Mutta myös Hallasta voi keskustella

Sää arvailijoiden mukaan öisin pitkin suomea on hallanvaara. Edelleen.
Aamun halla saattaa pakastaa mökkivarpaat kesän ensi nurmikolla.
Jos liikkuu sandaaleissa ilman aitoja tennissukkia.
Mikäli löytyy huopaset niitä kannattaa käyttää varhain aamulla.
15220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Halla -ahossa on ollut halla viimeyönä, Kasvihuoneilmasto jääty

1Äänestä

Säätiedoituksen mukaan ensin tulee helle ja kohta perään halla....Halla-aholla on varmaan ollut paljon hallaa.....luin tänään että salamointi ennätys on Kokkolan seudulla...

1Äänestä
  • Tuo ennätys ei pidä paikkaansa!
    Viime lauantain ja tämän päivän välillä eniten salamointia on ollut "PS" seudulla.
    Halla- ja Elo- salamoinneista puhumattakaan.

    1Äänestä

  • Välkkyyräpsää kirjoitti:

    Tuo ennätys ei pidä paikkaansa!
    Viime lauantain ja tämän päivän välillä eniten salamointia on ollut "PS" seudulla.
    Halla- ja Elo- salamoinneista puhumattakaan.

    No voi ollakin niin...Elo-salamoita ...ja tuo tullessaan Elo-vaaroja....monta vaaraa liikenteessä...

    1Äänestä

Halla ei pääse sisälle Keskoon (jonkun muun keksimä sana, kopioin kun hyvä), laittoivat oven kiinni.
Keskossakin on laatu huonontunut, hyllyt vinksottaa yhteen suuntaan, mutta kova halla olisi kallistanut entisestään.

1Äänestä

Puhutte niin halla-ahoista, mutta saattaa se sampokin alkaa jauhamaan. Sampo, se Kalevalassa esiintyvä maaginen esine ... voi alkaa toimimaan lumovoimaisesti ja on ne juhannustaiatkin pian ajankohtaisi ja tammetkin tuottavat syksyn myötä terhoja joten ei tässä hallaöitä eikä kuura-aamuja.

1Äänestä
  • Vai sittenkinkö Jussina hallaa?

    1Äänestä

Onneks hilla ehti kukkia ja tuottaa satoa monena vuonna.
Hallanvaara vaanii jatkuvasti soillamme ja pölyttäjillä on kova työ löytää sopivia kohteita työlleen. Jos sellaisia löytyy, niin niistä ei hiiskuta.

PS. En minäkään kylillä kuuluttaisi, jos sattuisin hyvän lakkapaikan löytämään.

1Äänestä
  • Sieltäpäin löytyy lakkoja, missä laphilaiset sanovat olevan karhuja.

    Äänestä

Antoivat myös UV-varoituken. Kumpi vai kampi on parempi. Minun mielestäni henkilöpalvonta on täysin huuhaatoimintaa. Ketään ei pidä nostaa jalustalle, kun sieltä putoamine aiheuttaa viimepäivien kaltaisia tapahtumia.

1Äänestä

Entäs tuleeko nyt vihreä aalto vai meneekö karille?

1Äänestä

Kesko ei voinut heittää pois Hallan panemia. Orpolle olis tullut orpo olo. Villen vallattomat olisivat voineet huuhtoa karille tai aalto hukuttaa sotesutturan.

1Äänestä

Aalto tuntuu olevan Keskon miehiä.

1Äänestä

Touko on laittanut oraat itämään. Josko toukotyön tulokset keskossa herättäisivät kiinnostusta yhteistyöstä.

Äänestä
  • Minulla tuli mieleen tuosta Aallosta, liikennevalojen vihreä aalto. Tahtoo vain katkeilla tuo aalto, kun ei osata valoja ajoittaa oikein.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toppatakki-aamuihin kirjoitti:

Sää arvailijoiden mukaan öisin pitkin suomea on hallanvaara. Edelleen.
Aamun halla saattaa pakastaa mökkivarpaat kesän ensi nurmikolla.
Jos liikkuu sandaaleissa ilman aitoja tennissukkia.
Mikäli löytyy huopaset niitä kannattaa käyttää varhain aamulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu