tere!
mikähän vikana kun honda nelitahti 15hp perämoottori lähti käyntiin hyvin ja toimi 400m hyvin ja sit hiljensin tyhjäkäynnille ja sit sammui ja eikä lähde normaalisti enää käyntiin mutta ryypyllä sen saa käyntiin ja pysymään mut normaalisti ei lähde käyntiin ja eikä pysy käynnissä..
itse veikkaan roskaa suuttimessa..
mitä te arvon perämoottori miehet veikkaatte et mistä lähteä vikaa etsimään??
missä vika??
6
212
Vastaukset
Laita romu paaliin ja osta ruiskukone.
- minäpärakensin
ite vanahasta johnssonista ruiskukoneen. saateri ei muuta kaipaa, kun painetankin, ja suihkusuuttimet kaasuttimen kurkkuun, vauhtipyörään oikein ajoitetut epäkeskot, joka lipoo vivun välityksellä kaasuttimen kurkulla olevan paineistetun suihkusuuttimen venttiilin vipuun, jonka etäisyyttä voi kaukosäädöllä portaattomasti säätää.
Kaksipyttyisessä koneessa joutuisi suihkuventtiili systeemi räpättämään koneen 5500 krpm 11000 tuhatta kertaa, joten tein kaksi suihkuventtiillisysteemiä kaasuttimen kurkkuun, joten toimivat vuoronperään, ja sulkuventtiileiden jouset pysyvät hyvin mukana. TOTTA hiivatissa suuttimet pitää olla säätösuuttimia, jotka myös säätyvät samalla kaukosäädöllä tyhjäkäynniltä täysille. HELEPPOHOMMA. minäpärakensin kirjoitti:
ite vanahasta johnssonista ruiskukoneen. saateri ei muuta kaipaa, kun painetankin, ja suihkusuuttimet kaasuttimen kurkkuun, vauhtipyörään oikein ajoitetut epäkeskot, joka lipoo vivun välityksellä kaasuttimen kurkulla olevan paineistetun suihkusuuttimen venttiilin vipuun, jonka etäisyyttä voi kaukosäädöllä portaattomasti säätää.
Kaksipyttyisessä koneessa joutuisi suihkuventtiili systeemi räpättämään koneen 5500 krpm 11000 tuhatta kertaa, joten tein kaksi suihkuventtiillisysteemiä kaasuttimen kurkkuun, joten toimivat vuoronperään, ja sulkuventtiileiden jouset pysyvät hyvin mukana. TOTTA hiivatissa suuttimet pitää olla säätösuuttimia, jotka myös säätyvät samalla kaukosäädöllä tyhjäkäynniltä täysille. HELEPPOHOMMA.Oletko menettänyt järkesi valon?
- hummat
Avaa tankin ilmaruuvi ekaksi.
Joku estää polttoaineen pääsyn palotilaan. Vaihda uusi pensa, jos on vanhaa ja putsaa reitit.
Käyntiä voi myös testata antamalla ruikkaus "ruokaa" tulpan reijästä - Bensahaisee
1. Mahdollinen vesi pois tankista ja kaasarista. Hyvä on laittaa (irto) bensasuodin tankin ja kaasarin väliseen letkuun. Vesi ei pääse läpi. Jatkossa ei ole veden kanssa ongelmia.
2. Pääsuutin tukkeutui roskasta tai vedestä.
3. Irrota tulpat. Tuleeko kipunaa? Jos tulee - hyvä.
4. Ruokalusikalliset bensaa tulpanreikiin, tulpat kiinni ja käynnistys.
5. ??? - vm41
Vanhassa koneessa on yleensä pumpun kalvot jo väsyneet, joten uudet kalvot "Hanskilta"
Yli-Heikkilän kadulta Tampereelta.
Yleensä jos suuttimessa on roska, ei koneella kuljeta metriäkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 34333303
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?632603Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien902138- 2131820
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1731702- 581544
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.991284- 361113
- 1221088
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex1081064