Kilometrikorvaus

ArmeijaOnFirma

Jos kulkee armeijassa omalla autolla, maksetaanko sen käytöstä minkäänlaista korvausta? Annetaanko raha kilometriperusteisesti vai esim. halvimman julkisen mukaan? Asun melko kaukana rautateistä ja armeijan omien kuljetusten reiteistä, joten oman auton käyttäminen olisi paitsi mukavaa, myös järkevää.

6

9421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mene sivariin niin ei tarvitse kulkea autolla kauas

      • eikä tarvitse opetella murhaamaan ihmisiä


      • Nxömdnöcäanmdcä

        Mene sinä muualle tältä palstalta ja polkupyörällä sinne sivariin niin maailmakin pelastuu samalla kun ei kerta ole munaa mennä armeijaan.
        Asiallisia vastauksia odotellaan edelleen.


      • Nxömdnöcäanmdcä kirjoitti:

        Mene sinä muualle tältä palstalta ja polkupyörällä sinne sivariin niin maailmakin pelastuu samalla kun ei kerta ole munaa mennä armeijaan.
        Asiallisia vastauksia odotellaan edelleen.

        kävin armeijan mutta kieltäydyin reservistä vakaumuksen takia

        "Yksi- kön vääpeli huolehtii yksikön käytännön hallinnoinnista ja huollosta. Hänen puoleensa voit kääntyä mm. matkakorva- us- ja lomamatka-asioissa."

        s. 22

        http://puolustusvoimat.fi/documents/1948673/2015517/PEVIESTOS_varusmies2017pdf/0bf5b0a8-cd9f-4f48-ade2-131a154ac85d


      • Anonyymi
        apumies_ kirjoitti:

        eikä tarvitse opetella murhaamaan ihmisiä

        Oot seppä


    • Anonyymi

      Varusmies ei ole ihminen, vaan valtion omistukseensa kaappaamaa lihaa. Joten turha kuvitella mitään korvauksia oman auton käytöstä. Kannattaa hankkia T tai C paperit ja vastustaa systeemiä röyhkeästi kaikin keinoin, niin ne haluaa kyllä sinusta eroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7474
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2896
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1746
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1384
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe