Moi,
Tiedän ettei nettikeskustelujen perusteella mitään diagnooseja tehdä, mutta lääkäriin ja kokeisiin pääsyä odotellessa lukisin mielelläni muiden näkemyksen mun oireista jos sattuu vaikka olemaan vastaavasta omakohtaista kokemusta.
Vähän omien oireiden perusteella päättelin että kilpirauhasen toimintahäiriöt saattaisi olla yksi mahdollinen syy.
Olen siis jo varannut lääkäriajan, mutta otille pääsyä saa vielä odotella pari viikkoa.
Mulla on parin vuoden ajan ollut fyysisiä oireita, väsymystä, heikotusta, käsien vapinaa ja yleistä kömpelyyttä. En missään vaiheessa nähnyt tarpeelliseksi käydä lääkärissä kun ajattelin että ajan kanssa menee ohi.
Mutta nyt viimeisen puolen vuoden aikana on tullut muutamia fyysisiä oireita lisää sekä psyykeen puolelle meneviä oireita:
- Kaikista veemäisin on lähestulkoon päivittäin päälle nouseva äärimmäisen voimakas ahdistunut olo. Pahin olotila saattaa kestää useita tunteja ennen kuin edes vähän helpottaa. Hyvinäkin hetkinä tämä ahdistava olo on ikäänkuin koko ajan nurkan takana odottamassa.
Yksi erikoinen piirre tässä on se, että aina iltaisin tämä ahdistava olo helpottaa merkittävästi (usein jopa kokonaan) ja pystyn nukkumaan ihan normaalisti.
Tähän ahdistavaan oloon usein liittyy myös muita oireita: ns. sumuinen/epätarkka olo, eli ajatus ei kulje eikä hoksottimet muutenkaan pelaa. Korvissa tinnittää kovasti. Koko ajan haukotutta, aivan kuin olisi happi vähissä. Joskus tuntuu että fyysinen rasitus pahentaa tai altistaa tälle ahdistuneelle ololle.
- Välillä fyysinen olo on niin heikko, että jopa rappujen kiipeäminen on vaikeaa kun ei jalat meinaa kantaa. Kun taas toisena päivänä saatan pyöräillä pitkänkin lenkin ilman mitään ongelmia.
- Ääni tuntuu jonkin verran käheältä kokoajan, puhuminen tuntuu työläältä ja kurkussa on jotenkin outo tunne koko ajan.
- Hajuaisti on jotenkin muuttunut, välillä tututkin hajut tuntuu ihan vierailta.
- Vasempaan käsivarteen ja kainalon alle jomottaa/polttelee. Välillä tuntui repivän puristava tunne rintalastan takana. Tuntui rasituksessa pahenevan.
Tämmöistä. Toivottavasti tuosta jotain tolkkua saa..
Voisiko tämä olla kilpirauhasperäistä?
ahdistaa
0
75
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t947703- 374077
- 483650
- 2463167
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402742Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212644Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as382616- 462613
- 1392576
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292509