Tajusin inhoavani häitä

Revelaatio

Olen aina tiennyt pitäväni polttareita turhana ja typeränä traditiona, jonka yleensä yhdistän alkoholilla lärväykseen, erilaisiin epähauskoihin navanalusideoihin, sun muuhun ilmanaikuiseen juntteiluun, mutta tänään töissä kollegoiden vuoropuhelua mahdollisista kesähäistä, hääsuunnitelmista ja kaikesta muusta aiheeseen liittyvästä sivukorvalla kuullessani tulin tajunneeksi, että oikeastaan inhoan likimain kaikkea kyseiseen siirtymäriittiin liittyvää; kirkossa nökötystä ja papin lurinoitten kuuntelemista, noloja maljapuheita, "hauskoja" seuraleikkejä, sekä yleisesti ottaen sitä numeroa, joka tehdään toimenpiteen sen hetkisessä keskiössä olevasta pariskunnasta.
Luultavasti tämä johtuu pääasiassa siitä, että koen omakohtaisesti parisuhteen hyvin henkilökohtaiseksi asiaksi ja sen laittaminen näytille häiden muodossa tuo kyseisen yksityisasian liian lähelle ihmisiä, joita se ei millään muotoa kosketa ja on siten ajatuksen tasolla lähinnä kiusaannuttava, riippumatta siitä tarkastelenko sitä vieraan vai hääkalun näkökulmasta. Varmaan osansa asiaan tekee myös se, etten ole koskaan ollut milläänmuotoa perinnerakas ihminen.
Jos nyt itse koskaan menen naimisiin, niin tahtoisin tehdä sen lain minimissään vaatiman todistajakunnan läsnäollessa, ilman mitään ylimääräisiä turhuuksia ja kommervenkkejä ja siten, että se raha mikä säästyisi puvuissa, juhlapaikassa, sormuksissa, hääruuissa ja muussa vähemmän olennaisessa voitaisiin käyttää kokonaisuudessaan häämatkaan, kuherruskuukauteen ja muuhun kahdenkeskiseen kivaan. Ei asiasta tarvitsisi kenellekään minusta edes tiedottaa etukäteen; parin päivän päästä voisi sitten toiselta puolen Eurooppaa ehkä soittaa kotiväelle, että karattiinpas tuossa toissapäivänä vihille.

Onko kellään muulla täällä samansuuntaisia tuntemuksia hääjuhlallisuuksista? Tai mitä ajatuksia ja tuntemuksia tämä vuodatukseni vaihtoehtoisesti herättää niissä, jotka ovat kanssani eri mieltä?

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minusta taas hääjuhla ja vihkiminen sukulaisten ja ystävien läsnä ollessa tukee yhteisöllisyyttä. Vihkiminen ei koskaan ole vain pariskunnan henkilökohtainen asia, ainakaan jos he ovat missään tekemisissä sukulaisten ja yhteisten ystävien kanssa. Juhla yhdistää ihmisiä ja kohottaa ylemmäs tavallisesta arjesta.
      Oli virkistävää lukea ajatuksiasi. Varmaan tässä ei ole mitään oikein-väärin -asetelmaa. On vain erilaisuutta.

      Iloa kesään!

      Pappi Elisabet

    • Sinulla on oikeus tehdä omat ratkaisut lain sallimissa rajoissa. Olisi hyvä ottaa huomioon kihlakumppanin mielipiteet. Maamme lakien mukaan avioliitosta päättää jokainen omalta kohdaltaan itse, joten vihille ei tarvitse karata. Hääjuhlia tai niiden uupumista tärkeämpää on, miten puolisot elävät yhteistä arkea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      169
      2607
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      737
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe