Kerron oman kokemukseni joka johti stentin laittoon.
Eräänä iltana kävellessä tuntui rintakipua niin että piti pysähtyä. Kävelymatka jatkui välillä kävellen kovissa kivuissa välillä pysähtyen, odottaen jotta kipu menee ohi.
Se alkoi kerrasta. Sen jälkeen kävelyni oli samanlaista. Välillä kävellen ja välillä pysähtyneenä jotta kipu menee ohi.
Kipu oli pistävää. Sen pystyi kohdentamaan sormella rintaan. Kipu tuntui kuin veistä olisi käännetty haavassa. Kipu myös tuntui välillä eritavalla ja eri paikoissa.
Lääkäreistä en nyt sano mitään. Muutakuin että he olivat ok ja ammattitaitoisia.
Oivalsin itse että kyse on jonkinlaisesta verisuonitukoksesta.
Ja sen syntymiseen mielestäni vaikutti ratkaisevasti fyysinen ja henkinen stressi töissä.
Noin kuusi kuukautta tuskailin oireiden kanssa ja tuntui siltä että elämäni oli tässä. Ei se tästä kivusta paremmaksi muutu.
Minulla todettiin varjoainetutkimuksessa verisuoniahtauma. Minulle laitettiin verisuoni stentti, yksi kappale. Siitä on nyt noin kolme kuukautta aikaa. Vointini on parempi kuin moneen vuoteen. Stentti ei rajoita elämääni mitenkään. Mutta järki päässä muistaen että minulla stentti.
Tuntuu kuin olisin saanut uuden elämän. Kuin eläisin jatkoajalla.
Oli lähellä menettää terveyteni ja työni. Nyt on asiat hyvin.
Verisuoni stentti laitettu
StenttiMukana
1
933
Vastaukset
- Jatkokirjoitus
Olen huomannut, terveyden ylläpitämiseksi on tehtävä.
-ottaa lääkkeet ohjeiden mukaan.
- riittävä liikunta. Edistää verisuonten ja yleistä terveyttä. Vähentää tai poistaa kokonaan lääkkeiden sivuvaikutuksia.
-verisuonten terveyttä edistävä ruokavalio.
Kolme asiaa, kaikki tärkeitä muistaa ja toteuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 773174
- 492400
- 322107
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812102- 1371869
- 311735
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313291691Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne91536Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51240Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61234