Siis millaisilla tasoilla teillä on sykkeet kilpailuissa esim. 5 tai 10 matkoilla?
kilpailu syke
utelias
83581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
nuo 5 tai 10 tarkoittavat ilmeisesti kilometrejä. en hiihdä kellon kanssa ikinä kilpaa, olen vain tottunut siihen ettei kello ole kädessä kilpaa hiihdettäessä, mutta 5km matkalla hieman yli anaerobisen kynnyksen ja 10km matkalla kynnyksellä tai hieman alle. testi kisoja on tullut hiihdettyä kellon kanssa.
Telkkarissa näytettiin H.Mannisen hiihtoa jossain kilpailussa ja siinä kohdassa syke oli n. 170. Tämähän ei vielä kerro oikeastaan mitään siitä että kuinka kovaa Hannu oikeesti meni.
Olen ymmärtänyt niin että jos on kaksi hiihtäjää joilla on maksimisyke 200, toinen harrastelija ja toinen huippuhiihtäjä. Hiihdetään vaikka 30 minuuttia. Huippuhiihtäjä pystynee vetämään koko ajan sykkellä 180, mutta harrastelija vain 160.
Toisin sanoen, huipputyypillä on anaerobinen kynnys paljon korkeammalla, vaikka maksimisyke on sama kuin harrastelijalla.
ASD tai joku muu "amattilainen" varmaan voisi tätä vielä täsmentää.
.. ja tietysti tämä huipputyyppi menee 160 sykkeelläkin PALJON kovempaa kuin harrastelija ...
kyllä ne maailman huiput pystyvät pitämään sykkeen yli ½h yli anaerobisen kynnyksen eli silloin mennään tosi kovaa. itselläni anearobinen kynnys on aika lähellä kisa vauhtia. eilen tuli tehtyä kova vauhtinen reeni niin analla meni lenkkiin 9.30 ja kisavauhdilla 9.25. et minulla ne ovat todella lähekkäin, mutta huipuilla tuo aika ero on isompi.
kilpailijat kestävät myös maitohappoja enemmän kuin kuntoilijat.
minäkään en osaa kauhean hyvin selittää tätä mutta kuten sanoit niin huipuilla "ana" kynnys on ylempänä josta johtuu pääosin kovempi vauhti, muuta pelkällä maksimisykkeen lähellä olevalla ana kynnyksellä ei mennä kovaa, myös aerobinen kynnys pitää olle muistaakseni 25-15 lyöntiä alempana kuin ana kynnys ja tietenkin peruskestävyys alueen pitää toimia.
maitohapot pysäyttävät vauhdin todella tehokkaasti jos sitä kertyy liikaa elimistöön. maitohappoa on elimistössä pk-vauhdilla alle 2 vauhtikestävyys vauhdilla eli aero-ana vauhdilla 2-4 ja sitten yli maukalla yli 4. maukalla hapot nousevat todella nopeasti, vk:lla hapot pysyvät vielä kurissa eli elimistö pystyy huuhtelemaan hapot.
tais tulla hieman vaikeasti ymmärrettävä viesti, mutta koettakee saaha selvää
Olihan se hieman tyhmä kysymys, koska tottahan toki kilpailuissa hiihdetään "peräsuolipitkällä" mikä miehestä tai naisesta lähtee ja sykkeet hipovat maksimia. Halusinkin noita pieniä tarkennuksia. Mutta usein liian kova aloitus kostautuu, ja siihen näytetään sortuvan maailmancup tasollakin.
..huitoo 185:n paikkeilla (keskisyke siis) ainakin 5-10km:n matkoilla.
liian kovaan alkuvauhtiin joudutaan helposti ja usein jos tarkkaillaan vain sykemittaria eikä omaa tuntemusta. siis halutaan syke heti ensimmäisen suoran päässä olevan ana kynnyksellä, jolloin pitää lähteä maksimi vauhdilla. se taas auheuttaa kauheat hapot elimistöön, jotka eivät palaudu koko kisan aikana. poikkeuksena on sprintti hiihto, jonka ajan useimmat hiihtäjät kestävät niitä happoja.
kun nimäkin teen välillä 1min vetoja (helpossa maastossa) esim. vk vauhdilla niin en koetakkaan saada sykettä vk alueelle vaan menen vk vauhtia, jolloin sykkeet ovat 1min jälkeen juuri ala vk:n luona. mutta jos koettaisin saada sykkeet vk alueelle heti niin pitää lähteä täysillä liikkeelle ja silloin se ei vastaa harjoituksen tarkoitusta, vedoista tulee maksimi vauhtisia.
arabian enkelin aerK:140, anaK:165, max:~180
skaboissa ei käytä yleensä mittaria, joskus ollu mukana mielenkiinnosta esim. viime talvelta 10km kisa vapaalla hiihtotavalla: maksimi oli 179 ja keskisyke 169.. sit 30km kisa 2003 talvelta perinteisellä: maksimi oli 177 ja keskisyke 164.
Arabian enkeli hiihtelee yleisen sm:ssä sinne sijoille 10.-60. eli lisää kuntoa pitäs vielä saada..
Taitaa vaihdella aika lailla tyypistä riippuen. Joskus Ranskan ympäriajossa on näytetty kaverien sykkeitä. Sellainenkin tilanne oli, että kaverit ajoivat rinnakkain, siis ei peesiä. Toisen syke oli 140 paikkeilla ja toisen 165 samassa vauhdissa. Iästäkin se on paljon kiinni, vanhemmiten huippusykkeet laskee. Nuorena kloppina mulla oli maksimisyke yli 200, nyt 5-kymppisenä ei 180 ylity. Hiihdossa 10 km:llä sanoisin siinä 165. Pirkassa oli keskisyke 137.