12v pistorasia - tupakansytytinliitäntä

Mökillä on aurinkopaneelijärjestelmä 12v, seinissä muutama pistorasia (niitä, joissa toisen piikin reikä on isompi). Jääkaapissa Coolxon 12v on tupakansytytinliitäntä.

Mikä olisi järkevin tapa liittää jääkaappi aurinkosähköön, joku adapteri väliin kenties.. ?
5548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kenties adapteri väliin

Äänestä

Viisainta on napsaista sytkätöpseli pois ja laittaa tilalle seinärasiaan sopiva pistotulppa.

Äänestä
  • ne plussat ja miinukset pitäis sitten olla oikein päin tai savu nousee... kokemusta on. 12V>tupakansytytinliitin on rapiat kympin Motonetissä.

    Äänestä

  • Sytkätöpseli pois ja tilalle 12V-pistotulppa. Laita vielä oma 10A sulake tämän johdon väliin, sehän lähtee muuten pois sytkätöpselin myötä.

    Äänestä

Nuo Coolxonin kaapit on ihan käyttökelpoisia, mutta riittääkö akkukapasiteettisi ja paneeliteho? 50 litran pikkukaappi vie 20Ah vuorokaudessa sähköä, jotan yhdellä 100Ah akulla kaapia kannattaa pilvikelillä pyörittää alle kaksi vuorokautta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


67Briard kirjoitti:

Mökillä on aurinkopaneelijärjestelmä 12v, seinissä muutama pistorasia (niitä, joissa toisen piikin reikä on isompi). Jääkaapissa Coolxon 12v on tupakansytytinliitäntä.

Mikä olisi järkevin tapa liittää jääkaappi aurinkosähköön, joku adapteri väliin kenties.. ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu