SSRI lääke + 5-htp

Lampunjalka1

Heippa!

Syön escitalopram orion 10mg masennuksen hoitoon. Voiko 5-htp:eetä käyttää pienenä annoksena escitalopramin kanssa ? Olen lukenut ettei SSRI-lääkkeet ja 5-htp sovi yhteen serotoniinioireyhtymäriskin vuoksi mutta onko riskiä jos molemmissa lääkkeissä on pieni annos/ kuinka suuri riski on ? Vai onko se yhtä suuri annoksesta riippumatta?

Haluaisin kokeilla 5-htp unensaantiin ja painon pudotukseen, itse masennus on hyvällä mallilla, jos näin voi sanoa.

2

2410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apteekissa sanottiin ettei voi käyttää.

    • ssriuhreja

      En kyllä käyttäisi.


      Meitä on vuosikymmeniä huijattu sanomalla, että mielenterveyden ongelmat johtuvat aivojen kemian häiriöstä, mikä on todellakin täyttä roskaa. Sen sijaan psyykenlääkkeet aiheuttavat aivojen kemian häiriön, josta ei ole ulospääsyä.

      Serotoniinista (aivojen välittäjäaine) määrää elävässä ihmisessä ei voi mitata, saatikka seurata lääkkeiden vaikutusta hoidon aikana. Noin 90% serotoniinista tuotetaan suolistossa. Sen tuotantoa ja erittymistä on mahdollista muuttaa ruokavaliolla. Aivoissa on lymfasuonia myös. Vääränlainen bakteerikanta suolistossa häiritsee välittäjäaineiden muodostusta ja aiheuttaa monenlaisia ongelmia aivojen toimintaan ja samoin yliaktivoi immuunipuolustusta, joka on esim. diabeteksen, astman ja reuman taustalla.

      Aivojen kehittyminen alkaa jo kohdussa ja siihen vaikuttaa merkittävästi äidin ravitsemus. Nämä asiat ovat olleet tiedossa jo vuosikymmeniä.

      Joka vuosi yli 4000 suomalaista joutuu eläkkeelle masennuksen takia. Masennus hoituu kyllä, ruokavaliolla sekä terapialla, mutta ei pelkästään lääkkeitä syömällä. Toki, jos saat apua lääkkeistä, niin ne kannattaa syödä.

      Moni kärsii tietämättään erilaisista ravinnepuutoksista. Yleisimmät ravinnepuutokset ovat kalan Omega-3 rasvahapot (EPA ja DHA), rauta, folaatti, B12-vitamiini, D-vitamiini, jodi, seleeni, magnesium, sinkki ja K2-vitamiini, joka on äärimmäisen tärkeä verisuonten ja luuston hyvinvoinnille.

      Masennusta aiheuttavat eniten: lapsuuden traumat, elämän vastoinkäymiset, avioero, läheisen kuolema, unihäiriöt eli huono nukkumarytmi eli tahallinen yökukkuminen, ravintoainepuutokset, roskaruoka, roskaviihde, päihteet, ulkoilun puute, yksinäisyys, maailmankatsomuksen puuttuminen, liikunnan puute, nettiriippuvuus ja sosiaalisten taitojen puute.

      Nämä ovat asioita, jotka ovat itse korjattavissa. Pillereillä et niitä päästäsi hävitä.

      Yhteiskunta vaan on valitettavasti niin avuton, että normaalista elämästä tulevillekin alakuloille annetaan jonkin sairauden nimi ja ruvetaan sitten sitä lääkitsemään haitallisilla lääkkeillä.

      Tätähän lääketeollisuus ja sitä myötäilevä lääkärikunta haluaa, että eivät tulot vähene.

      Masennuslääkkeillä ei tätä ongelmaa kuitenkaan auteta yhtään.

      Lääkärikoulutuksessa ei ole ravitsemusta paria viikkoa enempää ja näinollen lääkärit eivät pysty kartoittamaan potilaansa ravitsemustilaa. Mitään vitamiini- tai hivenainemittauksia ei edes yleensä tehdä.

      Voiko ruokavalio parantaa ?

      Valitettavan usein lääkäreiden kanta moneen sairauteen on, ettei ruokavaliolla ole merkitystä. Jos ihan maalaisjärjellä ajattelee, olisihan se ihmeellistä jos se mitä suuhunsa laittaa ei mitenkään vaikuttaisi siihen, miten ihminen voi.

      Ravinnosta ja ravintolisistä, joilla korjataan ravintoainepuutokset, jotka vaikuttavat olennaisesti myös aivojen hyvinvointiin, ei saa kuitenkaan sellaisia voittoja kuin uusista synteettisistä lääkkeistä, joita lääketehtaat kehittelevät.

      Esimerkiksi lievän ja keskivaikean masennuksen kohdalla lääkityksen vaikuttavien aineiden teho on vain hiukan plasebovaikutusta suurempi.

      Masennus ei parane vaan kroonistuu kun ihminen syö mielialalääkkeitä. Masennuksen lääkehoito tutkimusten mukaan on tehotonta, silti lähes 500 000 suomalaista syö niitä. Tämä sen takia koska lääkäri kirjoittaa hanakasti lääkereseptin masentuneelle. Lääketeollisuuden napanuora lääkäreiden täydennyskoulutukseen on katkaistava. Vasta sitten voidaan järkevöittää masennuksen hoito.

      Psykiatriasta on tullut lääketeollisuuden kultakaivos. Pitäisi olla tieteellisesti perusteltua, että psyykenlääkkeiden käyttö on hyödyllisempää kuin ei-käyttö.

      Vaadi päästä julkisella puolella terapiaan ja keskustelemaan. Lääkärit yrittävät painostaa ja mainostaa SSRI-lääkkeiden käyttäjäksi, mutta jos niistä ei ole apua, niin ne eivät auta. Vaadi silloin pelkkää keskusteluterapiaa ongelmiisi.

      Ja ennenkaikkea oikeanlainen (ei virallinen) ravitsemus täytyy laittaa kuntoon, jotta paranemista voi tapahtua.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/laakkeet.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3047
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      40
      2664
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1503
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1251
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      125
      913
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      33
      829
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      663
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe