Juridinen persukysymys

Jyväskylän valtuustoon valittiin Perussuomalaisina Teemu Torssonen. Mauno Vanhala, Jorma Holmstedt, Tapani Mäki ja Kauko Isomäki.
Ovatko nämä kaikki edelleen persuja? Jos he loikkaavat itkuryhmään niin silloin heidän tulee menettää valtuustopaikkansa koska itkuryhmää ei ollut vaalien aikaan. Heidän paikkansa tulee täyttää joko aidoilla persuilla tai muiden puolueiden varasijalle jääneillä.
10145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sinä voisit mennä kukkahattutätien juoruryhmään näiltä jyväskylän ukoilta tuo ainainen nillitys ja kitinä luonnoistuu.Muista samalla ostaa hamekangas

Äänestä

Aiheellinen ja ajankohtainen kysymys. Heidät on valittu persuina ja mikäli he irtautuvat puolueesta niin he eivät mielestäni voi jatkaa valtuutettuina. Helsingissä jo ainakin Terho ja Niinistö joutuvat poistumaan valtuustorivistä.
Se kenelle heidän paikkansa kuuluisi on sitten toinen asia, kuuluisiko ne esim. varajäsenille niin pitkälle kuin aitoja persuja löytyy, en tiedä.
Kaupunginvaltuustossa on viisi paikka Perussuomalaisilla eikä niitä paikkoja voi luovuttaa ns. itkuryhmäläisille kuin Maunolle illallinen.

Äänestä
  • Ketä kiinnostaa politiikka samaa tyhjän jauhantaa meno ei tuosta paremmaksi muutu köyhiä tulee kokoajan lisää..mikään ihme kun ihmiset sekoilee ja tappaa toisiaan

    Äänestä

  • apuaeitipu kirjoitti:

    Ketä kiinnostaa politiikka samaa tyhjän jauhantaa meno ei tuosta paremmaksi muutu köyhiä tulee kokoajan lisää..mikään ihme kun ihmiset sekoilee ja tappaa toisiaan

    Mene sinä Pelastusarmeijaan ruikuttamaan. Kaikkia paitsi tyhjäpäitä kiinnostaa politiikka.

    Äänestä

  • Sinähän sen tiedät kun korvies välissä menee pelkkä pururata

    Äänestä

Nimim. hönöö on yhteiskunnan sontaläjä.

Äänestä
  • Sinähän sen tiedät kun kuulut pohjimmaiseen sontaläjään

    Äänestä

Professori Mauno Vanhala ja eläkeläinen Jorma Holmstedt saivat loikkarileiman otsaansa. Tuo iljettävä leima tulee seuraamaan heitä lopun elämänsä. Eikä ole kyse nyt pelkästään persuista, vaan yleensäkin ihmisen petturuudesta politiikassa häneen luottaneita kohtaan.
Saman leiman on saanut jo aiemmin Kankaanniemi, tuplaleimalle ei enää löydy sileää kohtaa otsassa. En saata sanoilla kyllin kertoa inhoani tuollaisia kohtaan.

Äänestä

Pahimmat loikkarit ovat kepuun anelleet Mauno Vanhala ja Jorma Holmstedt. Näistä kumpikaan ei pitäny kiinni siitä mihin nimensä ovat kirjottaneet. ennen kuntavaaleja kaikki kaikki persut kirjotti sopparin missä luopuvat kunnallisista luottamustoimipaikoistaan jos loikkaavat. ei näillä paljo sana painanut tai nimi paperissa. sama sinisillä myös. siniset ei niin opprtunistisia kuitenkaan. kepuloikkarit näki että sinisellä tulevaisuudella ei ole tulevaisuutta, joten menivät muiden suhmurointipolitiikkojen ja roistojen sekaan kepuun sitten.

Äänestä

Vanhala ja Holmstedt suorittivat kaksoisloikan, ensin uuvatteihin ja sitten kepuun. Saattaahan olla että nähdään vielä kolmosloikkakin, Vanhala kyllä professorina nähtäisiin mielellään kokkareissa, Holmstedtin yhteiskunnallinen status ei taida sinne saakka kantaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitenonmarjat kirjoitti:

Jyväskylän valtuustoon valittiin Perussuomalaisina Teemu Torssonen. Mauno Vanhala, Jorma Holmstedt, Tapani Mäki ja Kauko Isomäki.
Ovatko nämä kaikki edelleen persuja? Jos he loikkaavat itkuryhmään niin silloin heidän tulee menettää valtuustopaikkansa koska itkuryhmää ei ollut vaalien aikaan. Heidän paikkansa tulee täyttää joko aidoilla persuilla tai muiden puolueiden varasijalle jääneillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu