Hairahdus Hakkaraiseen vei perussuomalaiset liian kauas järjen käytöstä.
Nyt astuu järjen ääni ja halutoimia kun RKP astuu kehiin. Talous-ja hallinto-osaaminen on ennestäänkin tiedossa. Kristilliset voivat sitten pyytää korkeimman apua. Täyttävätpähän henkilövajeen hallituksessa.
Nyt astuu järjen ääni ja halutoimia kun RKP astuu kehiin. Talous-ja hallinto-osaaminen on ennestäänkin tiedossa. Kristilliset voivat sitten pyytää korkeimman apua. Täyttävätpähän henkilövajeen hallituksessa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Halla-aho meppinä kokouksessa ja Suomen asioista päättämässä varapuheenjohtaja Hakkarainen.
Kyllä maan asiat tulevat hienosti hoidetuksi vastaisuudessa.
Perusuomalaisten sulkeminen pois hallituksesta on suuri erehdys, totesi vanha konkaripoliitikko Paavo Väyrynen. Hänellä jos kenellä poliittista vainua. Mennäänköhän ojasta allikkoon?
Muutaman yksittäisen henkilövalinnan jossakin puolueessa ei pitäisi horjuttaa hallitusta.
Samat persut siellä eduskunnassa on nyt kuin ennenkin. Mikä heidät muutti yhdessä päivässä kelvottomiksi , mikä vika on nyt toimivissa persuministereissä ? Halla-ahokin lupasi noudattaa hallitusohjelmaa, mutta tämä RKP pstää kaiken uusiksi omilla ehdoillaan.
Ei ollut erehdys, Soinin kanssa persut jotenkin mutta uuden persun sitten ei ja pulinat pois.
Presidentti Niinistön kunnioitus romahti, kun meni kaivelemaan sakkotuomionsa maksaneita perussuomalaisia heidän kauan stten sanomisistaan, että eivät ole osoittaneet katumusta. Nekin sanomiset on irrotettu aikanaan asiayhteyksistään. Rikoksesta tuomittuja on paljon, esimerkiksi Vapaavuorella väkivaltarikoksia. ja Sasilla kuolemantuottamus. Hyvin kelpaavat vallan kahvaan.
Presidentin tehtävä ei ole puuttua sitäapitsi ollenkaan puoluepolitiikkaan. Niinistö lahjoitti heti mustaihoiselle pojalle pyörän , kun tämän äiti kertoi julkisuudessa kiusaamisesta. Tuhansia lapsia kiusataan ja elävät köyhyydessä, vaan eipä tunnu ketään kiinnostavan.
Persujen uusi johto on kuvottava, puolueesta ja heidän kansanedustajia on alkanut jättämään puolueensa se kertoo kahtiajautumisesta jos näin käy ei puolueessa ole kohta muitakun äärinatioalisteja.
Kansanedustajien taustoja selaillessani haukoin henkeäni mitä ihmeellisimpiä taustoja on joillakin. Siitä sitten lähti kulkemaan opiskeluvuodet, luennot, joilla selitettiin ja todettiin mitä sanat:
KANSALAISKELPOINEN - YHTEISKUNTAKELPOINEN
tarkoittavat ja mikä merkitys niillä on kansalaisen elämässä, jos virallisissa todistuksissa on " ei ole yhteiskuntakelpoinen tai ei ole kansalaiskelpoinen." tai jos merkeintä puuttuu kansalaiskelpoisuudesta. Negatiivisen merkinnän lisäys vaati oikeuden päätöstä .
Ilmeisesti nämä merkinnät eivät ole enää voimassa vai ovatko? Jos merkintä on poistettu, olisiko mahdollista merkintä tuoda virallisiin - virka- todistuksiin?
Jokainen sen tietää kelpoisuuden muuttuessa sanoilla "ei ole" mitä se merkitsee henkilön kohdalla.
Oli paljon ammatteja-virkoja joihin ei ollut asiaa jos todistukseessa oli negatiinen merkintä.
Näyttää siltä, tänä päivänä se voi olla meriittiä.
Edesmenneen, legendaarisen, kansanedustajan Veikko Vennamon sanoin :"Rötösherrat kiikki
Mitähän Veikko olisi sanonut tänäpäivänä esim.maahanmuutosta olisiko kannettu eduskuntasalista muuten kyllä Veikko oli ihan omanlaisensa lähinnä jää mieleen siirtolaisten asuttaminen.
Ruotsinkieliset ei siirtolaisia halunneet , miksei veikko siihen puuttunut ?
Miksi vedät aina ruotsalaiset keskusteluun.
Niin aina, hohhoijaa katsohan
"joka härillä on ajanut häristä yhä puhuu"
Iltalehti klo 13: "Timo Soini ja joukko perussuomalaisten kansanedustajia perustavat uuden eduskuntaryhmän nimeltä Uusi vaihtoehto. Mukana kaikki PS:n ministerit."
Ilmeisesti hallitus ei vaihdu, vaan jatkaa entisellään.
Uusi puoluejohto tekisi nyt viisaasti, jos eroaisi tehtävistään.
Hyvä hyvä, viisas ratkaisu!
Tilanne etenee päivä päivältä tunti tunnilta nyt minuutti minuutilta eikä tässä enään pysty sanomaan mitä kohta tapahtuu, se on varma että persut hajosi.
En koskaan ole äännestänyt pesuja, hyvää tässä oli hallaisten alas ajo.
Aloittaja taisi innostua vähän liikaa, hallituskehykset eivät muuttuneet tarpeeksi.