Cocktail tilaisuus

Cathy

Hei, osaako kukaan kertoa mikä on cocktail tilaisuuden pukukoodi? Onko esim. joku internet sivusto mistä tämä tieto löytyy? Lähinnä haluaisin tietää voiko pikkumustan laittaa cocktail tilaisuuteen vai mielummin pitkä iltapuku?

7

19238

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mä vaan
    • osallistunut

      Muistaakseni naisilla juuri pikkumustan kaltainen siisti asu, tai jopa jakkupuku käyt. Iltapukujuhlat on asia erikseen, cocktail tilaisuuteen iltapuku on "ylipukeutumista"

    • ...

      Cocktailtilaisuuteen ei kannata ylipukeutua sekä kannattaa pois sulkea kaikki laahukset ja vaikeat puvut, sillä joudut seisomaan ja kävelemään ihmisten keskellä samalla kun nautit kokctailpaloja ja juot. Tyylikkäin kokctail asu on jakkupuku, jossa housut tai hame. (Riippuen tietenkin tilaisuuden luonteesta.)

    • bite

      Cocktail-tilaisuus on iltapäivätilaisuus, johon ei pukeuduta yhtä juhlavasti kuin iltajuhlaan. Pikkumusta on klassinen asu. Nykyään kuitenkin tyylikäs housu- tai jakkupuku sopii hyvin cocktail-tilaisuuteen, kun siihen valitsee juhlavan puseron.

      • Laika.laika

        Riittävä asu on tyylikkään linjakas pikkumusta. Muista siisti, asiallinen kampaus sekä elegantit kengät. Se on siinä. Voila!


    • toplel

      onko kiva etsiä vastauksia koulu tehtäviin jostain suomi24 :DDD

    • KoulusEttiisVastauksii

      koulutehtävään etsimäs vastauksii SQUAAAAD -3-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      229
      3259
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      355
      2923
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      14
      1939
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1748
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1632
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1473
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1436
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      459
      1344
    10. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1330
    Aihe