KUKA PIISKAA KENET ARMEIJASSA?

X-mopo

Kun olin armeijassa, jouduin kerran komennukselle vieraan porukan matkaan. Yksi iso jätkä siitä porukasta tokaisi, että hän piiskaa minut. Oli ison ja vantteran näköinen tyyppi, vaikutti myös vanhemmalta kuin muut pojat. Oli myös selvää, että jos hän rupeaa toteuttamaan uhkaustaan, niin minä olen tudella vaikuksissa. Tuskin kukaan noista vieraista pojista ryhtyisi minua puolustamaan, uhkailija saattoi olla vaikka koko porukan "alfa".

Minä olin hiljaa kalpeana tai punaisena, en tiedä kumman värinen olin, mutta hiton vaivautunut olin. Tiesin kyllä mitä piiskaaminen tarkottaa, kuinka noloa ja häpeällistä se voi olla, jos päällekäyjä onnistuu ihan vanhan kaavan mukaan kurittamaan.

Mietin milloin tilanne olisi ohi. Jos minä poistuisin tilasta, niin olisiko vaara pienempi, mutta samalla näyttäisin pelkoni ja sellainen voisi innostaa vastapuolta. Porukat häipyivät väkitellen töilleen, sinne meni piiskaajakin. Viimeiseksi jäi ujon oloinen rillipää, joka ilmoitti minulle ohi mennessään, että tuo Eki on ollut vankilassa neljä vuotta.

En minä piiskaa tuolla keikalla saanut, enkä myöhemminkään armeijassa. Mutta olen kuullut, että joku olisi piiskattu esim. pinnaamisen takia. Sitä olen miettinyt, että jos selkäsaunan syystä saa, niin antaako sen joku armeijakaveri vai kapiainen?

11

1478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • X-mopo

      Sitten heräsin Halla-ahon sivarikämpästä.

    • KolmasX-mopo

      ... siitä lähtien olen Halla-ahon kaveri ollut ja hankkinut hänelle paljon kannattajia.

      • tapa_itsesi

        Halla-ahon kiihkovastustajat ovat juuri pahimpia epäisänmaallisia sivareita.

        Mutta röyhkeinä tyyppeinä he kehtaavat haukkua asiattomasti maanpuolustus-palstalla!?


    • Nykyinen-Moottoripyörä

      Mä sain piiskaa armeijassa kanssa, mutta mä tykkäänkin siitä. Iso kalju kundi kun pistää avokämmenellä persuksen punaiseksi alkaa väkivinkin jöpöttää ja loput varmaan kaikki arvaakin.

      Armeija oli ihanaa aikaaa poikaporukassa :)

      • ArmeijaaMuistellen

        Oli hiljainen sunnuntaipäivä, tuvassa olivain minä ja yksi kaveri. Sellainen aika hiljainen ja jörö poika pohjoisesta. Se sanoi mulle, että lähetään sotkuun. Minä olin justiin tullut sieltä ja kehtuutti lähtemine, joten sanoin: En minä viitsi.

        Tupakaveri käveli taakseni, tarrasi vyöstäni kiinni ja tempaisi minut ilmaan. Jollen olisi ottanut käsilläni kiinni punkan päädystä, niin olisi otsani kolahtanut lattiaan. Vasemmalla kädellään hän kannatteli minua vyöstä niin, etteivät jalkani yltäneet lattiaan. Sitten mäjähti persustaani muutaman kerran kaverin oikea kämmen ja lujaa läjähtikin.
        - Lähdetäänkö sotkuun?
        - Lähdetään vaan.
        Niin lähdin minä pohjoisen metsurin kanssa kahville.


      • Anonyymi
        ArmeijaaMuistellen kirjoitti:

        Oli hiljainen sunnuntaipäivä, tuvassa olivain minä ja yksi kaveri. Sellainen aika hiljainen ja jörö poika pohjoisesta. Se sanoi mulle, että lähetään sotkuun. Minä olin justiin tullut sieltä ja kehtuutti lähtemine, joten sanoin: En minä viitsi.

        Tupakaveri käveli taakseni, tarrasi vyöstäni kiinni ja tempaisi minut ilmaan. Jollen olisi ottanut käsilläni kiinni punkan päädystä, niin olisi otsani kolahtanut lattiaan. Vasemmalla kädellään hän kannatteli minua vyöstä niin, etteivät jalkani yltäneet lattiaan. Sitten mäjähti persustaani muutaman kerran kaverin oikea kämmen ja lujaa läjähtikin.
        - Lähdetäänkö sotkuun?
        - Lähdetään vaan.
        Niin lähdin minä pohjoisen metsurin kanssa kahville.

        70-luvulla armeijaan tuli vielä oikeita vanhanajan metsureita ja olivat kovassa kunnossa voimiensa puolesta. Nykyään ei edes kuntosalilta valmistu sellaisia tyyppejä.


    • Anonyymi

      Erilaiset homo-S&M -leikit ovat armeijan kovaa ydintä.

    • Anonyymi

      Jos olisin olut sinun kanssa samaan aikaan intissä, niin olisin vedellyt sinua homppelia nyrkillä päähän ilman mitään varoitusta!

      • Anonyymi

        Kolme vuotta vanha kirjoitus ja nyt jo armottomasti vanhentunut, niin ne ajat muuttuvat ja ihmiset kehittyvät.


      • Anonyymi

        Et kuitenkan raaskinut vedellä. Mutta sinähän nostit 80 kg penkistä ja puhuit aina piiskaamisesta. Sitten yhtenä iltana houkuttelit minut luokkaan ja siellä piiskasit minut. Se ei ollut ollenkaan hassumpi kokemus. Tunsin itseni pikkupojaksi sinun käsittelyssä.

        Vieläö sinä piiskaat heikompiasi?


    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe