Auttakaa noin vuoden ikäinen beagleni varastaa kaiken ruuan mitä eteen tulee mitä voisin tehdä asialle???
ongelma koirani varastaa ruokaa mitä tehdä asialle
Auuttakaaaaa
494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvin opetettu, nyt opetat sen varastamaan rahaa, niin saa maksaa omat ruokansa ja ylläpidon.
No tarkoitus olis opettaa pois
Varastaako sun nenän edestä myös, vai salaa huomaamatta?
Siis jos varastaa kun näet, niin mites ihan yksinkertanen kielto kun lähestyy ruokaasi ja vaikka vesisuihkaus naamaan jos ei muu tepsi?
Mutta jos salaa käy "sniikkailemassa", niin muakin kiinnostas miten ton saa opetettua pois, koska omakin koira tekee tota, ja on vieläpä aika ovela. Jaksaa kärsivällisesti odottaa että huomio on jossain muualla. Repii mm. roskapussit auki jos niissä on jotain hyvää.
Ota annos ruokaa itelles, istut lattialle ja syöt sen rauhassa.Jos koira kyttää, tuppaa syömään ,kyöräät sen pois.Lopulta koira ymmärtää,että on sun ruokas.Tee noita harjotuksia usein.
Laita herkku lattialle, ja koira hihnassa kuljet siittä ohitte.Kun koira huomaa herkun, tavoittelee sitä, sanot reippaasti "ohi".Jos koira yrittää ottaa herkun estät ja keillät, ja kun pääset ohitte siittä herkusta, palkkaat taskusta namilla.Toistoja, paljon, ja sama harjoitus ulkona.Älä anna edes lopuksi ottaa lattialta herkkusyöttiäsi.Lopulta koira osaa "ohi" käskyllä jättää herkun rauhaan.
Kun koira yrittää ottaa pöydältä, heitä viereen vaikka metalli purkki jossa kiviä, ei koiraa heitetä, viereen siis.Jos ei ole metallitölöä, hommaa vaikka se koulutus suhina pullo.Ja kyttäät koska koira on varkaissa, yllätät ja painat pullon nappia, voivottele koiraa niin tehostuu.Älä sumuttele suotta,tai heittele kolinapurkkia , muuten menee tehot niistä.