Porotherm-tiiliharkko venemateriaalina?

Pahanilimanlintu

Pinnoittaa se tietenkin pitäisi, mutta mitenkäs muuten? Eikö siitä tulisi hyvä ja lämmin vene?

9

400

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talo_harkko

      Mitäs järkeä olisi tehdä veneenrunko harkoista? Ei sillä tavalla rakenneta vääntöä kestävä runko.

    • FordThunderbird

      Kyllähän tuosta saisi varmaan eksoottisen sandwich-rakenteen. Ei kun tekemään ja kerropa sitten kokemuksia!

      • Talot_erikseen

        Kerrosvoileipä ei tarkoita vierekkäin liitettyjä rakennusosia, vaan päällekkäin liitettyjä rakennusosia.


    • nettipurjehtija

      Taas näitä. Betonivenetrolleja ei olekaan pitkään aikaan näkynyt palstalla. Saa nähdä koska joku nostaa kuunari Koiviston taas puheenaiheeksi.

      • Saumatsilarilla

        Tämähän on ihan eri asia. Tiiliveneessä asuu onnellinen perhe.


      • Talot_erikseen
        Saumatsilarilla kirjoitti:

        Tämähän on ihan eri asia. Tiiliveneessä asuu onnellinen perhe.

        Betonivene on eri asia, sitä ei liimailla yhteen tiilistä, vaan se on betonin ja teräksen muodostama kerrosrakenne jossa yhtenäisen betonin ytimenä on teräsverkko.
        Tiilistä rakennetaan taloja.


      • Pilssimestari

        Jokaisen betoniveneen alla asuu onnellinen supikoiraperhe.


    • viupaiodupiruv

      Ei jatkoon. Käytännössä kaiken kiviaineksen vetolujuus on äärimmäisen huono. Siitä syystä betoniin lisätään terästä joka kantaa vetorasitukset.
      Tiili- tai harkkoseinä ei kestä edes omaa painoaan, jos sitä roikuttaa yläreunasta. Tuollaista seinää ei siis voi nostaa kuin alhaalta päin puhumattakaan, että siitä voisi veneen tehdä. Ainoa jossa se toimisi jotenkin, olisi ydinmateriaalina vetojännityksiä kantavan sisä- ja ulkopinnan välissä, mutta siihen on olemassa aika paljon parempiakin materiaaleja.

    • mistänäitäideoitapursuaa

      Kehittele ihmeessä ajatusta eteenpäin. Tekes tai sitra mukaan rahoittamaan.
      Lujuusopilliselta kannalta katsottuna, muurattu rakenne ei kestä vetoa, joten huolehdithan, että konstruktio on sellainen, jossa materiaaliin ei synny kuormitettaessa vetojännityksiä. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1630
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      149
      1095
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      970
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      330
      924
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      681
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      639
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      581
    Aihe