Tarkastaako BDO Audiator kuntia Keski-Suomessa?

bodarirahuri

3

619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dodrahuja

      Kyllä tarkistaa.

      Kuntaliitto on mafiaan verrattava katto-organisaatio, joka on rakennettu nerokkaalla tavalla imuroimaan veronmaksajien rahat pienten piirien taskuihin. (kepu)
      Tällä rekisteröidyllä yhdistyksellä on melkoinen kirjo tytäryhtiöitä, joiden toiminta pysyy tiukasti osakeyhtiölain suoman salaisuuden verhon takana.

      Repetrtuaarista löytyvät rahoitusyhtiö Kuntarahoitus Oy, Inspira Oy Fcg Planeko Oy jne.

      Kuntien takauskeskus on myös hyvin tärkeä instrumentti. (kunnat takaavat ristiin toistensa lainoja).

      Suurta määräysvaltaa kuntaliitossa käyttää yllätys yllätys M Pekkarinen valtuuston puheenjohtajana.
      Voisi sanoa, että "lehtikään ei liikahda" Maurin tietämättä.
      Onhan siellä toki hallituskin, jossa on Jyväskylän entinen kaupunginjohtaja Andersson.

      Keskisuomalaisittain meillä on hyvin pullat uunissa.

      Myös sidosryhmät ovat hyvin hallussa: maakuntalehti KSML paikallislehti omistuksineen, maakuntaliitto, Jyväskylän yliopisto, Osuuspankki, yrittäjäjärjestöt etc.

      Kun vielä lisätään sukulaisten yliedustus kuntien johtajuuksissa ei esimerkiksi laajakaistaa tarvitse ihmetellä sen enempää. Tosin sieltä virta on alkanut kulkea jo poispäin.

      Audiator tilintarkastus Oy oli aikaisemmin kuntien 100 prosenttisesti omistama tytäryhtiö ja se oli "kilpailutettu"Suomen kaikista kunnista70 prosenttisesti tilintarkastusyhteisöksi.

      Toisin sanoen Suomen kunnista 70 prosenttia tarkastettiin hallinnon ja talouden osalta ko. yhtiön toimesta.

      Viranomaisten alkaessa kiinnostua asiasta yhtiö "hätämyytiin" BDO:lle. Tosin 10 prosenttia osakkeista jäi Audiator Oy:n vanhojen tilintarkastajen sijoitusosuudeksi.

      Ehkäpä kaikkein räikein tilanne syntyi Saarijärvellä, kun ex-kaupunginjohtaja Pirkola siirtyi kaupungin peräsimeen kuntaliiton tytäryhtiö Audiator kehitys Oy:n palveluksesta, ollen samalla ko. yhtiön hallituksen jäsen. Samaan aikaan Audiator tilintarkastus Oy:n hallituksen pj. Veikko Heikkinen tarkasti Saarijärven kaupunginjohtaja Pirkolan tekemisiä hallinnon ja talouden osalta.

      Tämä Heikkinen taisi olla vastuullisena tilintarkastajana useimmissa keskisuomalaisissa kunnissa yli vuosikymmenen ajan tarkastaen myös kuntien tytäryhtiöiden tilit.

      Koskaan ei löytynyt mitään huomauttamista näiden kuntien toiminnasta, vaan aina napsahtivat "puhtaat paperit" suurella kiitoksella menestykkäistä tilikausista.

      Saarijärven ex- kaupunginjohataja kirjoitti tuohtuneena vastineensa paikallislehti Sampoon, että tilit on moneen kertaan tarkastettu ja mitään epäselvyyksiä ei ole havaittu, vaikka tilinpäätökset heittivät kuin käkikello mm. Vesieläinpuisto Oy:n alaskirjausten osalta.

      Joku ryökäle oli kehdannut kyseenalaistaa kaupungin taloudenpidon mm. näiltäosin.

      Lukekaapa Suomen kuvalehden juttu ajatuksella ja vaihtakaapa mielessänne Kittilän ja Pyhäjärven tilalle Saarijärvi ja Viitasaari, niin olette kulkemassa "kipua kohti".

      Olisi kovin toivottavaa, että PRH tutkisi kuntia hieman laajemminkin.

      Yllätys saattaisi olla melkomoinen.

    • näin.ei.voi.jatkua

      Viitasaarellakaan ei kyseisen yhtiön tilintarkastus ei ole löytänyt mitään moitittavaa, vaikka esimerkiksi Hallinto-oikeus on kumonnut kaupunginpäätöksiä. Poliisikin lopetti syyttömän Seppo Ijäksen tutkinnan, ja laittoman hyllytyksen ym. Kuuskaistalle hölmöillyt laajakaistatukiaiset ja maksetut ennakkomaksut annettiin anteeksi alaskirjaamalla. Näinkö annetaan synninpäästö hölmöilijöille? Tarkastuslautakuntakin on toiminut kuin korttiporukka. Kaikki menee lävitse kiitos sanoin. Toivottavasti Kittilän jupakan poliisitutkinnat ja tilintarkastukseen liittyvät jutut tehtäisiin myös Viitasaarellakin.

    • audiator.käräjillä

      Audiatorilla oli oikeusjuttuja kuntien kanssa ainakin Kainuussa. Vieläkö nuita muualla on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2678
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2542
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      26
      2046
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1832
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1805
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      32
      1351
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      826
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      804
    Aihe