivis yhteishenki ja halu heihei-purkille. Pienten piiri jyrää, esimerkiksi hyvin on onnistuneet kaikki "he ", ovat samassa veneessä ja jamassa siinnä Lovisan mahtavimmassa liiketoimintaan suuntautuneessa As. Oy:ssä. Kannattaa tiedustella faktoja KRH:sta.
Voi näitä aikoja ja tapoja!
Ai se on kokkari. Nääs sen juttujen perusteel luulis et se on ärkoopeeläinen.
Ehkä teidän kannattaa harkita maastamuuttoa ja suuntana Kiina, Pohjois-Korea tms. jos haluatte elää kuin toivotte muiden elävän? Kyllä maailmassa tikkuja riittää, ei lopu asiat, pelkästään linja. :D
Ei rehellisten loviisalaisten kannata muuttaa minnekään, sillä narsismi ja ahneus koituvat vielä mm. monorin seuroissa uskoon tulleiden tuhoksi. Kyllä Loviisan olot paranevat kun konkurssin kautta liitos Porvoon kanssa toteutuu. Silloin As. Oy:n pokalistit ja pillerinpyörittäjät ja muut vastaavat pellen tavoin toimivat menettävät lopullisesti otteensa hillopurkista ja julkisuudessa uskottavuutensa.
Lovisan velka asukasta kohden kasvaa lähivuosina Porvoon tasolle, joka on vain lovisalaisille paikallinen katastrofi. Porvoo on velkautunut, kun se on sijoittanut rahaa tuottavasti työpaikkojen ja uusien asukkaiden ”hankintaan”, sitä vastoin Lovisa satsaa koulujen kalliiseen puurakentamiseen, lieneekö vaalien ja yrittäjien pakko-ohjauksen ansiota. Myös hienoja, ihan kuin huimetuksessa syntyneitä morjens-tason lupauksia pukkaa kaupungin asukkaille; ruottalaisen koulukeskukseen ja sen läheisyyteen rakennettava konserttisali, liikunta- ja uimahalli sekä uusi pääkirjasto. Lovisassa on julkisuuteen tullut onneli ja anneli satuilun lisäksi elinkeinopolitiikan voittoina ja menestyksinä tarinoita, joihin on aina suhtauduttava kriittisesti. Esimerkistä on vaikka tarina Porvoosta bongatun telakan siirtymisestä Lovisaan. Porvoo eikä liikepankit uskonut yritykseen, eikä rahoittaneet telakkaa. Mutta toisin on Lovisassa. Media on ollut täynnä juttuja telakan tulosta, mutta Valkossa ei ainakaan vielä mitään merkkejä toiminnasta, ainoastaan on tieto Lovisan verorahojen sijoittamisesta hankkeeseen.
Myös yrittäjien sisäpiirin ja posintran ”tuki” tyhjentää oikein yhteistyösopimuksella varmistetusti Lovisan hillopurkkia ja toimii tuloksetta samalla tavalla kuin pakkasella housuun kusemalla lämmittäminen, hetken päästä tulee tosi vilu.
Vielä kommentti ja aloite tähän ”Rantapallo- vai valtuustokokous” ongelmaan. Hallintosääntöön on lisättävä ainakin kaupunginvaltuuston ja kaupungin hallituksen kokouksia koskeva pukeutumisohjeistus tai näiden kokouskutsuissa on pukeutumiskoodi ilmoitettava. Luultavasti kaikki valtuuston ja hallituksen jäsenet ovat lukutaitoisia ainakin äitinkielellään ja tarvittaessa jäsenet voisivat saada hakemuksesta vaaterahaa vaadittavan asun hankkimiseksi Dresmannilta.
Jos vaimolla on vähänkin järkee nii luulis ettei päästäis tommosena kokouksiin. Voi että minua hävettäis ja pitkään. Missäköhän vaatteis menee hautajaisiin?
Hu-hu anna mun kestää!!! Jos tuli suoraan rannasta afrikkalaisesta rojukaupasta, sieltähän vaatteet ostaa!
Voi vittu minkä näköistä vaatetusta. Kukkapaita ja sortsit ja rantatossut valtuuston kokouksessa! Ei ole se mies saanut kaikkea evääksi. Ja vielä ryhmän nokkamies, ei helvetti. Ei mikään ihme että kokoomus romahti viime vaaleissa. Lepolalalle potkut ja Hagfors tilalle, Kari pukeutuu asiallisesti. Ja esittää selvästi asiat silleen että valtuutetut ymmärtää, toista kun Lepolan humoristiset kommentit.
Voi sitä pikkusielua joka kollegasta ottaa kuvan, facettaa sen ja oksentaa pahennustaan nostaen itsensä jalustalle. Myötähäpeä tällaisesta toiminnasta on pohjaton. Pippelinnysväystä!
Kuntalain mukaan luottamushenkilön tulee toimia luottamustehtävässään arvokkaasti. Mielestäni tuollainen "ranta-asuun" pukeutuminen ei ole arvokasta ja osoittaa jonkinlaista halveksuntaa valtuustoa ja myös äänestäjiä kohtaan
Todella uskomatonta käytöstä!
Toduskomattoman kieroutuneen näkemyksen mukaan myötähäpeää ei tarvitse tuntea asiattomasti pukeutuneen vaan niiden jotka ovat tuoneet asian esille!
Vanhat, kiukkuiset ja katkerat "miehet". Pudonneet täysin kelkasta ja nykymaailmasta vaan pätemisen tarve kova. Sitä koitetaan menneillä ansioilla, muiden aliarvionneilla ja etanoli-"gourmet"-päivityksillä vakuuttaa, mutta ihmisille he ovat vain riidanhaluisia muinaisjäänteitä.
Egonsa saastuttaneet mollaavat tatuointeja ja pukeutumista kun muuta eivät häpeän marinoimat pikkumiehet voi.
Melkoinen katkera ja täysin asiaton vuodatus, joka tihkuu kaiken lisäksi ikärasismia. Taitaa olla gourmet ja marinointi höpinöiden perusteella peräisin suoraan jonkun henkisen pikkuräkälän tuhruisesta ja kaljan huuruisesta köökistä.
Kuntalain 10 luvun ja pykälässä 69 määrätään luottamushenkilön arvokkaasta käyttäytymisestä. Ilmeisesti tämäkin pykälä on "egonsa saastuttaneen ja häpeän marinoiman" lainsäätäjän tekosia!
Kyllä, lainkirjaa on noudatettava! Kaikki tatuoidut ja puvuttomat hampuusit on hävitettävä lopullisesti! Mihin tämä maailma on menossa, toista se oli Kekkosen aikaan! :D
Mahtavaa, olet liikkeellä oikealla asialla! Myös kaikki päihde- ja mentaaliongelmaiset pitää jättää valitsematta valtuuston ja muiden toimielimien vastuullisiin tehtäviin. Ilmeisesti valtuustoryhmät, myös iso, tuntevat jäsentensä "ongelmat" ja noudattavat valinnoissaan sekä toiminnassa Lovisan hallinnon kuuluisaa varovaisuus-periaatetta.
Mikäli kansanedustaja menisi istuntosaalin moiseen helleasuun pukeutuneena, niin hänet kyllä poistettaisiin istuntosalista.
Kysy vaikka valtuuston puheenjohtaja Otto Anderssonilta, joka on vaalimainoksensa mukaan töissä eduskunnassa RKP:n neuvonantajana.
Jos kansanedustaja esittäisi istunnossa täysin asiaan kuulumattoman kysymyksen, niin puheenjohtaja antaisi siitä huomautuksen. Kysy vaikka O Anderssonilta. Helleasuun pukeutunut teki valtuuston viimeisessä istunnossa täysin asiattoman kysymyksen, jossa hän tiedusteli säätilaa kaupunginhallituksen puheenjohtajalta. Miksei puheenjohtaja Isotalo puuttunut asiaan?
Mitä TodUskomatonta möykkää, jos julkista luottamustehtävää toimeenpanevasta valtuutetusta julkisessa valtuuston istunnossa otettu kuva on julkaistu? Kumma ettet möykkää kokouksen videoinneelle Lovarille!
Möykkä selittyy sillä, että TodUskomatonta & Nyyhnyyhnyyh kokevat pukeutumisen asiattomaksi ja eivät halua sen tulevan suuren yleisön tietoon ja etenkään sen näkevän tätä "virkapukua". Mitähän Kokoomuksen puoluetoimisto sanoisi kyseisestä asusta?
kokoomuksen puoluetoimistoa varmasti juuri nyt kiinnostaa kokouspukeutuminen jossain periferiakunnan valtuustokokouksessa. Tehkää nyt ihmeessä jokin ilmianto asiassa! tämähän on tärkeä asia!
Tee sinä se kokoomuslaisena.
Ainoastaan jossain periferiajunttilakunnassa voi käyttäytyä noin valtuuston istunnossa.
Hankkikaa nyt s****na oma elämä!
Hankkikaa nyt lakikirja ja hyvän käytöksen aapinen!
Kuntalaki 410/2015
10 luku
69 §
Kunnan luottamushenkilöt
Luottamushenkilön tulee edistää kunnan ja sen asukkaiden etua sekä toimia luottamustehtävässään arvokkaasti tehtävän edellyttämällä tavalla.
Laki kunnallisesta viranhaltijasta11.4.2003/304
4 luku
17 §
Yleiset velvollisuudet
Viranhaltijan on toimittava tehtävässään tasapuolisesti ja käyttäydyttävä asemansa ja tehtävänsä edellyttämällä tavalla.
Voiko rapparien kokoukseen osallistua ranta-asussa? Ilmeisesti.
Älä aina jeesustele, kyttää ditä pykäläkirjaa, ajattele omilla aivoillasi välillä! Sinä et muuta etsi kuin vikoja, mahtaa olla mieluisa elämä!
Arvomaailmasi on sellainen, ettei lakeja ja hyviä tapoja tarvitse Loviisassa noudattaa.
Siellä rapparikokouksissa ravaa myös Hagforssi. Kysy siltä!
Voi kiesus, nyt on kyseessä vaatteet ja eletään vuotta 2017.
Tietääkö joku, kuka tämä hullu on? Voisin vaikka maksaa tuntuvan palkkion että saisin selville näin nuhteettoman tuomarin henkilöllisyyden ja ottaa vähän mallia kuinka elämää pitää elää.
En ole varma, luultavasti joku kauppakeskuksen galleriasta, joka kyselee menneitä säätiedot ja kulkee shortseissa.
Ex persu, ex sossu ja nykyinen kokkarin muonittama nettitorpedo, joka möykkää sitä mitä käsketään.
No pääsin minäkin kattoon rantapallopukeutumista kokouksessa.
http://www.loviisansanomat.net/lstv-live-loviisan-uuden-valtuuston-ensimmainen-kokous-suorana-lahetyksena-kello-18-alkaen/
Oletteko aikuisia ihmisiä? Kuulostaa yläasteikäisten kiusaamiselta. Jonkun vaatteet eivät nyt miellyttäneet. Väärästä paikasta ostetut. Minkälaisia esikuvia Te kuvittelette oikein olevanne. Toivottavasti ette ole onnistuneet lisääntymään!
Mielestäni valtuuston istuntoon osallistuvan luottamushenkilön tulee pukeutua asiallisesti ja käyttäytyä arvokkaasti, kuten kuntalaissa edellytetään. Puhumattakaan hyvistä käytöstavoista.
Ranta-asuun tai tms. pukeutuminen ja epäasiallisen ns. säätilan tiedusteli kyselytunnilla ei ole asiallista ja arvokasta aikuisen ihmisen käyttäytymistä. Hävetköön jos osaa.
Sinun mielipiteen takia ei kenenkään tule hävetä!
Se Lepolan paitahan on selkeästi kannanotto myös hyvän asian puolesta - annetaan afrikkalaiselle pienyrittäjälle elinkeino. Minusta hatunnoston arvoinen paikka. Koko tämä ketju kuulostaa yksinomaan yhden vanhan känkkäräukon panettelulta. Että jaksaa..
Ja shortsit olivat kannanotto....mihin?
Pitääkö niillä olla erikseen kannanotto? Mitä jos ne sopi paremmin paitaan kuin puvunhousut? On sinulla ongelmat, täytyy sanoa että kyllä on ruuvit löysällä.
Ensin kyseessä oli kannanotto ja nyt sitten taas ei.
Julkisessa virassa olevan on kuitenkin luottamustehtävässään noudatettava näitä:
Kuntalaki 410/2015, 10 luku, 69 pykälä.
Laki kunnallisesta viranhaltijasta 304/2003, 4 luku, 17 pykälä
Vapaa-aikanaan pukeutukoon ihan niin kuin haluaa.
Aivan. Stöks kirjoitti kyseessä olleen kannanoton. Siitä ei ole tietoa, että ovatko Stöks & muut stöksäyttelijät jonkinlaisia poliittisia avustajia vai itsenäisiä mielipiteiden töräyttelijöitä.
Työnnä nyt noi pykälät hanuriis! Miten sä jaksat iha hiton väsynyttä kääntää oma suppea maailmankatsomuses johonkin hiton pykälärattoon. Luuletko että se tekee sinusta fiksun vaikutelman? Kokeile vaikka Tuntematonta Sotilasta välillä, tiedä vaikka mittari värähtäis.
Juuri näin täällä toimitaan. Valitettavasti.
Eipä uskoisi, että tällainen on käsitys oikeusvaltioperiaatteesta. Eikä ole kuin 100 km pääkaupunkiin. Meno on kuin päiväntasaajan tuolla puolen.
Tilintarkastajanraportissa mainituista kuntalain, hankintalain ja johtosääntöjen rikkomuksista huolimatta "hanuristit" myöntävät tänään valtuustossa tili- ja vastuuvapauden!
Liittyy paitaan ja shortseihin miten? Sä olet tossa agitoinnissakin ihan surkea!
Kuka tämä ukko on?
Onks se se ruukist? Ovatko torverukset vetäneet pullapuodissa mittansa täyteen etanööliä ja prässihousut kastuneet unessa? Tosi on ja nähty et sortsit pallit peittää. Huikea valinta tuo nigerialaista Onuwachi-styleä mukaileva paita, sopii Gambia -shortseihin ja mahtui päälle!
Onko tämä ihan harkittu avaus maakuntavaaleihin?